Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Kredisi Nasıl Kullanılmalı?

Özellikle büyük şehirlerde konut stoku artınca, inşaat firmaları sıkıntıya düşmüştü. Büyük şehirlerde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hasarlı ve kullanım ömrünü tamamlamış binalar yıkılarak yerlerine daha yüksek ve kompleks dev siteler yapılmaya başlanmış, bu durum doğal olarak bir arz fazlalığı yaratmıştı. Diğer yandan ekonomik gidişin yarattığı sıkıntılar ve finans sisteminin giderek dar boğaza yönelmesi ile birlikte kredi faizleri yükselmeye başlamış, bu çerçevede konut kredisi fiyatları da yüzde 1’lerin çok üzerine çıkmıştı.

Ancak konut kredileri faiz oranlarının yeniden yüzde 1’in altına çekilmesi, KDV ve tapu harçlarında indirimler yapılması ve ilave teşvik tedbirleri ile birlikte 2018 yılında yeniden konut satışlarında bir hareketlilik başlamıştır. Öncelikle devlet bankalarının başlattığı faiz indirimine özel sektör bankaları da katılınca konut kredisi taleplerinde hissedilir bir canlanma olmuştur. Bu teşvikler yanında büyük inşaat firmaları da arka arkaya kampanyalar yapmış ve konut fiyatlarında büyük indirimlere gitmiştir.

Ne Kadar Vade İle Konut Kredisi Alınır?

Ülkemizdeki tüketici alışkanlıklarına bakılacak olursa, gayrimenkul yatırımlarının, her zaman cazip olduğu görülür. Genelde banka konut kredisi faiz oranlarının düşük olduğu zamanlarda kredi talepleri yükselir. Konut kredileri veya mortgage kredilerinin temel özelliği, bu kredilerin uzun vadeli olmasıdır. Çoğu bankalar genel olarak 10 yıl vadeli konut kredisi verirken, bazı bankalar bu süreyi 20 yıla kadar uzatmaktadır. Bu kadar uzun sürede kredi geri dönüşünü güvenceye almak için de alınan konut üzerine ipotek koymaktadır. Ayrıca kredi kullanan kişi için her yıl yenilenecek bir yaşam sigortası yaptırmaktadır. Kredi kullanan kişinin kredi kapanmadan ölmesi durumunda banka, sigorta şirketinden kalan borcu talep etmektedir.

Bu açıdan konut kredileri maliyetleri karşılaştırılırken, faiz oranları ve kredi vadesi yanı sıra ipotek masrafları, sigorta masrafları ve varsa talep edilecek başka masrafların da göz önüne alınması gerekmektedir.

Son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen konut kredisi talepleri yükselmeye devam ediyor. Çünkü yukarıda açıklanan maliyetlere rağmen bir konut edinmek için en doğru ve uygun yöntem konut kredisidir.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Bu arada şunu hatırlatmak gerekir. Bankalar konut bedelinin tamamı değil belli bir oranda kısmı için kredi kullandırmaktadır. Genelde bu oran yüzde 75’dir. Yani konut kredisi talep edecek olanların, önceden bir miktar birikim yapmış olması gerekmektedir.

Ancak her şeye rağmen bankalar, konut kredileri kullandırımında müşterilerine çok farklı seçenekler sunmaktadır. Örneğin, aylık taksit tutarı sabit kalan veya sona doğru taksitleri gittikçe azalan veya belirli dönemlerde taksitleri değişen, ya da belli dönemlerde ara ödeme yapılabilen ödeme planları oluşturmaktadır.

Yorum yapın