Konut Kredisi için Gerekli Evraklar Hangileridir? İpotekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi için gerekli evraklar listesine sadık bir şekilde her bankanın ayrıca istediği evrakları götürmeniz gerekmektedir. Ben bir kimlik ile gider hepsini hallederim demek çok yanlış olacaktır. Bankalar konut kredileri hususunda hemen her hizmette olduklarından çok daha hassas olurlar. Gerek bankanın gelecek adımlarını mali olarak etkiliyor olması, gerekse de uzun vadeli olarak çok büyük paraların transfer ediliyor olması bankaların tutumunu değiştirmektedir. Konut kredisinde istenen evraklar ise bu sorunların ortadan kalkmasını sağlamak maksadıyla talep edilmektedir. Konut kredisi için kredi notunuz elbette önemlidir. Bu süreçte henüz krediniz ön onay aşamasındayken banka görevlisi kimlik bilgileriniz üzerinden bunu kontrol edebilir. Bu en basit aşama olmakla birlikte daha sonrasında kişinin gelir ve mali durumunu kanıtlayan evraklar talep edilmektedir. Konut kredisi başvurusu için yapılacak olan çalışmalarda tüm bu veriler sektör farklılığı göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Kredi çekerken bankanın size güvenmesi için hemen her evrakı eksiksiz olarak temin etmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar Listesi

 • Kimlik
 • Bir adet adınıza fatura
 • Bir adet gelir belgesi
  • MEMURDAN – MAAŞ BORDROSU
  • ÖZEL SEKTÖR MEMURUNDAN – MAAŞ BORDROSU
  • EMEKLİDEN – EMEKLİ AYLIK DÖKÜMÜ
  • TİCARET SAHİPLERİNDEN – GÜNCEL VERGİ LEVHASI
 • İkametgâh belgesi

Yukarıda yer alan belgeler hemen her bankada yapılan konut kredisinde yüksek ihtimalle sizden istenecektir. Bu gibi durumlarda bankanın sizden ekstradan belge isteme hakkının olduğunu unutmayın. Banka eksik belge olması durumunda kesinlikle işlemi devam ettirmeyecektir. Konut kredisi başvurusunda gerekli tüm evrakların “kredi sahibi” adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bankaya konut kredisi için başvuruya giderken adınıza olan hemen her türlü evrakın fotoğrafını yanınızda bulundurun.

“İpotekli Konut Kredisi” için Gereken Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi çekerken istenen evraklar listesinde son aşamaya geldik. Bankalar bir malın rehin alınması durumunda daha kolay kredi onayı vermektedir. Eğer sizlerde kredi çekmek istiyorsanız ve taşınmaz bir mal sahibiyseniz, bu durumda bu malı kredi vade süresince bankaya rehin vererek kredi onayınızı alabilirsiniz. Konut kredisinde ipotek için gerekli evraklar oldukça basittir. İlgili ipotekli olacak malın tapu fotokopisi ve borcunun olmadığına dair belge sizlerin işini fazlasıyla görecektir.

İpotek edilen ev için birçok farklı yasal zorunluluk daha gündeme gelecektir. Burada karşınıza çıkan tüm imza talepli evrakı inceleme hakkınız olduğunu unutmayın. Konut kredileri en sade haliyle çekilse bile yaklaşık 20 sayfalık bir evrak yığını ortaya çıkmaktadır. Buna sözleşmeler ve kural beyanları da eklendiğinde koca bir klasör dolmaktadır. Tüm bu evrakları inceleme ve okuma hakkına konut kredisi başvurusu esnasında sahipsiniz. Bu konuda hiçbir banka yetkilisi sizi zor durumda bırakamaz.

Yorum yapın