Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 Yılında Ne Durumda? En Düşük Konut Kredisi!

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılı içerisinde incelendiğinde, ciddi anlamda farklı bakış açılarının ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Konut kredilerinin yorumundan önce konut kredilerinin finansal hedefleri olan konut piyasasını da değerlendirmek istiyoruz. Konut piyasası şu an için durgun denilse bile son dönemlerin Haziran ayı konut satışlarına baktığımızda il başına 4.000 konut gibi ciddi bir satış rakamı sunuluyor. Konut kredileri ile alınan evlerin yüzdelik dilimi ise bu rakamların çok daha üstünde seyretmektedir. Kaliteli ve iyi bir ev bulduktan sonra evin fiyatını da yorumlamanız gerekir. Şu an için konut piyasası ilden ile değişmekle birlikte, gelecek dönemlerin kur ve ham madde türüne göre normal ilerliyor. Elbette patatese kadar etki gösteren zam, konut fiyatları konusunda da etkili oluyor. Konut almak için fena bir zaman diliminde değiliz. Ancak konut kredilerini düşünmeye başladığımızda aynı düşüncelerin hakimiyeti ne yazık ki ortadan kayboluyor. Yıl içerisinde Ziraat Bankası ile yapılan faiz düşürme anlaşması başta olmak üzere devletin dâhil olduğu birçok farklı yapılanma yer alıyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 Yılında Ortalama Ne Kadar?

%0,98 faizli konut kredisi için masaya oturan devlet ve finans yetkilileri kısmen uzlaşmaya vardı lakin bu faizler bırakıldığı gibi kalmadı. Konut piyasası ve kurların ani hareketleri nedeniyle şu anda bu denli düşük bir faiz oranını elde etmek oldukça zor. Buna ek olarak iyi bir ev almak için uzun vadeli yüksek krediler çekmek istediğinizde, artan masraflarla birlikte ek kredi ve sigorta ödenekleri de sizleri karşılıyor. Konut kredisi faiz oranları aktif olarak %1,38 ile %1,60 aralığında seyretmektedir. Bir konut kredisinin en düşük tutarı 100.000 TL olduğunda; bu faiz oranlarının normal seviyenin bir hayli üstünde olduğu açığa çıkmaktadır. Bankaların çıkar oranları bu kredilerde tahmin edilenden çok daha fazla. Ne yapmalıyız diyenler için net bir cevabımız var. Nakit birikimine 6 ay daha devam edip, piyasayı gözlemlemek çok fazla artı sunacaktır.

Konut Kredisi Faizleriyle Kredi Çektim, Ev Aldım! Bitti Mi, Hayır!

Konut kredi faiz oranları hakkında yazdığımız yazıya bir de gerçekçi bir bakış açısı katmak istiyorum. Konut kredisi için şu an çalkantılı bir dönem geçiriyoruz. Bu dönemde kredi çekmek yerine nakit biriktirmek tekrar belirtmek gerekirse en mantıklı durum. Bunun nedeni ise kredi çekmenize dair yeni faiz indirim olanakları çıktığında elinizde nakit olmasını sağlamaktır. Evi aldınız, konut kredisi çekme olayını da bitirdiniz ve ödüyorsunuz. Evin sadece abonelik masrafları 10.000 TL’ye yakın tutmaktadır. Bu nedenle kesinlikle kenarda para olmadan, en uygun olsa bile konut kredisine girmemeniz gerekir. Bu sizlerin yaşam standartları için faydalar sağlayacaktır. Elektrik, su ve doğalgaz noktasında büyük abonelik masrafları sunulmaktadır.

Yorum yapın