Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi? Düşüş Tam Olarak Ne Zaman Olacak?

Konut kredisi faiz oranları hemen herkesin dilinde. Konut kredileri ülkemiz minimal ekonomisi içerisinde çok büyük bir alana sahiptir. Gerek kullanım kitlesinin genişliği, gerekse de ev alma gayesinin yaygınlaşmış olması bu kredilerin popüler olmasında etki sahibidir. Kredilerin talep oranları her ne olursa olsun düşmez. Kredilerin faizleri üzerinde 5 senede en büyük zıplama olsa bile halen insanlar kredi çekerek ev alma girişiminde bulunuyorlar. Mantıklı bir bakış açısı ile bakıldığında bu sayede ülke ekonomisinin dirayetli olduğunu kanıtlayabiliriz. Konut alımında geri adım atmayan halk, her ne olursa olsun para akışını gerek kamu gerekse de özel sektör finans kuruluşlarında durdurmuyor. Bu sayede ülke bünyesinde para dönüyor ve tamamen batmıyoruz. Ancak bu ilerleyiş içerisinde vatandaşı çok zorlayan unsurlar yer alıyor. Konut kredisi faizleri düşer mi sorusu hemen herkesin kafasını bu nedenle kurcalıyor. Bankalardan alınan kredilere uygulanan yüksek faizler insanların temel geçimlerini etkiliyor. Bu gibi sorunların farkında olan devlet yetkilileri konut kredisi faizinin düşürülmesi konusunu gündeme getirdiler.

Konut Kredisi Faiz Oranları Daha da Yüksek Olabilirdi!

Konut kredisi faiz oranları düşecek mi sorusuna her kapıdan ayrı bir cevap veriliyor. Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilere göre devletin kurumlara ve finans yapılanmalarına yaptığı baskı hiç de küçümsenir bir potansiyele sahip değil. Devlet, vatandaşın rahatlaması için elbette çalışmalar yapıyor ancak doların bu denli uçuk seviyelerde gezmesi her sektörün gereksinimlerini arttırırken bankacılık sektörünün faiz düşüş kararlarını da etkiliyor. Bu nedenle de devlet her ne yaparsa yapsın bu denli bir düşüş yapılamıyor. Konut kredisi faiz indirimi için ilk olarak dış piyasaların rahatlaması ve ülke içi enerji miktarının birimde artması gerekmektedir. Her zaman söylediğim gibi “vatandaşın cebindeki para değerlendiği sürece” ekonomi düzene girecektir. Bunca çaba gösterilmemiş olsaydı konut kredileri için şu anda çok daha farklı bir tablo izliyor olurduk. Bu nedenle konut kredi faizlerinin düşmemesinde devlet yetkililerinin payı varsa da etkinlikleri şu anda maalesef yok.

Sonuç! Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Konut kredisi faizleri düşer mi sorusunun cevabına ülke gündeminden kopup sonunda gelebildik. Konut kredilerinin faizleri yakında düşmeyecektir. Bu düşüş ancak bir senelik bir süreç sonrasında gündeme gelebilir. Konut kredilerinin faizlerinin düşüş talepleri seçim öncesi seçmenin ağzındaydı. Seçimin geçilmesinin ardından şu anda gözler hükumet sıralarında. Yapılacak ekonomik faiz indirimleri için icraatlar tüm halk tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Ancak şu an itibarıyla anlık dip yaptıran bir indirim beklemek, imkansıza inanmak olacaktır. Konut kredisi çekmek istiyorsanız ve acil bir durum yoksa kesinlikle şu an hamle yapmayın. Durulmasını bekleyen bazı piyasa verileri ardından büyük olmasa da tebessüm ettiren minimal düşüşler konut kredisi faiz oranları bünyesinde yaşanabilir.

Yorum yapın