Konut Hesabına 2018 Model Düzenleme

Hükümet, 2018 yılında ilk kez konut sahibi olacaklar için konut hesabında kolaylık sağlayan yeni bir düzenlemeye gidecek. 2016 yılında uygulamaya konulan ev sahibi olmayanların ev almasını ve bunun için önceden tasarruf yapılmasını sağlayan konut hesabı devlet katkısı 15 bin TL olarak belirlenmişti. Konut hesabı açılabilmesi için, Türk vatandaşı olmak ve ev sahibi olmamak koşulu aranmakta ve en az 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli olarak para yatırılması gerekmektedir.

Konut Hesabı Nedir?

Konut hesabı, ev sahibi olmayan Türk vatandaşlarının, en az 3 yıl süre ile bankalarda açılan vadeli mevduat hesaplarına düzenli olarak ödeme yapmaları şartı ile devlet tarafından % 20’ye varan devlet katkısı verilen bir hesaptır. 2016 yılında uygulamaya konulan bu hesaba aylık en az 250 TL para yatırılması gerekmektedir. Tasarruf sahibi bu birikimlerine hem faiz alacak hem de % 20 devlet katkısı alacaktır. Tercihe göre faizsiz hesapta açılmaktadır.

Konut Hesabı Ayrıntıları

Konut hesabı sistemi, katılımcılar tarafından yeterince cazip görülmediği için hükümet düğmeye basmış ve sistemin daha etkin hale getirilmesi için yeniden dizayn etmeye karar vermişlerdir. Mevcut konut hesabı devlet katkısı 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkarılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, % 20 olan devlet katkısının da % 25 olarak yeniden düzenlenmesine karar verilmiştir. Alınacak olan konutların tapu harçlarında indirim yapılmasına ve daha düşük faizli kredi sözleşmeleri yapılmasını sağlamak için düzenlemeler yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut sistemde, konut hesabına 36 ile 47 ay arası para yatıran tasarruf sahipleri hesapta biriken paranın, 13 bin TL’yi geçmemek üzere % 15’ini almaktadır.  48 ile 59 ay arası para yatıranlar hesaptaki paranın, 14 bin TL’yi geçmemek üzere % 18’ini, 60 ay ve üzeri para yatıranlar ise hesaptaki paranın, 15 bin TL’yi geçmemek üzere % 20’sini almaktadır.

Konut Hesabı Faiz Oranı

Konut hesabı uygulamasında yapılacak olan yeni düzenleme ile bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak olan sözleşmeler ile daha düşük konut hesabı faiz oranı ile tasarruf sağlanması ve devamında da düşük faiz oranıyla kredi kullanılması sağlanacaktır. Uygulamadan yararlanacak olan katılımcılara vergi avantajları sağlanacak ve birikimlerin altın depo hesaplarında altın olarak biriktirilmesine olanak sağlanacaktır. Tasarruf sahiplerinden daha düşük stopaj alınacak ve ev alımlarında da daha düşük tapu harcı tahsili düşünülmektedir. Yeni konut hesabı uygulaması ile ev sahibi olmanın kolaylaşmasının yanı sıra tasarrufları da arttırıcı etkisi olacaktır.

Konut Hesabı Açılan Bankalar

Gerekli şartları sağlayan katılımcılar bankalarda devlet destekli konut kredisi hesabı açtırabilirler. Devlet destekli konut hesabı açılan bankalar arasında, Ziraat Bankası konut birikim hesabı, Finansbank konut kredisi birikim hesabı, Denizbank devlet konut hesabı, İş Bankası konut hesabı, devlet destekli Halkbank konut kredisi hesabı ve Yapı Kredi Bankası konut hesabı bulunmaktadır. Gerekli şartların yerine getirilmesinden sonra, bu bankalardan herhangi birisinde konut hesabı açılabilir.

Konut Hesabında Devlet Desteği Ne Zaman Sona Erer?

Konut hesabı açıldıktan sonra belirli şartları yerine getirmeyen katılımcıya devlet desteği kesilir. Aylık ödeme seçen bir kullanıcı 12 ayın içinde en az üçten fazla ödeme yapmadığında, üç aylık ödeme seçeneğini seçen katılımcı bir yıllık dönemde en az birden fazla ödeme yapmadığında, bir yıllık dönem içinde konut hesabından ikiden fazla para çekildiğinde devlet katkısı ödenmez. Ayrıca, çekilen tutar sonrası, hesapta kalan tutarın yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olması durumunda da devlet desteği ödenmez.

Konut Hesabı Faydaları

  • Konut hesabı açtırdığınız da ödeme yapacağınız için bu size birikim olarak geri dönecektir.
  • Yatırdığınız tutar üzerinden destek almaya hak kazanırsınız.
  • Ödemelerinizi düzenli yapmanız durumunda devlet destekleriniz de düzenli bir şekilde ilave edilecektir.

Yorum yapın