Kobilere İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kobiler diye adlandırdığımız küçük ve orta büyüklükteki işletmeler bazı durumlarda maddi açıdan sıkıştıkları zaman maddi desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Maddi anlamda günümüzde çok fazla insan yardımcı olmadığı da bilinmekte olduğu için Esnaflara yardımcı olunması gerektiği düşüncesiyle maddi sıkıntılarını ipotekli kredi veren bankalar gidermektedir. Esnaflık modern mağazaların temelini oluşturan en önemli unsurdur. Geçmişte birçok ekonomiyi kurtaran işletmeler olarak bilinmektedir. Geçmişte esnaflık faaliyetleri güçlü olan bölgeler daima kalkınmış ve modern alışverişin temelini oluşturmuşlardır. Eskiden olduğu gibi bu günde birçok alanda hizmet vermeye devam eden esnaflar daha çok güçlenmek için birden çok kaynaktan yararlanmak ve ilerlemek istemektedirler.

Bu isteklerini karşılamak için gerekli kaynakları bazen bulamaz ve o anda ihtiyacı olan likiditeyi sağlama çabaları yetersiz kalabilir. Ekonominin çarklarının dönmesi için nakit akışı gereklidir. Bu anlamda bankalar ve devlet kurumları desteklemek amacıyla birçok kredi seçeneği sunmaktadır. Fakat şartların yerine getirilmesi şartı vardır. Bu şartlar esnafın sicili ile ilgili ve ya işletmenin büyüklüğüne göre öne sürülmektedir. Her zaman kredi alınamadığı da ortadadır. Münferit siciller olduğu için kurumsal sicillerde mevcuttur. Bu siciller kurumun bu güne kadarki işleyişi hakkında bilgi vermekte bunun yanında bankalardaki notlarını içermektedir. Bu siciller işletmelerin karnelerini göstermekte ve bu karneye göre gerekli kredi sağlanmaya çalışılmaktadır. Birçok alternatif seçenekler sunan bu sistem esnafı dar boğazdan kurtarmakta bunun yanında makro açıdan ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Bu dönüşüm her geçen gün büyüyerek artmaktadır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli kredi veren bankalar için de, sadece kamu bankalarından söz etmek yanlış olacaktır. Çünkü, bulunduğu sektöre ya da bankacılık siciline göre, esnaflarımızın ve kobilerimizin hem kamu hem de özel kesim bankalarından bu konuda destek alması mümkündür. Geçtiğimiz yıllardaki hizmetleri göz önünde bulundurduğumuz zaman ipotek karşılığında kredi alınmasının mümkün olduğu kamu ve özel kesim bankalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank
 4. Garanti Bankası
 5. Yapı ve Kredi Bankası
 6. QNB Finansbank
 7. Akbank
 8. ING Bank
 9. Denizbank
 10. Albaraka Türk Katılım Bankası
 11. Aktifbank
 12. Türkiye Finans Katılım Bankası

Yorum yapın