Kitlesel Fonlama Nedir? Ne İşe Yarar?

Crowdfunding olarak da bilinen kitlesel fonlama, hayal edilen projeyi hayata geçirebilmeye olanak sağlayan fonlama sistemidir. Son yıllarda popülerliğini artırmayı başarmış olan kitlesel fonlamayla hayata geçirilen pek çok proje bulunuyor. İnternetin giderek daha yaygın kullanılmaya başlanmasıyla beraber üretilen fikirlerin de çok sayıda kişiye duyurulabilmesi mümkün hale gelmektedir. Yatırım ürünü tasarlandığı fakat yatırım ürününe yatırımcı bulunamadığında, kitlesel fonlamanın devreye girmesi olumlu sonuçları beraberinde getirir. Yatırıma bağış yapılmasıyla beraber başlayan süreçte tamamen online olarak yatırım gerçekleştirilmesi sağlanır. Online topluluk sayesinde toplanan parayla beraber projenin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan fon sağlanır. Kitlesel fonlamayla dış kaynak kullanımı etkili seviyede tutulur. Finansal kaynak açısından en çok tercih edilebilecek seçenekler arasında bulunuyor olması sayesinde, bir projeye birden fazla kişinin ortak olması mantığı benimsenir.

Kitlesel Fonlama Bağış Yöntemiyle Projeye Ortak Olma

Hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen proje sahipleri için beklenen desteğin kitlesel fonlamayla gerçekleştirilebilir durumda olması sayesinde, proje sahiplerinin yeteri kadar fon toplamasıyla projenin birden fazla ortakla beraber gerçeğe dönüştürülmesi işlemleri başlar. Kitlesel fonlama için genel itibariyle yatırım alacak olanlar tarafından belirli miktarda bağış desteği beklentisi mevcut olurken, bağış yönteminin uygulanması sayesinde herhangi bir sınırlama bulunmaz. Proje için toplanan miktarın, proje sahibinin belirttiği miktarın çok daha üzerine çıktığı pek çok örnek mevcuttur. Küçük meblağların kullanılarak ortak bir havuz içerisinde bir araya getirilmesi sayesinde projeye kaynak yaratılmış olur. Tüm dünyada kullanılmaya başlanan kitlesel fonlamayla 3 milyar doları aşan hacim oluşturulmuştur. Kitlesel fonlamayla bir projeye ortak olunmak istendiğinde, yapılacak olan bağışın miktarı tamamen fonlama yapacak olan kişilere kalır. 2 USD seviyesinde bağış yaparak kitlesel fonlamaya dâhil olunabileceği gibi aynı zamanda 1M USD seviyesinde de fonlama yapılabilmektedir.

Kitlesel Fonlama Nereden Yapılır?

Kitlesel fonlama yapabilmeye olanak sağlayan internet siteleri üzerinden projenin tanıtılması sayesinde kaynak toplanmaya başlanabilir ve denemeler yapılabilir. Kitlesel fon toplayabilmeye ve aynı zamanda kitlesel fonlama için bağış gönderebilmeye olanak tanıyan sitelerde, farklı kategorilerdeki projeler yer almaktadır. Bunları inceleyip konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın