Kirayı Ödememek Kredi Notu Düşürür Mü? Kira İle Kredi Notu İlişkisi!

Kirayı ödememek kredi notu ile arasında ilişki bulunduran bir eylemdir. Elbette kredi notu ile ilişkisi olabilmesi için banka kuruluşları tarafından bir ilişki bulunulması gerekir. Kredi notu kira bedeli gibi elden alınan ödemelerle ilişkili olabilmesi için muhakkak bir resmi kaynak ihtiyacı duymaktadır. Kredi notu, kişinin güncel olarak ekonomik durumunu ortaya koyan bir unsurdur. Bu notun bankalar tarafından kredi verirken ve kredi kartı verirken kullanılıyor olması nedeniyle kapsamlı olması amaçlanmaktadır. Günümüzde Genel Sağlık Sigortası borçlarından bile etkilenen bu veri, elbette kira gibi resmiyete dayalı sorumlu borçlanma durumlarının yerine getirilmemesi durumunda da etkilenecektir. Dilerseniz kirayı ödemeyince ne gibi bir prosedür ilerler ona göz atalım.

Kira ile Kredi Notu Arasındaki İlişki Nasıldır?

Kredi notu ve kira ödemeleri arasında bir bağ arıyorsanız, arada ya resmi bir borç bildirimi barındıran evrak olmalıdır ya da banka bünyesinden alınan bir borç aracı olmalıdır. Bunları genel olarak sıralayacak olursak:

  • Kira kontratı,
  • Senet,
  • Borç bildirir evrak,

Yukarıdaki unsurlardan herhangi biri olmadan, kiracı olarak mülk sahibinin evinde bulunuyorsanız. Bu durumda kişinin size yaptırım içeren bir müdahale yapması olası değildir. Hukuki yolları tercih edebilir ancak bu sizlerin kredi notunu etkilemeyecektir. Ancak kişi yukarıdaki standartlara göre bir kiralama eylemi gerçekleştirirse, ilgili anlaşma metnini veya borç kanıtını protesto ederek sizin kredi notunuza etki edebilir. Ya da noter kaynakları üzerinden size ihtarname göndererek sizin borçlarınızı ödemediğiniz durumunuzu hukuki seviyelere taşıyabilir. Bu durumda kredi notunuz kesinlikle etkilenecektir.

Kirayı Ödemeyince Kredi Notu Düşmemesi İçin Ne Yapmalı?

Kirayı ödememek kredi notu üzerinde sizi üzen bir düşüşe neden olacaktır. Maddi borçlanma karşıtı olarak bilinen kredi notu, işin içine hukuki itirazlar ve uyarılar girdiğinde daha da sert düşüşler yaşatmaktadır. Bu olaydan kurtulmak için kiracı olduğunuz mülkün sahibi ile görüşebilirsiniz. Belki birkaç ay Müsaade alabilir ve hukuki süreçleri önleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, kira bir sorumluluktur ve geciktirilmeden ödenmelidir. Eğer ev sahibiniz buna olanak vermiyorsa kredi notunuz düşecektir. Bunu ne yazık ki engelleyemeyiz.

Yorum yapın