Kartlardaki Temassız Ödeme Özelliği Kapatılabilir Mi?

Kartlardaki Temassız Ödeme Ne İşe Yarar?

Kartlardaki temassız ödeme özelliği bankalar tarafından sunulan ayrıcalıklı bir özelliktir. Bu özelliğin asıl kullanım amacı genel olarak zaman kaybının önüne geçmek olarak açıklanabilir. Belli bir tutarın altında kalan harcamaların daha verimli ve seri bir şekilde ödenmesini sağlamak için bu tarz uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulama platformu sayesinde örnek vermek gerekirse (ki bu miktar bankadan bankaya ve karttan karta değişiklik göstermektedir.) 50 TL altında olan bir alışveriş için bankanızın verdiği kartı kullanırken şifre girmenize gerek yoktur. Bu gibi kartlı işlemlerde kartta temassız ödeme özelliği varsa henüz şifre girmeden kartın cihaza temas ettirilmesiyle ödeme tahsil edilebilir. Temassız ödeme için yapılan birçok düzenleme bulunmaktadır. Ayrıca temassız ödeme yapılması nedeniyle hiçbir banka ekstradan ücret kesintisinde bulunmaz. Bu özelliğin kapatılması yani devre dışı bırakılması mümkündür.

Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme kapatma işlemi için bankanızın size sağladığı iletişim merkezlerine ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için kartınızın veya kredi kartınızın arka yüzünde yer alan telefon numarasını kullanabilirsiniz. Orada kart işlemlerine gelerek müşteri temsilcisine bağlanmanız gerekmektedir. Birçok banka henüz işlem kısıtı koyma menüsünden temassız kapatma işlemini kabul etmemektedir. Bu nedenle illa ki müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu süreci takiben başlayan görüşmenizde kapatma talebinizi müşteri temsilcinize iletin. Sonrasında size gerekli olan talimatlar verilecek ve açıklama yapılacaktır. Bu özelliğin kapatılması sadece birkaç dakikalık bir görüşme ile sağlanabilir.

Kredi Kartı Temassız Ödemeyi Kapatmaya Gerek Var Mı?

Kredi kartı temassız ödeme kapatma işlemlerinde birinci sırada olsa bile birçok banka kartı da günümüz teknolojik şartları arasında bu gibi temel özellikleri desteklemektedir. Kartınızla çok yoğun ortamlara girmiyorsanız ve kartınızı güvenli olarak muhafaza edebildiğinize inanıyorsanız bu durumda bu özelliği verimli ve güvenli olarak kullanabilirsiniz. Elbette ki bu konuyla ilgili birçok güvenlik tehlikesi gündeme geldi ancak her işletmede yer alan POS cihazının bir kimliği olduğundan bu gibi bir dolandırıcılık hadisesinin söz konusu olmadığını belirtelim. Yani haksız yere bir işletme sizden ödeme alsa bile “temassız ödeme” adı altında işletme bilgileri görünecektir.

Yorum yapın