Kart Numaramı Unuttum! Kart Numarası Sorgulama Var Mı?

Kart numaramı unuttum diyenler için kartınızın üzerine bakın demeyi çok isterdik 🙂 Ancak günlük hayatta mobil platformlar başta olmak üzere uzaktan ödeme yapmayı tercih ettiğiniz dönemlerde, kartınızın sizden uzakta olması olası durumu ödemenizi yapamamanıza neden olabilmektedir. Bunu birçok kez yaşayan biri olarak kart numarasının kartın üzerinde kabartmalı olarak yazılı olan rakamlar topluluğundan ibaret olmadığını da birçok kez yakından takip ederek anladım. Kart numarası öğrenme konusunda hiçbir banka size yardımcı olmamaktadır. Cüzdanınızdan uzak olduğunuz takdirde kredi veya banka kartınızın kart numarasını öğrenmek için yapabileceğiniz tek şey kartınıza yakın olmak.

Kart Numaramı Unuttum Öğrenmek Mümkün Müdür?

Kart numarası öğrenme işlemi için herkes girişimde bulunabilir. Bankaların bu noktadaki tutumları oldukça açık ve nettir. Temel dolandırıcılık ve yanıltıcı işlem kirliliğini önlemek için bankalar kendi bünyelerinde barındırdıkları kadar da kişi sorumluluğu altında ekonomik şahsiyet arz eden bilgiler vermektedir. Birçok alanda işlem yapılması için şart olan kart numarası da burada işe yaramaktadır. Kart numarası kişinin sorumluluğu altında yer alan bir bilgidir. Bu süreçte bankalar hiçbir şekilde kart üzerinde yazılı numarayı vermemektedir. Sizler bile mobil ve internet bankacılığı ortamlarında bu numarayı kısmen görebilirsiniz. Başında veya sonunda * ile kapatılan haneler olacaktır. Bankanın personeli de yine bu şekilde görüntüleme hakkına sahiptir. Bu nedenle kart numarası yeniden alınamaz.

Kart Numarasını Unutanlar ve Kartı Kaybedenler Ne Yapmalı?

Kart numarasını unuttum diyorsanız muhtemelen kartınızı başka bir yerde bıraktığınız için burada bizleri okuyorsunuz. Eğer kartınız kaybolduysa zaten numarasını kullanarak işlem yapmayın. Bu gibi dönemlerde sanal ya da ön ödemeli kartları kullanabilir, şubelere giderek hesabınızı kullanabilirsiniz. Kart kaybolduysa bu durumda yeniden kart almanız uygun olacaktır. Bunun için bankaların iletişim kanalları size yardımcı olur. Birçok bankada yılda 3 kere mahsus olacak şekilde kart değişim hakkı bulunmaktadır. Bu olanakları sizlerde kullanarak kart numaranızın tekrar temin edilmesini oldukça kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu değişimler kartınızın Troy olmamasına dikkat edin. Bu sayede birçok farklı alanda kısıtlı hizmet sunan Troy kartlardan kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın