Kara Listedekilere Kredi Kara Listedeyim Nasıl Kredi Çekerim?

Bankalardan alacağımız her kredi, kredi kartı veya da esnek hesap gibi hizmetler ile birlikte, birçok sorumluluğun da altına girmiş oluyoruz. Bu sorumlulukların ilki borçların ödenmesi olurken, asıl önemli olan borçların zamanında ve eksiksiz bir şekilde yatırılmasıdır. Çünkü, bankalardan sorunsuz bir şekilde hizmet alabilmemiz için, geçmiş dönemde kullanmış olduğumuz bankacılık ürünlerini sorunsuz bir şekilde ödemiş ya da hali hazırda ödüyor olmamız gerekmektedir. Aksi durumda, bankalar önce kredi notumuzun düşmesi için Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye bildiride bulunacak, eğer hala ödeme yapılmıyorsa da bu durum kara listeye girmemiz ile sonuçlanıyor. Bu da bankalardan uzun yıllar boyunca hizmet alamamamıza yol açacaktır. Çünkü, kara listedekilere kredi konusunda neredeyse tüm bankalar çekimser davranmakta ve kredili ürün konusunda da çalışmamaktadır.

Kara listedekilere kredi konusunda yaşanan problemlerin özellikle günümüzde fazlalaştığı da görülmektedir. Bunun nedeni, finansal açıdan kişilerin kendilerini kontrol edememesi, kredi kartı kullanımının gün geçtikçe artması ve kredili ürün kullanım yaşının da giderek düşüyor olmasıdır. Çünkü, şuan kredi veya kredi kartı kullanan kişilerin 18 yaşından itibaren karşımıza çıktığı görülmektedir.

Bireylerin ilerleyen süreçte ortaya çıkacak yüksek tutarlı ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, bir güvence olarak da bankaları düşünebilmeleri adına, kullandıkları bankacılık ürünü ne olursa olsun düzenli bir şekilde ödeme yapmaları, kullanacakları kredi ve kredi kartı miktarına dikkat etmesi ve kredili ürünlerin de bir borçlanma aracı olduğunu kesinlikle unutmaması gerekmektedir. Aksi taktirde, kişiler geri dönüşü çok zor olan bir sürece girilmiş olacaktır.

Kara Listeye Kredi Veren Kurumlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kara listedekilere kredi verme konusunda birçok banka çekimser davranmaktadır. Bunun nedeni ise, bankacılık sistemi üzerinden geçmiş dönemde yapılan düzensiz ödemeler ve bunun sonucunda ortaya çıkan kara liste durumunun bir risk olarak algılanmasıdır. Kişiler nasıl ki Findeks sistemi üzerinden hem kredi notlarını hem de kara liste kayıtlarını sorgulayabiliyorsa, bankacılık sistemi de bunun daha detaylısını sorgulayabilmektedir. Ancak, kara listedekilere kredi konusunda bazı istisnalar da olduğu bilinmelidir. Buna göre, kara listede olmanıza rağmen kredi veya kredi kartı gibi hizmetler alabileceğiniz bankalar için şu açıklamaları yapabiliriz.

 1. Kara listeye girdiğinizden emin olduktan sonra eğer yaptığınız tüm başvurulara olumsuz yanıt alıyorsanız, bu durumda çalışma süreniz çok geçmişe dayanan bankalara başvurmalısınız.
 2. Kara liste ya da kredi notu konusunda esnek olan bankaları kesinlikle araştırmalısınız. Şuan kredi notu düşük olmasına rağmen kişilere kredi imkanı sunan Aktifbank, bireylerin incelemesi gereken ilk bankalardan olmalıdır. Bununla birlikte, düzenli bir işte çalışıyor ve maaşınızı da bankadan alıyorsanız, maaş hesabınızın bulunduğu bankadan kredi kullanmanız biraz daha kolay olacaktır.
 3. Maaş müşterisi olduğunuz bankalara her ay düzenli olarak paranız yatırıldığından dolayı bu önemli bir durumdur. Kara listedeki kişiler, maaş müşterisi oldukları bankadan kredi başvurusu yapmak için ise, doğrudan şubelere müracaat etmelidir. Şubelerde yapılacak işlemlerde, maaşınız üzerinden doğrudan ödeme kabul edilebilir ve sizlerin de kredi kullanımına geçmeniz sağlanabilir.
 4. Kara listedekilere kredi kapsamında, bankaların ipotekli veya da teminatlı kredi paketlerini de inceleyebilirsiniz. Özellikle kefilli kredi imkanları, burada sizlere büyük destek olacaktır. Ancak, bankalara yapacağınız kredi başvurularında, kefilinizin kamu personeli olması gibi bir zorunluluk ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı, şubelere öncesinde giderek detaylar hakkında bilgi almalı, kara listede olmanıza rağmen de kefil şartı ile kredi kullanıp kullanamayacağınızı ve kefil şartları hakkında da detaylı bilgi almalısınız.

Hangi Bankalar Kara Listedekilere Kredi Verir?

Kara listedekilere kredi konusunda en önemli 4 konu yukarıdaki gibidir. Kişilerin başvuru yapabilecekleri kurumları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Türkiye İş Bankası
 2. Aktifbank
 3. Ziraat Bankası
 4. Vakıfbank
 5. Halkbank
 6. Yapı ve Kredi Bankası
 7. QNB Finansbank
 8. Akbank

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar, özellikle maaş müşterisi konumunda olan kişilere, kredi kullanabilmeleri konusunda yardımcı olmaktadır. Burada sizlerin kredi notu ve banka sicili durumunuza göre, herhangi bir kefil veya teminat şartı olmadan kredi hizmeti sunulabileceği gibi, kefil ya da ipotek şartı ile de kredi kullanabilmenize olanak sağlanacaktır. İkinci sırada yer alan Aktifbank ise, kişilerin doğrudan kredi notları üzerinden kredi vermektedir. Yani, kredi notunuz düşük olsa bile, Aktifbank üzerinden kredi başvurusu yapabilir ve bu işlemi de herhangi bir şubeye gitme zorunluluğu olmadan gerçekleştirebilirsiniz.

kara listedekilere kredi
kara listedekilere kredi

Kredi Notum Düşük Bankadan Nasıl Kredi Alırım?

Bankalardan kredi ya da kredi kartı gibi hizmet alamamanızın nedeni, sadece kara listede olmanız değildir. Kara listedekilere kredi konusunda kendi kendinize net bir yanıt vermeden önce, Findeks sistemine girerek bankacılık geçmişinizi kontrol etmelisiniz. Çünkü, düzensiz yapılan ödemelerin tamamı sizlerin kara listeye girmenize yol açmayacaktır. Düzensiz ödemelerinizden dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir, bundan dolayı da bankalardan kredi alamıyor olabilirsiniz. Eğer yapacağınız kredi notu ve Findeks Risk Raporu sorgulama işlemleri sonrasında, sorunun doğrudan kredi notunuzdan kaynaklandığını anlarsanız, kredi alabilmek için yapacağınız adımlar aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Kredi notunuzun, kredi alabilmeniz için en az 1300 ve yukarısında olması gerekmektedir. Bu seviyenin altındaysanız, sadece 3 ay peş peşe düzenli ödeme yaparak kredi notunuzun daha yüksek seviyelere gelmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Kredi notunuz düşükken internet sitesi, mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden yapacağınız başvurularda doğrudan olumsuz sonuç almanız muhtemeldir. Bunun yerine, çalıştığınız kurumdan gelir belgenizi alarak doğrudan şubelere gitmeli ve başvurunuzu bu kanal üzerinden yapmalısınız.
 3. Düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken, doğrudan yeni bir başvuru yapmamalısınız. Çünkü, bankacılık sistemi üzerinden kayıtların Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından sistemde güncellenmesi ve bunun da Findeks sistemine yansıtılması bir ay geriden gelmektedir. Durum böyle olunca, yapacağınız her başvuru bir sonraki ay kredi notunuzun düşmesine yol açacak ve ne yazık ki kredi notu yükseltmek için yaptığınız düzenli ödemeleriniz boşa gidecektir.
 4. Arka arkaya dört ay boyunca yapacağınız düzenli ödeme sonrasında, kredi başvurusu yapmaktan çekinmelisiniz. Bunun yerine önce Findeks üzerinden sorgulama yapmalı, kredi notunuzun güncellendiği ve en az da 1300 seviyesinde olduğundan emin olduktan sonra, başvuru işlemini doğrudan şubelerden yapmalısınız. Başvuru yaptığınız banka ise, daha önce düzensiz ödeme yapmadığınız, mümkünse maaş müşterisi olduğunuz bir banka olmalıdır. Eğer bu durum karşılanamıyorsa doğrudan kamu bankalarının yolunu tutmalısınız.

Kara listedekilere kredi verme konusunda birçok zorluk öne sürülüyor olsa da, kredi notunun düşük olmasından dolayı problem yaşayan kişiler, bu yöntemleri uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilecektir.

Kredi Puanı Konusunda Esnek Olan Bankalar ve Faiz Oranları

Kara listedekilere kredi konusunda yaşanan problemler kadar, kredi notu düşük olduğundan dolayı sorun yaşayan kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Bundan dolayı, kredi notundan kaynaklı sorunlarda, aşağıda belirteceğimiz 5 bankaya başvuru yapmanız tamamen sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bu bankalar ise şu şekildedir.

 1. Aktifbank
 2. Türkiye İş Bankası
 3. Ziraat Bankası
 4. Vakıfbank
 5. Halkbank

Kredi notu konusunda esnek olduğunu doğrudan internet sitesi üzerinden duyuran Aktifbank, banka sicilinde takip olmayan kişilere doğrudan kredi hizmeti sunmaktadır. Bankanın sunmuş olduğu kredi faiz oranı, diğer bankalara göre ne yazık ki bir hayli yüksektir. Şuan Aktifbank’a ihtiyaç kredisi konusunda bir başvuru yapılacağında, banka sizlere %2,89’luk faiz oranı ile hizmet sunacaktır. Ortalama bir hesaplama yaptığımız zaman, 15 bin TL için 48 aylık vade seçimi yapıldığında, bankaya her ay 579,29 TL ödeme yapılacak ve toplam ödeme miktarı da 27 bin 805 TL olacaktır.

Düşük kredi notuna sahip olan kişilerin tamamına olmasa da bir kısmına destek olan Türkiye İş Bankası, %1,78 faiz oranı ile başvuruları kabul etmektedir. 10 bin TL ve 36 ay vade süresi ile başvuru yapıldığı zaman bankaya her ay 400,95 TL ödeme yapmış olacaktır. Vade sonunda ise bankaya yapacağınız toplam ödeme miktarı 14 bin 484 TL olacaktır.

Kamu bankası olarak bilinen Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, ihtiyaç kredisi konusunda kişilere denk faiz oranları ile hizmet sunmaktadır. Şuan bankaların sunmuş olduğu kredilerdeki faiz oranı %1,67 şeklindedir. Eğer kişilerin başvurusuna onay alınırsa, 15 bin TL’lik kredi tutarı ve 48 ay vade süresi için her ay bankaya 489 TL ödeme yapılacaktır. Bu da vade sonuna gelindiği zaman masraflar eklenerek toplamda 23 bin 570 TL ödeme yapılacağı anlamına gelmektedir.

Yorum yapın