Kara Listede İken Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Kullanılan kredilerin vade ödemeleri zamanında ödenmemesi durumunda kredi notu düşmektedir.3 ay vade ödemesi aksatılması durumunda ise bankalar tarafından uyarı ve daha sonra yasal işlemler uygulanmaktadır. Bu durumda iken de kredi notu düşmekte ve avukat takip işlemleri başlamaktadır. Kredi kullanan birey kara liste denilen sınıfta değerlendirilmektedir. Bu durumda 5 yıl boyunca bankalardan yeni kredi talebinde bulunulması halinde bankalar kredi kullanımına ret cevabı vermektedir. Fakat bazı kriterlerin yapılması koşulunda bankaların 2018 yılı itibari ile kara listede bulunanlara kredi imkânı vermeye başladıkları görülmektedir. Kara listede iken kredi veren bankaların kredi kullanımı için yerine getirilmesi gereken kriterler şu şekildedir,

  • Aylık gelir belgesi beyanı
  • Ek gelir belgesi beyanı
  • Kefil beyanı
  • İpotek altına alınabilecek mal beyanı

Gibi beyanatlar çerçevesinde bankalar gösterilebilecek ipotek beyanının ederinin yüzde 75 i kadar yeni kredi imkânları tanımaktadır.

Kara listede iken kredi imkânı sağlayan bankalar

Ak Bank

Banka kara listede olan müşterilerine gerekli koşullar yerine getirilmesi durumunda yeni kredi imkânı vermektedir. 48 ay vadeli kredi kullanılabilmekte ve uygun faiz oranı uygulanmaktadır. Bankanın 30.000 TL ye kadar kredi imkânı ve 48 ay vadeli ödeme koşulu ile kredi kullanımı yapan müşterilerden istediği faiz oranı ise yüzde 1,80 şeklinde olmaktadır. Ayrıca banka 300 TL dosya masrafı almaktadır.

TEB

Banka 40.00 TL ye kadar kara listedekilere kredi imkânı vermektedir.60 ay vadeli ve yüzde 1,79 faiz oranı ile kara listedekilere kredi veren banka kredi kullanımı için 250 TL dosya masrafı ve hayat sigortası istemektedir.

İNG Bank

30.000 TL ihtiyaç kredisi için uyguladığı faiz oranı yüzde 1,75 şeklinde olmaktadır. Kredi kullanımı için 48 ay vade imkânı sağlamaktadır.

Halk Bankası

60 ay vade imkânı ile 25.000 TL kredi imkânı sağlamaktadır. Uygulanan faiz oranı ise yüzde 1,78 şeklinde olmaktadır. Banka 400 TL dosya masrafı almaktadır.

İş Bankası

İş bankası kara listedekilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Banka 60 ay vadeli ve yüzde 1,76 faiz oranı ile 30.000 TL kredi imkânı sağlamaktadır.

Yorum yapın