Kadıköy Bölge Raporu

Kadıköy kiralık daire çeşitlerin en bol olduğu yerlerden biri olarak göze çarpıyor. Kadıköy, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan; kalabalık, büyük ve çok kültürlü bir ilçedir. Kadıköy’ün kuzeybatısında İstanbul Boğazı ve güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır. Kadıköy aynı zamanda İstanbul’un en canlı bölgelerinin başında gelmekle birlikte, önemli bir ticaret merkezidir de. Sınırları içerisinde birçok sinema, kitapevi ve barlara ev sahipliği yaptığı için Anadolu Yakası’nın önemli bir kültür merkezidir. Kadıköy, 1928 yılında Üsküdar ilçesinden ayrılarak ilçe haline gelmiştir. İçerenköy, Bostancı ve Suadiye mahalleleri aynı yıl Kartal ilçesinden ayrılarak, Kadıköy ilçesinin mahalleleri haline gelmiştir.  Günümüzde Kadıköy’ün kuzeybatısında Üsküdar, kuzeydoğusunda Ateşehir, güneydoğusunda Maltepe ve güneydoğunda Maltepe’nin devamında Kartal ilçeleri bulunur. 2007 yılında yapılan nüfus sayımına göre Kadıköy’ün nüfusu 500 bin civarındadır.

Kadıköy Kiralık Daire Ücretleri

Kadıköy kiralık daire fiyatları son bir yılda hiç artış göstermemesine rağmen son üç yıl içerisinde yüzde 5 azalma, son beş yıl içerisinde ise yaklaşık yüzde 36 artış göstermiştir. Kadıköy kiralık daire ücretleri, ortalama 100 metrekare bir daire için, en az 1784 Türk Lirası ve en çok 2973 Türk Lirasıdır. Kadıköy kiralık daire ücretlerinin, metrekare başına hesapladığımızda, İstanbul il geneli kiralık daire ortalama ücretlerine göre yüksek kaldığını söyleyebiliriz. Kadıköy’de kiralık daire ücretleri metrekare başına 23,78 TL iken, İstanbul kiralık daire ücretleri ise ortalama 16,22 TL civarındadır.

Kadıköy Satılık Daire Ücretleri

Kadıköy satılık daire ücretleri son bir yıl içerisinde hiç artış göstermemiştir fakat buna rağmen geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yüzde 2 artış, son 5 yıl içerisinde ise yaklaşık olarak yüzde 65 artma göstermiş bulunmaktadır. Kadıköy satılık daire fiyatları, 791.618 TL fiyat ortalaması ile 593.714 TL – 989.523 TL arasındadır. Kadıköy satılık daire ücreti metrekare başına yaklaşık 8 Bin Türk Lirası iken, İstanbul ortalaması ise metrekare başına yaklaşık 4 Bin Türk Lirası’dır. Kadıköy’de alacağınız bir evin kendini amorti etme süresi yaklaşık 28 yıl olarak hesaplanmaktadır. Kadıköy satılık daire fiyatlarının, Bağdat Caddesi çevresinde oldukça yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz.

Kadıköy’ün Sosyokültürel Yapısı

Fazlaca kiralık daire bulabileceğiniz Kadıköy’de eğitim seviyesi de yüksektir. Kadıköy nüfusunun yaklaşık yüzde 42’si üniversite mezunudur. Kadıköy nüfusunun yaklaşık yüzde 52’si evli olup sadece yüzde 28’lik kısmı bekardır. Bunların dışında Kadıköy nüfusunun gerçekten genç bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapın