İşten Ayrılana Gelir Belgesiz Kredi Verilir mi? Gelir Belgesiz Kredi Şartları Neler?

Mevcut işinden geçerli sebeplerden dolayı ayrılan ya da zorunlu olarak işten çıkarılan kişilerin karşılaşmış olduğu sorunların başında, yeni bir bulana kadar geçecek sürede, kendilerini idare edecek kadar bir maddi birikim gelmektedir. Eğer kişiler, herhangi bir birikim yapmamışsa, bu dönemlerde kredi kartları üzerinden ihtiyaçlarını gidermeye çalışmakta ya da doğrudan bir kredi çekerek hem borçlarını kapatmak hem de bir süre derin bir nefes almayı amaçlamaktadır. Ancak, işten çıktıklarından dolayı bu kişilerin işten ayrılana gelir belgesiz kredi veren bankalara başvuru yapması gerekmektedir. Çünkü, birçok bankanın ihtiyaç kredisi hizmetlerindeki şartlara baktığımız zaman, zorunlu olarak gelir durumunu gösteren belge talep ettikleri görülmektedir.

Kişiler işten ayrıldıklarında ya da çıkarıldıklarında,işten ayrılana gelir belgesiz kredi veren bankalara başvuruda bulunabilecekleri gibi, çalıştıkları süre içerisinde maaşlarını aldıkları bankalardan da destek alabilirler. Çünkü, maaşlarını aldıkları hesap sistem üzerinde maaş hesabı olarak görülmekte ve hem kredi kartı hem de kredi konusunda bu hesaplara öncelik tanınmaktadır. Bu öncelik ise, özellikle gelir belgesi konusunda muaf tutulma alanındadır. Yani, kişiler maaş hesaplarının bulunduğu bankaya, internet sitesi, mobil bankacılık uygulaması ya da doğrudan internet bankacılığı hesapları üzerinden başvuru yaptıkları zaman, kendilerinden hiçbir şekilde belge talep edilmeyecek ve kredilerinin onaylanması halinde de onaylanan tutarları doğrudan hesaplarından tahsil edebilecekler.

Gelir Belgesi Olmadan Nasıl Kredi Alınır?

Kişilerin gelir belgesiz kredi alabilmeleri için yukarıda belirttiğimiz gibi, maaş hesaplarının olduğu ya da düşük veya yüksek tutarlarda birikim yaptıkları bankaları tercih etmeleri, doğrudan kendilerine öncelik sağlayacaktır. Bunun dışında, en başta da belirttiğimiz üzere, hiçbir şekilde gelir belgesi talep etmeyen bankalara başvuru yapılarak da kredi ihtiyacı ortadan kaldırılabilecektir. Ancak, gelir belgesi şartı olmadan bir tüketici kredisi yani ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin, çok yüksek tutarlarda kredi alamayacaklarını söylememiz gerekmektedir. Şuan işten ayrılana gelir belgesiz kredi olanağı sunan bankalara baktığımız zaman, en fazla 30 bin TL’ye kadar kredi olanağı bulunduğu görülecektir.

2018 yılı itibari ile sizlerden gelir belgesi şartı aramadan, sadece bankacılık geçmişiniz ve kredi notunuz üzerinden değerlendirme yaparak kredi imkanı sunacak olan bankaları, aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Garanti Bankası
 2. QNB Finansbank Enpara
 3. Cepte TEB
 4. Yapı ve Kredi Bankası

Garanti Bankası Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

Gelir belgesiz kredi almak isteyen kişilerin birçok farklı kanaldan başvuru yapacağı Garanti Bankası, kişilerin 20 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları için anında onaylı kredi imkanı sunmaktadır. Şuan gelir belgesi şartı olmadan başvuracağınız ve doğrudan hesabınıza yatırılacak olan bu kredi paketinde, %2,14’lük kredi faiz oranı geçerliliği bulunmaktadır. Gelir belgesiz olarak kullanabileceğiniz üst sınırı dikkate aldığımız zaman örnek kredi hesaplaması da aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Kredi Tutarı: 20 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 24 Ay
 • Kredi Faiz Oranı: %2,14
 • Masraflar Toplamı: 105 TL + BSMV
 • Aylık Taksit Miktarı: 1.127 TL

Bu koşullar ile başvuru yapacak olan kişiler, 24 aylık vade süresinin sonunda bankaya toplam 27 bin 145 TL ödeme yapmış olacaktır. Bu tutarda kişilerin yaş durumuna göre ortaya çıkacak sigorta masrafları değişikliğe yol açabilecektir.

işten ayrılana gelir belgesiz kredi
gelir belgesiz kredi

Enpara Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

QNB Finansbank’ın sunmuş olduğu masrafsız bankacılık hizmeti olan Enpara, artık kişilerin işten ayrılana gelir belgesiz kredi kullanmasına da olanak tanımaktadır. Kişiler Enpara müşterisi olduktan sonra, mobil bankacılık uygulaması ya da internet bankacılığı hesapları üzerinden anında başvuruda bulunabilmekte, sonuçlarını hemen öğrenmekte ve kredi miktarlarını da doğrudan hesaplarında kullanmaya başlayabilecektir. %2,07 faiz oranı ile başvuru yapacağınız kredi paketi için örnek hesaplama şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 20 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 24 Ay
 • Kredi Faiz Oranı: %2,07
 • Masraflar Toplamı: Masrafsız
 • Aylık Taksit Miktarı: 1.116 TL

Enpara üzerinden yukarıdaki koşullar ile kredi kullandığınız zaman, bankaya geri ödeme toplamınız 26 bin 791 TL olacaktır.

Cepte TEB Gelir Belgesiz İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Türk Ekonomi Bankası’nın şubesiz bankacılık hizmeti olan Cepte TEB, kişilerin masrafsız bir şekilde bankacılık işlemlerini sağlarken, aynı zamanda kredi kartı ve kredi alanında da birçok hizmet ile karşımıza çıkmaktadır. Şuan işten ayrılana gelir belgesiz kredi arayışında olan kişilerin uygun koşullar olmasından dolayı tercih ettiği Cepte TEB tüketici kredisinde, %1,89’dan başlayan faiz oranları ile kredi kullanma şansınız bulunmaktadır. Buna göre, başvuru yapacak kişiler için örnek hesaplamamız şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 20 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 24 Ay
 • Kredi Faiz Oranı: %1,89
 • Masraflar Toplamı: Masrafsız
 • Aylık Taksit Miktarı: 1.090 TL

Cepte TEB üzerinden yapılacak kredilerde örnek hesaplama yukarıdaki gibidir. Bu koşullar ile kredi kullanan kişiler vade sonu geldiğinde bankaya toplamda 26 bin 155 TL ödeme yapmış olacaktır.

Yapı Kredi Bankası Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer alan Yapı Kredi Bankası, gelir belgesi olmayan ya da zaman kaybetmek istemeyen tüm müşterilere işten ayrılana gelir belgesiz kredi imkanı sunmaktadır. %1,99’dan başlayan kredi faiz oranları ile hizmet sunmakta olan banka, kişilerin bünyesinde vadesiz bir hesabı olduğunda belge şartı olmadan onlara kredi olanağı sunmaktadır. Şuan geçerli olan faiz oranlarına göre örnek hesaplama aşağıdaki gibidir.

 • Kredi Tutarı: 10 bin TL
 • Kredi Vade Süresi: 24 Ay
 • Kredi Faiz Oranı: %2,18
 • Kredi Tahsis Ücreti: 50 TL
 • Aylık Taksit Miktarı: 566,32 TL
 • Geri Ödenecek Toplam Tutar: 13 bin 591 TL

Yapı Kredi Bankası tarafından sunulan işten ayrılana gelir belgesiz kredi olanakları da yukarıdaki gibidir. Kişiler internet bankacılığı, Yapı Kredi mobil uygulama, telefon bankacılığı ya da SMS bankacılığı üzerinden anında başvurularını tamamlayabilecek ve onay sonrası da aynı gün kredilerini kullanmaya başlayabilecekler.

Yorum yapın