İş Cep Mobil Borsa Nedir? İş Cep Mobil Borsa Nasıl Kullanılır?

Bankaların mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı hizmetlerinde, yatırım ürünlerine yönelik birçok yenilik getirilmiş durumdadır. Bu yeniliklere baktığımız zaman, kişilerin bütçeleri ne olursa olsun kolay bir şekilde yatırım yapabilmeleri, yatırımlarını takip edebilmeleri, geçmiş dönem analizlerine ulaşabilmeleri ve son dakika gelişmelerinin anında yansıtılıyor olmasını örnek olarak gösterebiliriz. Bu alanda hem düşük hem de yüksek bütçeli yatırımcının tercih etmiş olduğu Türkiye İş Bankası, özellikle mobil bankacılık uygulamaları üzerinden sundukları mobil borsa hizmeti ile, kişilerin anlık olarak alım satım yapabilmelerine olanak sunmuş durumdadır. İş Cep mobil borsa hizmetine baktığımız zaman, borsa üzerinde işlem gören tüm hisse senetlerinin sizlere sunulduğunu, geçmiş dönem fiyat analizlerinin yanı sıra, günlük etkileşimleri de inceleyebildiğinizi belirtebiliriz.

İş Cep Mobil Borsa Nasıl Kullanılır?

İş Cep mobil borsa kullanımı için, kişilerin banka üzerinden herhangi bir hizmet alıyor olması, bundan dolayı da İş Cep mobil uygulamaya giriş yapabiliyor olması gerekmektedir. Eğer kişiler banka ile çalışıyor ama henüz İş Cep kullanmaya başlamamışsa, doğrudan cep telefonlarına bankanın uygulamasını indirebilecektir. Bunun için de Play Store ya da Apple Store üzerinden indirme işlemi güvenli bir şekilde yapılabilecektir.

İş Cep mobil uygulamasını cep telefonunuza yükledikten sonra tek yapmanız gereken sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde tuşlayarak sisteme giriş yapmaktır. Giriş işlemi sonrasında, sizlere birçok bankacılık hizmetinin bulunduğu kategori yansıtılacaktır. Burada, Yatırım şeklinde belirtilen kategoriye giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından ilk sırada mobil borsa karşınıza çıkacaktır. Daha önce mobil borsa hizmeti almamış olan kişiler için, bir kullanıcı sözleşmesi sunulacak ve bu kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra incelemelerde bulunabileceksiniz.

İş Cep üzerinden erişebileceğiniz bu yatırım alanında, sizlere ayrı ayrı 3 farklı kategori ile de destek verilmektedir. Bunlardan ilki Sayfam şeklinde nitelendirilmektedir. Bu bölümde, sizlerin seçmiş olduğu hisse senetleri öncelikli olarak sizlere gösterilecektir. Hisse senedi sembolü, son fiyat ve yüzdelik değişim burada doğrudan sizlere sunulmaktadır. Bu sayede, takibinizde olan ya da yatırım yapmış olduğunuz hisse senetlerine daha hızlı bir şekilde ulaşmış oluyorsunuz. İkinci bölüm ise Piyasalar şeklinde düzenlenmiştir. Bu alanda borsada işlem gören tüm piyasalar ile bunların değerlerine ve yüzdelik değişimlerine kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Son destek bölümü ise Haberler şeklindedir. Bu bölümde, hem piyasaları hem de hisse senetlerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek tüm gelişmeleri görüntüleyebilecek, son dakika gelişmelerinden de haberdar olabileceksiniz.

İş Cep Üzerinden Nasıl Hisse Senedi Alınır?

İş Cep mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, yukarıda belirttiğimiz gibi sırasıyla Yatırım ve Mobil Borsa kategorilerine giriş yaptığınız zaman, sorunsuz bir şekilde yatırım işlemlerine başlayabiliyorsunuz. Burada kişilerin daha hızlı bir şekilde işlem yapabilmeleri adına, hisse senedi sembollerini tuşlaması, doğrudan söz konusu hisse senedine ulaşmaları açısından yeterlidir. Bundan dolayı, kişilerin takip edecekleri ya da alım yapacakları hisse senetlerinin sembollerine daha önceden ulaşması gerekmektedir.

Alım yapılacak ya da incelenecek olan hisse senedine ulaşım sağladıktan sonra, İş Cep mobil borsa üzerinden de ayrı ayrı hisse senetleri için verilere, haberlere ve de analizlere ulaşabileceksiniz. Burada sizlerin doğrudan verileri incelemesi gerekmektedir. Çünkü, hisse senedinin güne hangi fiyat ile başladığı, ne kadarlık bir değere ulaştığı, son 12 ay içerisinde en yüksek ve en düşük değeri ile alım ve satım fiyatlarına ulaşabileceksiniz. Seçtiğiniz hisse senedini almanız ise oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, hisse senedi için oluşturulan sayfaya giriş yaptıktan sonra ana ekranda yeşil renk ile gösterilen Al veya kırmızı buton ile gösterilen Sat butonunu kullanmalısınız. Bu iki buton ile çok kolay bir şekilde hisse senedi alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Cep mobil borsa üzerinden hisse senedi alım ve satımı yapabilmek için banka üzerinden bir yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Sizler sadece hisse senedi üzerinden alım ve satım yapacaksanız, mobil borsa üzerinden işlem yapacağınızda hesap bulunmadığı ve anında açabileceğiniz şeklinde bir bildirim sizlere sunulacaktır. Bundan dolayı banka şubesine gitmeye gerek kalmadan, doğrudan yatırım hesabınızı açabilirsiniz. Eğer Dolar veya Euro gibi döviz kurları üzerinden alım veya satım yapacaksanız, bu durumda, yatırım hesabınızın Dolar ya da söz konusu döviz cinsinden açılması gerekmektedir. Yine bu işlemleri, banka şubesine gitmeye gerek kalmadan, sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirebileceksiniz.

Yorum yapın