İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve İhtiyaç Kredisi Şartları

Sabit gelirin olmaması durumunda ya da sabit gelirin kullanılmak istenilen kredi miktarına yetersiz olması durumlarında bankaların herhangi bir mal varlığını ipotek altına alarak vermiş oldukları kredilere ipotekli ihtiyaç kredisi denir. Kullanılan kredinin vade ödemeleri bitimine kadar ipotek altına alınan mal varlığı hiçbir şekilde satılamaz ve devredilemez durumda olmaktadır. Kredi vade ödemeleri bitmesinde ise kredi kullanılan bankalardan alınacak FEK yazısı ile mal varlığı üzerinde bulunan ipotek kaldırılacaktır.

İpotek Altına Alınabilecek Mal Varlıkları

Arsa

İmarlı arsalara bankaların ipotek karşılığı verecekleri kredi miktarı arsa ederinin yüzde 50 si kadar olmaktadır. Kullanılacak kredi miktarı ipotek altına alınacak olan arsanın yüzde 50 sini geçmesi durumunda başka bir mal beyanı da istenilmektedir.

Konut

İpotek altına alınacak konut uzman incelemesi raporu doğrultusunda ederinin yüzde 80 ına kadar kredi verilmektedir.

Taşıt

İpotek altına alınacak taşıtın en fazla ederinin yüzde 75 in kadar kredi imkânı verilmektedir.

İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat bankasından ipotek karşılığında alınabilecek kredi miktarı konut, taşıt ve imarlı arsa oranlarında belirtilen şekildedir. Banka 48 ay vade ödemesi ile birlikte vermiş olduğu krediden 300 TL dosya masrafı istemektedir. Ayrıca bankanın uygulayacağı faiz oranı ise yüzde 1,35 ten başlamaktadır. Hayat sigortası ve zorunlu deprem sigortası şartı da aranmaktadır.

Vakıf Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Vakıf Bank ipotekli ihtiyaç kredisi alanında ev, arsa ve taşıta kredi vermektedir. Banka konut ipotekli ihtiyaç kredisinde konutun ederinin yüzde 75 i kadar, taşıt ipotekli ihtiyaç kredisinde taşıtın ederinin yüzde 75 i kadar, imarlı arsa ipotekli ihtiyaç kredisinde arsanın ederinin yüzde 80 ı oranında kredi kullanım imkânı sağlamaktadır. Kullanılan krediye uygulanan faiz oranı ise yüzde 1,43 seviyelerinden başlamaktadır.

Halk Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Halk Bank konut ipotekli ihtiyaç kredisinde konutun ederinin yüzde 50 si oranında kredi imkânı sağlamaktadır. Banka 48 ay vade imkânı sumakta ve yüzde 1,38 seviyelerinde faiz uygulamaktadır. Ayrıca banka ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımında 400 TL dosya masrafı almaktadır.

Ak Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank konut ve iş yeri ipotekli ihtiyaç kredisi ile 1 milyon TL krediye kadar onay vermektedir. Kullanılacak kredinin miktarı ipotek altına alınan mal varlığının yüzde 75 i şeklinde olması şartı vardır. Bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi için uygulamış olduğu faiz oranı ise yüzde 1,34 şeklinde olmaktadır. Kullanılan krediye 80 ay vade imkânı veren banka hayat sigortası ve zorunlu deprem sigortasının da yapılmasını şart koşmaktadır.

TEB, İş bankası, QNB Finans bank, Şeker Bank da İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında olmaktadır. En uygun faiz oranı ve en kolay vade ödemeleri ile birlikte tüm bankalar incelenebilir ve uygun olanlardan ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi kullanılabilir.

Yorum yapın