İnternet Bankacılığı Riskleri İnternet Bankacılığı Dolandırıcılık Yöntemleri

İnternet Bankacılığı Riskleri Neler?

Teknolojik gelişmelerden en fazla yararlanan uygulamalar arasında internet bankacılığı başta gelmektedir. Olabilecek çok miktarda bankacılık işlemleri, bankaya fiilen gitmeden her ortamdan yapılabilmektedir. Sanal ortamda yapılan işlemler sayesinde hem müşteriler hem de bankalar büyük oranda fayda sağlamaktadır. Bunun yanında internet bankacılığı riskleri de ortaya çıkmaktadır.

Şubesiz bankacılık da denen uygulamalar arasında internet bankacılığı, banka şubelerinde yapılabilecek birçok işlemin, müşterilerin kendisi tarafından internet ortamında yapılması demektir.

İnternet kısa sürede çok büyük kitleler üzerinde etkili olunca, bankacılık sektörü de, özellikle bireysel bankacılık faaliyetlerinde bundan yararlanmasını bilmiştir. İnternet bugün tüm bankalar tarafından en fazla kullanılan dağıtım kanallarından biridir. Bankalar interneti, bir kısım finansal ürün ve hizmetleri, müşterilere daha düşük maliyetle ve hızlı ve kolay bir şekilde sunmak amacı ile kullanmaktadır. İnternet bankacılığı, dünyanın her yerinden, her gün ve günün her saatinde kullanılmaktır. Bu sayede bankalar pazar alanlarını ve paylarını, daha düşük maliyetlerle genişletmektedir.

Bugün müşteriler şubede yapabilecekleri işlemlerin neredeyse tamamını internet bankacılığı ile yapmaktadır. Ancak bunca faydasına rağmen bu sistemin kendine özgü çeşitli risk ve tehditleri bulunmaktadır. İnternet bankacılığı riskleri güvenlik için büyük problem oluşturmaktadır. Müşterilerin şifrelerini ve kullanıcı isimlerini ele geçiren bazı kötü niyetli insanlar, hesapları ele geçirmekte ve müşterilere zarar vermektedir. Diğer yandan bankalar da güvenlik önlemlerini arttıracak azami gayreti sarfetmektedir. Bankacılık hizmetlerinin yürütülmesi ve sürdürülebilir olması bakımından, insanların güvende olması oldukça önemlidir.

Bugün en büyük güvenlik problemi, sanal ortamda yapılan dolandırıcılıklardır. Banka müşterileri, çeşitli risklerden korumak için, bilgisayarlarının güvenliklerini sağlamak zorundadır. Olası saldırılara karşı güncel virüs programları kullanmaları, güvenlik duvarı kullanmaları ve kullanıcı adı ve şifrelerini belli aralıklarla değiştirmeleri basit ama etkili önlemlerdir.

Bütün sistemlerin açıkları olabilir. İnternet bankacılığı uygulamalarının da saldırıya açık yönleri yok değil. Bu saldırılar, internet bankacılığının sakıncalı yönlerinden biridir.

Kötü niyetli kişiler, hesap sahiplerinin bilgisayarlarına girmekte ve özel bilgilerini ele geçirmektedir. Bilgisayar korsanları, müşterilerin bilgisayarlarına casus yazılımlar yükleyerek amaçlarına ulaşmaktadır.

 İşte Birkaç Dolandırıcılık Yöntemi

  • Olta saldırıları (phishing) yönteminde saldırıları yapan kişiler, veri tabanlarına hileli mailler göndermekte ve alıcılar farkına varmadan kredi kartı bilgileri, isim soyisim ve şifre gibi kişisel bilgileri elde etmektedir. Burada mailler, tanınan ve güvenilir firmalardan geliyormuş gibi gösterilir. Genelde mailler, bankalar tarafından güvenlik, alt yapı düzenlemeleri veya bilgi güncellemeleri amaçlı gönderilmiş gibidir.
  • Tuş hareketlerini kaydeden uygulamalar, klavyede basılan her tuşu izler ve bu bilgileri bir dosyaya kaydeder. Daha sonra da saldırı yapan kişilere mail ile gönderir.
  • Ekran görüntülerini kaydeden uygulamalar, mouse’un ekranda tıklanması ile çalışmaya başlar ve ekranın resmini çekerek karşı tarafa gönderir. Bu yöntem sanal klavye girişlerini güvensiz kılmaktadır.
  • Yanlış alan adına yönlendirme, oldukça tehlikeli bir uygulamadır. Saldırıyı yapanlar bilgisayarda daha önce girilmiş olan internet adreslerini değiştirir. Kişiler bankanın gerçek sitesi yerine, sahte bir siteye yönlendirilmiş olur.

Yorum yapın