İlk Kez Kredi Kartı Alanlar ve Kredi Kartı Kullanacaklara 3 Tavsiye!

İlk Kez Kredi Kartı Alanlar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk kez kredi kartı alanlar için bazı şeyleri daha da net hale getirmek istiyoruz. Kredi kartı günümüzde neredeyse olmazsa olmaz noktasına geldi. Kredi kartlarının bu kadar yoğun bir şekilde kullanıldığı şu günlerde, insanların bilinçli olarak davranmaları gerekiyor. Bilinçli bir tüketici olmadığınız sürece kredi kartı harcamalarınız dolayısıyla zor duruma düşebilirsiniz. Kredi kartı insanlara her ay için gelirlerine oranla hesaplanan limitlere bağlı olarak harcama hakkı vermektedir. Verilen bu harcama hakları, doğru yönde kullanılırsa herhangi bir sorun olmuyor. Ancak kredi kartı kullanıcıları ipin ucunu kaçırırsa, çok ciddi sorunlar meydana geliyor. Bu gibi sorunları geride bırakmak için size altın değerinde 3 kredi kartı tavsiyesi vereceğiz.

Limitinizi Banka Değil, Siz Belirleyin!

Kredi kartı limiti kişinin bir takvim yılında bulunan 12 ayın her birinde yapabileceği kredi kartı harcamasını göstermektedir. Bu limiti bankaya bırakırsanız asgari ücretle çalışan birine 5.000 TL gibi limit sunan bankalar, sizleri hayal dünyasının içine sürükleyebilir. Limitinizi bankanız bırakın belirlesin. Ancak cebinizdeki kredi kartından ne kadar para harcayacağınız sizin elinizde olmalı. Yani gelire göre kredi kartı harcamalarınızı ayarlamanız gerekir. Geliriniz de çıkan sonuca göre harcama yapın.

Taksitli Diyerek Bazı Şeyleri Abartmayın!

Kredi kartına taksitli diyerek biraz da pahalı fiyatlarla satılan ürünlere yaklaşmayın. Elbette kredi kartında taksit ile bir yerlere gelebilirsiniz. Yani bir ürünü nakit alacak gücünüz yoksa, taksit olanaklarını değerlendirerek daha erken sahip olacağınız ürünü parça parça ödeyebilirsiniz. Ancak taksitler biriktiğinde sizlere mecburi ödeme konusunda sorun çıkarabilir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken taksitlere dikkat etmeniz gerekir.

Standart Özelliklerin Dışına Çok Çıkmayın!

Akıllıca alışveriş yapıp, her ay hakettiğiniz kadar kredi kartı borcunu ödemek sizler için en iyisidir. Bu sayede hem bankalarla uğraşmak zorunda kalmazsınız, hem de kredi notunuzda ciddi artışlar meydana gelir. Ancak kartların puan için veya nakit kullanabilmek için sundukları ekstra özelliklere dahil olmak isterseniz sorunlar çıkabilir. Çünkü kredi kartlarında ekstra atılacak her adım için faiz uygulaması yapılmaktadır.

Yorum yapın