İkili Opsiyon Piyasası Nedir?

Borsada bilinen opsiyonlardan daha farklı olarak sınıflandırılan ikili opsiyon piyasası opsiyonları, basit bir mantık üzerinden çalışır. Seçilen dayanak varlığın, belirlenen süre içerisinde aşağı veya yukarı yönlü hareketini tahmin edilmesi temeline dayanır. Alım veya satım opsiyonunun mevcut olduğu piyasa olarak kabul edilir. İkili opsiyon piyasası işlemleri olarak iki farklı seçenek bulunmaktadır. Borsa ve Forex piyasalarından farklı olarak işlem yapabilme olanağını sunar. İkili opsiyon işlemlerine başlayabilmek için aracı kurum seçimi yapılarak yatırım hesabı açılması gerekliliği söz konusudur. Aracı kurum seçilerek hesap açıldıktan sonra, ikili opsiyon ile işlem yapılmak istenilen piyasa ve bununla beraber aktif belirlenmelidir. Tüm seçimler tamamlandıktan sonra piyasa takibiyle beraber analiz gerçekleştirilmelidir. Dolum süresi sonucunda fiyatın yönünün ne tarafa olacağına dair olarak tahmin için analiz gereklidir. Dolum süresinin ardından fiyatlar aşağı veya yukarı yönlü olarak hareket edebileceğinden dolayı, doğru seçimin yapılması kazancı beraberinde getirir.

İkili Opsiyon Piyasası Ne Kadar Kazandırır?

İkili opsiyon ticareti sayesinde kısa sürede yüksek gelir elde edebilme avantajı bulunur. Tercih edilen dayanak varlık için dolum süresinin sonundaki dönemde fiyat hareketinin doğru tahmini sonucunda %75-80 bandında kar sağlanabilmesi söz konusudur. Doğru tahminlerle beraber kar sağlanabileceği gibi bununla doğru orantılı olarak yanlış tahminler sonucunda yüksek yüzdeli olarak zarar yaşanabilmesi durumuyla da karşı karşıya kalınabilir. Yaşanan kayıplar için belirli miktarda geri ödeme alınabilen sistem de ikili opsiyon piyasası işlemleri için mevcuttur.

İkili Opsiyon Nasıl Oynanır?

İkili opsiyon piyasası işlemlerini yapabilmeye başlamak için minimum ve maksimum aralıkların iyi bilinmesi gerekir. İkili opsiyon yatırımlarına başlamak isteyenler için özel olarak oluşturulan demo hesaplar sayesinde, piyasa içerisinde tecrübe sağlanarak ardından gerçek işlemlere başlanabilir. İkili opsiyon yatırımlarının en büyük avantajı, yüksek düzeyde ekonomi bilgisi gerektirmemesidir. Yatırımın yapılacağı araçlar hakkında bilgi sahibi olarak öngörüde bulunabilme yetisini geliştirmek beraberinde kazancı getirecektir. İkili opsiyon işlemlerine başlangıçta seçilen dayanak varlıklar; hisse senetleri, döviz çiftleri, emtialar ve borsa endeksleri olabilirler. Dayanak varlığın belirlenmesinden sonraki süreçte dolum süresi belirlemesi yapılmalıdır. En az 5 dakika en fazla 1 ay olarak dolum süresi belirlenir. Dayanak varlığın izleyeceği yol neticesinde kar/zarar tablosu oluşur.

Yorum yapın