İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar ve İcralığa Kredi Şartları

Çeşitli nedenlerden dolayı kara listede olma, yasal takipte olma ya da daha ileri seviyede olan icralık olma durumlarında yeni kredi kullanımı imkânı sunan bankalar mevcut olmaktadır. Belirli şartların yerine getirilmesi durumunda icralık olanlara kredi kullanım olanağı doğmaktadır. Bankaların öncellikle elindeki müşterilerini kaybetmeme ve yeni müşteri kazanma adına rekabete girmesi müşteriler için olumlu bir sonuçtur. Belirtilen kriterler yerine getirilmesi durumunda bankalar yeni krediler sunmaktadır.

İcralık Olanların Yeni Kredi Kullanımı İçin Yerine Getirmesi Gereken Yükümlülükler

  • Aylık gelir Beyanatı
  • Kefil Beyanatı
  • Varsa Ek gelir beyanatı
  • İpotek altına verilebilecek mal varlığı beyanatı

Gibi beyanatların yerine getirilmesi durumunda bankalar kara listede olanlara, avukatlık olanlara ve icralık olanlara yeni kredi imkânı tanımaktadır.

icralık olanlara kredi

Bankalar Hangi Durumlarda Kredi Vermezler?

  • Hiçbir gelir belgesi beyan edilmezse bankalar güven duygusu nedeni ile kredi imkânı sağlamayacaktır.
  • SSG lı ya da sigortalı bir işte olunmaması durumunda bankalar kredi imkânı vermeyeceklerdir.
  • Hâlihazırda kullanılan kredi miktarı oldukça fazla olması durumunda bankalar yeni kredi imkânı sağlamayacaktır.
  • Yaşın ilerlemesi durumunda bankalar kredi kullanan kişinin ölüm riski nedeni ile yeni kredi imkânı tanımamaktadır.
  • Kredi notunun oldukça düşük olması nedeni ile bankalar yeni kredi imkânı sağlamayacaktır.

Bu gibi durumlarda olunması durumunda bankalardan yeni kredi alma şansı oldukça düşük olmaktadır. Fakat ipotek altına verilebilecek bir mal varlığının olması ya da kredi notu yüksek olan bir kefilin bulunması durumunda bankalar inisiyatif alarak kredi imkânı sunmaktadır.

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

QNB Finans Bank

İcralık olanlara gerekli yükümlülükler yerine getirilmesi durumunda 30.000 TL ye kadar kredi imkânı sağlamaktadır.48 ay vade imkânı ve yüzde 1,78 faiz oranı ile yeni kredi kullanımı mevcuttur.

İş Bankası

İpotek ve kefin gösterilmesi neticesinde 40.000 TL ye kadar 48 ay vade ile yeni kredi imkânı sağlanmaktadır. İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında yer almakta ve uygun faiz oranı sumaktadır.

TEB

Banka 25.000 TL ye kadar kredi imkânı sağlamakta ve 36 ay vade ile müşterilerine kredi vermektedir. Bankanın uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1,80 şeklinde olmaktadır. Ayrıca banka 300 TL şeklinde dosya masrafı almaktadır.

Ziraat Bankası

İcralık olanlara kredi veren bankalar arasında yer alan ziraat bankası 30.000 TL şeklinde ve 48 ay vade imkânı ile kredi kullanımı sağlamaktadır. Uygulanan faiz oranı ise yüzde 1,81 şeklinde olmaktadır.

Yorum yapın