İcralık Araba Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? İcradan Araba Nasıl Alınır?

Herhangi bir borçtan dolayı haciz işlemi uygulanan otomobiller, icra müdürlükleri tarafından uygun görülen süreye kadar otoparkta bekletilmektedir. Borcun tahsil edilmesi adına icra karşılığında alınan bu otomobiller, yine borcun tahsil edilmesi için de ihaleye çıkarılarak satılmaktadır. Ülkemizde çok fazla talep gören icralık araçlar, özellikle fiyatlarının daha ekonomik olması ile de bilinmektedir. Şuan icradan satılan otomobillere bakıldığı zaman, piyasa değerinin 5 bin TL ile 20 bin TL daha altında satıldığına şahit olmak mümkün olacaktır. Bundan dolayı, icralık araba almak isteyen kişilerin, bulundukları bölgede yapılan ihaleler ile katılım şartlarını takip etmesi, şartları yerine getirerek de ihaleye dahil olması tamamen onların faydasına olacaktır.

Şuan ülkemizde icralık otomobilleri satın alarak kendisine ait bir işletme kuran ve çok ciddi kazançlar elde eden bireyler bulunmaktadır. Kişiler, ister ticari amaçlı olarak isterlerse de bireysel kullanımları için bu ihalelere katılabilir ve çok daha uygun fiyattan otomobil sahibi olabilirler.

İcralık Araba Satın Alma Şartları

İcralık araba almak için taşınması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, icraya katılacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Eğer icraya katılmak isteyen kişiler 18 yaşından büyük ve de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise, herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Bununla birlikte, ihaleye katılmak için icra müdürlüklerinin belirlemiş olduğu ihale teminatını ödemeleri ve ihale katılım formunu da prosedürlere uygun bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları tamamlayan ve kabul eden kişilerin bilmesi gereken diğer durumlar ise şu şekildedir.

  • İhale katılımında, icra müdürlükleri tarafından belirlenen dosya numarasını kesinlikle not almalısınız.
  • İhale şartnamesi içerisinde yer alan bilgileri inceleyin ve sizden istenen evrakları da ihale öncesinde tamamlayın.
  • İhale katılımı için yukarıda belirttiğimiz gibi bazı teminatlar istenmektedir. İhale öncesinde teminat tutarının yatırılması gerekmektedir.
  • İcra müdürlüklerinin yapmış olduğu bu icra ihaleleri, beşer gün ara ile toplamda 2 kez gerçekleştirilmektedir. İhalenin ara verilerek ikinci kez yapılmasının nedeni ise, ilk ihalede satılamayan malların, ikinci ihalede tekrar satışa çıkarılmasıdır.
  • Katılacağınız birinci ihalede, malın fiyatı piyasa değerinin ortalama olarak yüzde 60’ı bir bedel ile satışa sunulacaktır. Eğer söz konusu araç birinci ihalede satılmaz ise, bu durumda ikinci ihaleye gidilecek ve aracın değeri de piyasa değerinin yüzde 40’lık kısmına denk gelecek şekilde satılacaktır.
  • İhaleye katıldığınız zaman, otomobil satışlarının açık arttırma üzerinden gerçekleştiğini unutmamalısınız. Bundan dolayı, ihalede satışa çıkacak olan aracı incelemeyi ve piyasa değerini de incelemeyi kesinlikle unutmamalısınız.
  • İhalede satışa sunulan icralık aracın, devlete olan herhangi bir borcu olup olmadığını sorgulamalısınız.
  • İcradan araba alan kişilerin istenen KDV bedelini kendilerinin ödemesi gerekmektedir.

İcralık araba almak isteyen kişilerin bilmesi gereken genel durumlar yukarıdaki gibidir. Son olarak, ihaleye katılımda ödediğiniz teminat parası hakkında birkaç hatırlatma yapmakta da fayda vardır. Bu bedeller, katılacağınız ihaleye göre farklılık gösterebilmektedir. Teminat parası elden yatırılabileceği gibi, anlaşma sağlanmış bankaya da doğrudan yatırılabilecektir. Eğer kişiler teminat bedelini ödedikten sonra, ihaleden herhangi bir araç almamışsa, bu bedel kendilerine geri ödenecektir. Teminat bedelinin geri iadesi ise, 1 ile 3 iş günü içerisinde, banka hesaplarınıza yapılacaktır.

icralık araba almak
icralık araba almak

İcralık Araçlar Kaç Günde Teslim Edilir?

İcralık araçlar için ihaleye girip, istediğiniz aracın ihalesini kazandığınızda, ne yazık ki aynı gün içerisinde aracınıza sahip olamıyorsunuz. Çünkü, icra sonrasında tamamlamanız gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Örneğin, ihalede istenen bedeli ödemek ya da aracın otoparktan çıkarılması için gereken işlemlerin yapılması şeklinde. İhale sonrasında kazandığınız miktarı 10 iş günü içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Ödeme yapacağınız tarihe bağlı olarak, icra sonrasındaki aracı 1 hafta ile 15 gün içerisinde otoparktan çıkarıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bankalardan İcralık Araba Almak?

Devlet tarafından yapılan ve Vergi Dairesi ile Defterdarlık tarafından yürütülen bu icra işlemlerinin yanı sıra, icralık araba almak isteyen kişiler bankaların ihalelerine de katılabilirler. Şuan birçok banka, ödeme yapmaya ve icra karşılığında alınan otomobilleri yine ihale yoluyla satmaktadır. Bu ihaleler, bankaların internet siteleri üzerinden ilan edilmektedir. Katılım gösterecek olan kişilerde aranan temel şartlar ise, 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve katılım gösteren kişinin banka hesabında, araç değeri kadar paranın olmasıdır. Bu şartları tamamlayanlar, doğrudan ihalelere katılabilirler.

Yorum yapın