Ana sayfa / Bankacılık İşlemleri / İcra Dosyası Kapatmak İçin Ne Yapılmalı?

İcra Dosyası Kapatmak İçin Ne Yapılmalı?

Vadeli borca sahip olan bireylerin, borçlarına karşılık olarak resmi evrak imzalamasıyla beraber belirli yasal yükümlülükleri bulunmaktadır. Vadeli borcunu ödemeyenler için karşı karşıya kalınabilecek bazı yasal yaptırımlar bulunur. Borç ödenmemesiyle beraber en önemli yasal sorunlardan biri, bireyler hakkında icra dosyası açılarak icra takibi başlatılmasıdır. İcra mahkemesinin alacağı karara yönelik olarak başlatılan bir süreç olmasıyla beraber, icra dosyasının temel amacı; borçlara karşılık gelen mal veya varlıklara el konularak borcun tahsil edilmesi durumudur. Borcunu gerekli süre içerisinde tahsil edemeyenler için özel olarak başlatılan bir süreç olmasıyla beraber, finansal sicilin bozulmasına da neden olacaktır. Banka borcu dolayısıyla açılan icra dosyası ve başlatılan icra takibi durumu, en sık karşılaşılan durumlardan biridir. İcra dosyası kapatmak isteyenler için profesyonel destek alınması zorunluluğu bulunur.

İcra Dosyası Olup Olmadığı Nasıl Sorgulanır?

Ödenmemiş borçlardan kaynaklı olarak adına açılmış icra dosyası olup olmadığını sorgulamak isteyenler için, eski dönemlerde adliye veya avukatlar aracılığıyla bilgi alınması zorunluluğu vardı. Yeni dönemde ise gelişen teknolojiyle doğru orantılı olarak icra dosyası sorgulama işlemlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için e-devlet yolu kullanılarak sorgulama yapılabilmesi mümkün durumdadır. E-devlet girişi yapılmasının ardından icra dosyası sorgulaması kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Banka borcu, fatura borcu veya şirket borcu olanlar için başlatılabilen icra dosyasının olup olmadığının öğrenilmesi sayesinde gerekli olan işlemlerin vakit kaybı yaşanmadan yapılabilmesi avantajı söz konusudur.

İcra Dosyası Kapatmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Hakkında açılmış icra dosyası bulunanlar için, icra dosyası kapatmak için takip edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İcra dosyasını açan avukatla görüşülerek durum değerlendirilmesi yapılması, icra dosyası kapatmak isteyenler için takip edilmesi gereken ilk yöntemdir. Avukat ile yapılacak mutabakat sayesinde icra dosyası kapatılabilmesi mümkün hale gelmektedir. Gerekli olan şartların sağlanması durumunda avukat tarafından yazılacak olan dilekçe sayesinde icra dosyası kapatılabilmektedir. Gerekli olan işlemlerin tamamlanmasının ardından e-devlet üzerinden sorgulama yapıldığında hala açık icra dosyası görünenler için İcra Müdürlüğüne dosya kapama harçlarının ödenmesi zorunluluğu bulunur. İcra dosyası için eksiksiz olarak işlem yapılması durumunda herhangi bir ekstraya gerek kalmadan icra dosyası kapatılır.

- Bir önceki yazımız olan TEB Emekliler için Ne Kadar Promosyon Veriyor? başlıklı makalemizde TEB Emekli Nakit Promosyon ve TEB emekliler hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Cepte TEB

Cepte TEB Nedir? Nasıl Kullanılır? CepteTEB Avantajları Neler?

İnternetin her eve girmesiyle günlük hayattaki işlemler de artık internete taşınmış durumda. Bu işlemlerin başında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir