HGS İptali Nasıl Yapılır? Hızlı Geçiş Sistemi Nedir?

Günümüzde insanlar, bazı zamanlarda şehir içi ya da şehir dışı seyahatler yapmak durumunda kalabilmektedir. Bu seyahatleri ise havayolu, denizyolu, demiryolu ya da karayolu üzerinden gerçekleştirmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle havayolu oldukça rağbet gören bir ulaşım sistemi olmuştur. Çünkü diğer ulaşım yöntemlerine göre daha hızlı ve güvenilir bir seyahat tecrübesi sunmaktadır. Özellikle ülkemizde pek tercih edilmese de denizyolu ve demiryolu da kullanılmaktadır. Uzun yolculuk yapmaktan hoşlanan kişiler, bu ulaşım yöntemlerini kullanmaktadır. Diğer ulaşım yöntemlerine göre denizyolu ve havayolu, daha uzun sürede varış sağlamaktadır. Ancak karayolu, tüm ulaştırma seçenekleri arasında en sık kullanılan ulaşım çeşididir. Bunun sebebi ise pek çok insanın şahsi araca sahip olmasıdır. Uçak ile seyahatten ziyade, araçlar ile seyahat etmek bu kişilere göre daha uygun ve daha ucuz maliyetli gelmektedir.

Ülkemizde teknolojinin ilerlemesi ile ve devletin yaptığı büyük yatırımlar, ulaşım sektörünün ilerilere taşınmasını sağlamaktadır. Yapılan yollar ve köprüler, karayolu ulaşımını oldukça geliştirmiştir. Bunun yanı sıra köprülerden elde edilen vergiler, ülkenin kalkınmasını ve köprülerin yapılmasında harcanan maliyetin karşılanmasını sağlamaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yapılan bu tip harcamalar, ulaşımı kolaylaştırmış ve şehir içi araç kargaşasının önüne geçilmiştir. Önceki yıllarda yapılan yollar ve köprüler, nüfusun artması ile halka yetersiz kalmaktaydı. Ancak günümüzde inşa edilen “çevre yolları” ulaşımı kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır. Ayrıca şehir içi araç sıkışıklığının önüne geçilmiş ve şehir içi trafik durumu düzenlenmiştir. Çünkü önceki yıllarda, şehirlerarası yapılan seyahatlerde varış noktası için genellikle şehir içi sokaklardan geçilmesi gerekiyordu. Şimdi ise, çevre yolları ile şehrin merkezine rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi’nin Önemi

Karayolları özellikle Türkiye’de önemli bir ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Diğer ulaşım sektörlerine göre çok daha fazla gelişim sağlamış olan karayolları ile büyük yatırımlar sayesinde Türkiye’nin her yerine ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca turizm açısından da en gelişmiş ulaşım sektörü olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise kişilerin aile tipi seyahatleri gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra büyük şehirlerde ve çevre yolları üzerinde kurulmuş olan bazı sistemler üzerinde karayolu kullanan yolcular belirli bir ücret karşılığında çevre yollarını rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygulanan ve çevre yollarına giriş izni veren bir sistemdir.

Bu sistem üzerinden yolcu, sahip olduğu hızlı geçiş sistemi kartı ile turnikelerden geçiş yapabilir ve çevre yolu üzerinde seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir. Çevre yollarında ulaşım yapmak isteyen yolcular için herhangi bir mola ya da duraklama noktası bulunmamaktadır. Bu yollar üzerinde durma gibi bir şans bulunmamaktadır. Ancak kullanılan araçta yaşanan herhangi bir teknik arıza nedeniyle, emniyet şeridine geçiş yapılabilmektedir. Geçiş yapılan emniyet şeridi, sadece bu durumlar için ve trafik polisleri için tasarlanmıştır. Diğer şeritler gibi seyahat gerçekleştirilememektedir.

Çevre yolları özellikle şehirlerarası yolculuk için tasarlanmıştır. Hiç durmadan yollarına devam eden yolcular olan ulaşım sürelerinin daha altında bir saat süresinde ulaşımlarını gerçekleştirmektedir. Eski ismi Otomatik Geçiş Sistemi olan Hızlı Geçiş Sistemi öncekine benzer bir kullanım şekline sahiptir. Otomatik Geçiş Sistemi’nde yolcular araçlarında bulunan bir etiketi sensörleri okutarak herhangi bir duraklama yapmadan turnikelerden geçebilmekteydi. Bu etiketi okuyan sensör, araç daha turnikeye yaklaşmadan okuyabilmekteydi. Ancak bu sistemin terk edilmesi gerekiyordu. Bunun sebebi ise Otomatik Geçiş Sistemi’nden geçen araçların arasında “Kaçak” yapan yolcuların sayısı oldukça fazlaydı. Bu sayede kaçak yapan yolcular herhangi bir ücret ödemeden turnikelerden geçmekteydi.

HGS ‘nin Sağladığı Kolaylıklar

Uzun yıllar boyunca kullanılan bu Otomatik Geçiş Sistemi tüm ülke çapında aktif bir şekilde kullanılmaktaydı. Ancak bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalındığında Ulaştırma Bakanlığı tarafından oluşturulan Hızlı Geçiş Sistemi önceki sisteme benzer bir yapıya sahiptir. Ancak Hızlı Geçiş Sistemi’nde geçiş sağlamak isteyen yolcular sahip olduğu kartları bu turnikelerde çalışan personellere göstermek zorundadır. Personellere gösterilen kartlardan ödeme yapılır ve turnikelerin kapısı açılır. Bu sayede yolcu çevre yolu üzerinde gerçekleştirdiği yolculuğuna devam edebilmektedir.

Günümüzde Hızlı Geçiş Sistemi’nde yolcular her turnikede ödedikleri ücret başına yolculuklarını yapabilmektedir. Bu turnikelerde verilen ücret ise 67 Türk Lirası’dır. Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullanılan kartlarda eğer bakiye yok ise yolcular bu turnike personelleri tarafından yüklenecek bakiyeler ile turnikelerden geçiş sağlayabilmektedir. Ancak yanında nakit parası bulunmayan yolcular ise çevre yolundan çıkartılmaktadır. Herhangi bir kredi kartı ödeme şekli bulunmadığından, bu kartların bakiye yüklenmesi yalnızca nakit para yöntemi ile yapılmaktadır. Kullanım açısından oldukça rahat ve güvenilir olan bu sistem, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana Eskişehir ve Karadeniz bölgesinde bulunan bazı iller için oldukça kullanışlıdır. Bu bölgelere seyahat etmek oldukça uzun sürdüğü için çevre yolları üzerinden seyahat yapmak bu ulaşım süresini oldukça kısaltmaktadır.

Otoyollarda Hız Limiti Ne Kadar?

Çevre yolları genellikle Türkiye’nin bölgelerini birbirine bağlayan yollar olarak nitelendirilmektedir. Bu yollar şehir merkezinin oldukça dışında yer almaktadır. Bu sayede yolcular seyahatleri süresi boyunca merkez bölgesinden uzak kalmakta ve şehir dışı yolculuklarını hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bunun yanı sıra otoyollarda gösterilen tabelalarda belirli hız limitleri bulunmaktadır. Yolculuk gerçekleştiren kişiler bu hız limitlerini aşmamalıdır. Otoyol üzerinde önerilen hız limiti 120 kilometredir. 120 kilometre hızın üzerine çıkıldığında yolcular radarlar tarafından tespit edilir ve kendilerine trafik cezası yazılır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yolcuların hız limitlerini korumalı ve yolculuk süresi boyunca yolculuklarını dikkatli bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Çevre yolları toplamda 8 şeritten oluşmaktadır. 4 şerit gidiş istikameti için geri geriye kalan 4 şerit ise geliş istikameti için yapılmıştır. 4 şeridin en sonunda genellikle büyük yük kamyonları ve ağır vasıtalar bulunmaktadır. Çünkü bu araçların ister şehir içinde ister şehir dışında olan hız limitlerini aşmaması gerekmektedir. Geriye kalan 3 şerit ise binek ve ticari araçlar tarafından kullanılmaktadır. Bu araçlar herhangi bir hız limitine sahip olmadığından çevre yolu üzerinde yapacakları yolculukları diledikleri hız limitinde tamamlayabilmektedir. Ancak 4 şeritte kullanılan tüm araçlar için geçerli olan hız limiti 120 kilometredir. Radarlarda kullanılan sensörler aracın yakın çekimden fotoğraf fotoğrafını almakta ve mevcut kilometre hızını ölçmektedir. Yolcunun seyahat etmesi esnasında elde edilen hız 120 kilometrenin üzerinde ise idari para cezası uygulanmaktadır.

HGS iptali nasıl yapılır

Olağan hız limiti korunmuşsa, herhangi bir ceza bedeli bulunmamaktadır. Ancak trafik içerisinde araçların ve yolcuların taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında ilk olarak yolcuların emniyet kemeri takmasıdır. Emniyet kemeri olan kaza durumlarında yolcuların ölüm riskini yüzde seksen oranında azaltmaktadır. Bu sayede yolcular yolculuklarını rahat ve güvenilir bir şekilde yapabilmektedir. Ayrıca emniyet kemerinin takılması ve ön koltukta oturacak kişinin 18 yaş ve üzeri olması yasal düzenlemeler tarafından zorunlu kılınmıştır.

HGS Kullanım Sistemi

Hızlı Geçiş Sisteminde kullanılan kartlar yeni bir ulaştırma düzeni gelene kadar devam edecektir; ancak bazı kişiler sürekli olarak şehir içi ya da şehir dışı seyahat gerçekleştirmediğinden bu kartların iptalini yapmak istemektedir. Buna bağlı olarak HGS iptali nasıl yapılır? sorusu pek çok şahsi aracı ile yolculuk yapan kişi ve seyahat firmalarında çalışan personeller tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı taksilerde hızlı geçiş sistemi için kart kullanılmaktadır. Bazı durumlarda taksiler kısa mesafe de olsa çevre yollarını kullanma durumunda kalabilmektedir. Bu yüzden bu yolları kullanabilmek için Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullanılan kartlara başvurulmaktadır; ancak bu kartları kullanmak istemeyen kişiler iptalini nasıl yapacağını bilmemektedir. Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullanılan kartların iptali için öncelikle tüzel kişiler Ulaştırma Bakanlığı’na başvuru yapmaktadır. Başvuru kapsamında bakanlık bu tüzel kişilerden bazı evrakları ve hızlı geçiş sistemi kartlarını talep etmektedir.

HGS iptali nasıl yapılır? sorusu kapsamında tüzel kişilerin, Ulaştırma Bakanlığı’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda kişilere iptal formu verilmektedir. Bu forma kişiler özlük bilgilerini, ikametlerinin bulunduğu adresi ve sahip olduğu araçların bilgilerini doldurması gerekmektedir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması bakanlık ve PTT tarafından talep edilmektedir. Çünkü doldurulan formlar için iptal işlemi PTT üzerinden yapılmaktadır. Doldurulan formlar PTT’ye teslim edilir ve tüm bilgiler doğrultusunda bakanlık bir araştırma işlemine girmektedir. Araştırmada kişinin özlük bilgileri, sabıka kaydının mevcut durumu, ehliyetinin sorgulanması, aracın sahip olduğu trafik cezasının bulunup bulunmadığı ve araç plakasının orijinal ya da sahte olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu incelemeler yaklaşık 15 gün sürmektedir. 15 gün boyunca bakanlık iptali talep edilen hızlı geçiş sistemi kartının ve sahibinin tüm bilgilerini sorgulamaktadır. Araştırma sonucunda tüm verilerin doğru olması ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması durumunda kişinin kart iptali başvurusu kabul edilmektedir.

İptal Edilen HGS Kartını Nereye Teslim Etmeli?

Kabul edilmesi durumunda Ulaştırma Bakanlığı ya da PTT’den hızlı geçiş sistemi kartı sahibine ve formlarda belirtilen aracın sahibine bir bilgilendirme mesajı iletilmektedir. Bu mesajda kişinin iptal talebini oluşturduğu tarih ve iptal talebi sonucunda aracın ve kartı hızlı geçiş sistemi üzerinden kaldırılması hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu işlem yaklaşık 15 gün sürdüğünden kişiler hızlı geçiş sistemi kartlarını aktif bir şekilde kullanabilmektedir. İptal işlemi gerçekleştikten sonra kart kullanılamaz hale gelir ve kayıt bilgileri Ulaştırma Bakanlığı’nın tüm veritabanlarından silinmektedir. Bu durumda kart ile geçiş yapmaya uğraşan kişiler turnikelerden geçmemektedir. Geçseler dahi kaçak olarak nitelendirilmektedir. Kendilerine idari para cezası uygulanmaktadır. Kartın iptali sonrasında kişiler PTT şubelerini ziyaret etmekte ve ellerinde bulunan hızlı geçiş sistemi kartlarını PTT’deki personellere teslim etmektedir. Kartın içinde bulunan bakiye, kart kullanıcısına iade edilmektedir. Eğer kart içinde herhangi bir bakiye bulunmuyorsa kartın sahip olma bedeli PTT tarafından kart sahibine ödenmektedir.

HGS iptali nasıl yapılır? sorusu kapsamında, kart iptali gerçekleştiren kişiler 2 ay boyunca bu kart başvurusu için forum dolduramamaktadır. Bunun sebebi ise hali hazırda kartlarını iptal etmiş olmalarıdır. Kartların iptal edilmesi için gerekli evraklar ise araç ve kart sahibinin kimliği, İkametgâh belgesi, kartın aslı, araç plakası, araç ruhsatı ve sürücü belgesidir. Bu evraklar doğrultusunda kişi hızlı geçiş sistemi kartının iptali için başvuru yapabilmektedir; ancak fazla sayıda trafik cezası bulunan kişilerden daha detaylı evraklar istenebilir. Bu evraklar ise trafik cezasına ait dokümanlar ve bu trafik cezalarını ödendiğini belirten faturalardır. Bu evraklar PTT personeline teslim edilir ve detaylı araştırma için incelemeler başlatılır. Bu incelemeler doğrultusunda kişinin sahip olduğu trafik cezaları eksiksiz ve hatasız bir şekilde ödenmişse hızlı geçiş sistemi kartını iptal başvurusu yapılabilmektedir. Kişiler Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullandıkları kartları iptal etmesi durumunda, bu hizmetten faydalanamamaktadır. Şehirlerarası seyahatler gerçekleştirmek isteyen kişiler, çevre yolları haricinde diğer yol seçeneklerini kullanmak zorundadır.

HGS iptali nasıl yapılır

HGS’den Kaçak Geçme Cezası Ne Kadar?

Aksi takdirde idari para cezası ile karşılaşmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi turnikelerinden kaçak olarak geçen kişiler için 2.000 Türk Lirası para cezası uygulanmaktadır. Bunun haricinde kartın geçersiz olduğu durumda, turnikede bulunan mevcut arızadan faydalanıp geçiş yapan kişiler için ise 1.500 Türk Lirası para cezası uygulanmakta ve sürücü belgelerinde bulunan sürücü puanından 20 puan kesilmektedir. Sürücülerin sahip olduğu belgelerde 100 puan bulunmaktadır. Bu puanın sıfırlanması durumunda kişi ehliyetine el konur ve 2 yıl boyunca trafikten men edilir. Bu durumda ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkan kişilere ilk olarak para cezası uygulanır. Tekrarlandığı süre zarfında da aracına el konulur. Ehliyetine tekrar sahip olana kadar araç, sahibine teslim edilmemektedir.

HGS iptali nasıl yapılır? sorusu kapsamında, şoförlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar arasında en önemlilerden birisi de kart bakiyesinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesidir. Düzenli olarak şehirlerarası seyahatler yapan kişiler, bu kartı sık sık kullanmaktadır. Bu durumda ise kartta bakiyenin de bulundurulması gerekmektedir. Karta bakiye yüklenmesi PTT şubelerinden ya da çevre yolu üzerinde bulunan turnike bürolarından yapılabilmektedir. Eğer kartta yeterince bakiye yoksa PTT üzerinden bakiye yükleme işlemi yapılabilmektedir. Yolculuk esnasında problem yaşanmaması için bakiyenin önceden yüklenmesi ve kartın dolu hali ile yolculuk yapılması, bakanlık tarafından tavsiye edilmektedir.

Bunun yanı sıra tek bir turnikeden geçiş yapmak için yeterli bakiye bulunuyorsa, kişilerin çevre yolu üzerinde bulunan turnike bürolarından bakiye yüklemesi önerilmektedir. Çünkü yolculuğun ilerleyen safhalarında başka turnikeler ile karşılaşılabilmektedir. Bunun için kartın dolu olması zorunludur. Aksi takdirde turnikelerden geçiş yapılamamaktadır. Şehirlerarası toplu yolcu taşıma yapan otobüsler de bu kartı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu kartların bakiyeleri, firmalar tarafından yapılmakta ve kartlar şoförlere teslim edilmektedir. Kartlar, firmada çalışan şoförlerin zimmetindedir. Bu zimmetler, şoförler işi bırakana kadar kendilerinde kalmaktadır. Bu süre zarfında kartın başına bir şey gelirse, kartın ücreti ve kartın içerisinde bulunan bakiye miktarı, çalışan personelin maaşından kesilmektedir. Şehirlerarası seyahatlerde ücretler sabit olduğundan, seferler için kart bakiyeleri tam olarak yüklenmektedir. Bu sayede şoför, yolculuk esnasında herhangi bir problem ile karşılaşmamaktadır.

HGS Kartı İptali Nasıl Yapılır?

HGS kartı nasıl iptal edilir? sorusuna cevap olarak PTT şubeleri üzerinden yapılacak olan evrak işlemleri ile iptal rahat bir şekilde gerçekleştirilebildiğinden bahsetmek mümkündür. İptal sonrası kartın içinde bulunan bakiye kart sahibine 30 gün içerisinde teslim edilmektedir. 30 gün sonrasında bakiye karşılığına sahip olan kişi ödemesini alabilmektedir. İptal edilen kart kullanılamaz hale gelir ve kart sahibi kişinin tüm bilgileri HGS üzerinden silinir. Bu sayede kart kullanıcısı tekrar kart satın alana kadar çevre yollarını ve çevre yolunda bulunan turnikeleri kullanılmamaktadır.

Bu durumda şoförler yolculuklarını merkez ile bağlantılı olan yollardan yapmak zorundadır. Olan seyahat süresi daha da uzunken trafik gibi çevresel nedenlere bağlı olarak daha fazla olumsuzluk gerçekleşmektedir. Kartın kullanılması uzun seyahatler için oldukça avantajlıdır. Sürekli trafik akışı olan bu yollarda tabelaların kullanılması da büyük önem arz etmektedir. Bu tabelalar sayesinde kişiler trafik kurallarına daha rahat bir şekilde uyabilmekte ve yolculuklarını daha sağlıklı bir şekilde yapabilmektedir. Olası trafik kazalarının önüne geçebilmek de yine bu yollar ile mümkün olmaktadır. Hem seyahat hem de yolcu güvenliği için bu unsurların önemi büyüktür.

Yorum yapın