Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim ücreti, bankaların hizmetlerinden yararlanan müşterileri için aldığı komisyon ücreti olarak düşünülebilir. Bütün bankalarda aynı olmayan bu miktar dönem bazlı olarak alınmaktadır. Bankalar müşterilerin kendi sistemleri üzerinden yaptıkları işlemler için masraf kalemi oluşturur. Bu masrafları hesap kesim ücreti adı altında müşterilerden tahsil ederler. Alınan ücret miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterirken 3 aylık 6 aylık ve yıllık periyotlar şeklinde müşterilerden alınır. Peki, hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir?

Birçok işlemi gerçekleştiren bankalar

Para transferi, yatırım işlemleri, hesap açma, kredi, kredi kartı kullanımı gibi birçok işlemi gerçekleştiren bankalar verdiği bu hizmetlere karşılık hesap işletim ücreti talep ederlerken bazı bankalar ise bu durumdan müşteriden para almaz. Ülkemizde katılım bankacılığı alanında yer hizmet veren bankalar arasında yer alan Kuveyt Türk herhangi bir hesap kesim ücreti almamalıdır. Özellikle internet bankacılığını kullanan müşterilerinden hiçbir ücret talep etmez. Hesap kesim ücreti talep etmeyen bir diğer banka ise Finansbank bünyesinde açılmış olan yeni nesil bankacılık olan Enpara.com’dur. Bu bankacılık anlayışında hizmet veren diğer bankalar ise ING Bank Turuncu Hesap ve TEB Marifetli Hesap olarak bilinen bankacılık sistemidir. Ancak bazı bankalar bu hesap kesim işlemine karşılık, otomatik fatura ile ödeme talimatı ya da anlaşma sağladığınız takdirde sizden herhangi bir ücret talebinde bulunmazlar.

Diğer beş sistem

Bu saydığımız bankaların dışında sayabileceğimiz diğer beş sistem şöyledir:

  • Finansbank’ın Enpara.com hizmetini bahsetmiştik ama bu yeni nesil bankacılık sadece hesap kesim ücreti almamanın yanında EFT ve havale için de para ödenmiyor.
  • İGaranti uygulamasıyla yaptığınız işlemlerden hesap işletim ücreti almıyor.
  • HSBC Bank Büyük Adım hesabı açtırıp 3 tane otomatik ödeme talimatı veren müşterilerinden hesap işletim ücreti almıyor.
  • İş bankası müşterileri de en az 2 otomatik ödeme talimatı vererek bu ödemelerden muaf oluyorlar. Fakat diğer bankaların aksine EFT ve havale de standart ücretleri ödemek zorunda kalıyorlar.
  • Yapı Kredi Nuvo’suyla enpara.com gibi bir bankacılık sistemidir ve yine bu sistemde herhangi bir ücret talep etmeyen bankalar arasındadır.

 

Yorum yapın