Hamiline Tahvil Ne Demektir? Tahvil Ne Demektir?

Ülkemizde başta bankalar ve kamu kurumları olmak üzere, birçok özel şirketin de iç borçlanmaya gitmek adına farklı yöntemlere başvurdukları bilinmektedir. Yüksek tutarlı ihtiyaçların daha kısa sürede ve daha ekonomik olacak şekilde karşılanabilmesi adına yapılan adımlara baktığımız zaman, tahvillerin ilk sırada karşımıza çıktığı görülmektedir. Piyasada genellikle hamiline tahvil ya da bunun gibi farklı isimler ile anılmakta olan bu borçlanma türlerinde, şirketler, devlet ya da bankalar dönemlik ihtiyaçlarını karşılarken, ellerinde tahvil bulunduran kişilere de belirli kar payları verilmektedir.

Ülkemizde birikimlerini değerlendirmek ve uzun vadede de kazanç elde etmek isteyenlerin çok tercih etmiş oldukları tahviller, tamamen yasal yollar ile piyasaya arz edilmektedir. Bundan dolayı kişilerin tahviller ve getirileri ile ilgili kısa ya da uzun vadede herhangi bir sorun yaşamasına imkan bulunmamaktadır.

Tahvil Nedir?

Tahviller, genellikle devletin, anonim şirketlerin ya da banka kurumlarının kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek yani finansman kaynağı oluşturabilmek adına çıkarmış oldukları değerli kağıtlara verilen isimlerdir. Bu kağıtlara aynı zamanda borç senetleri ismi de verilebilmektedir. Bir tahvilin piyasaya arz edilebilmesi adına, ticaret ve sermaye piyasası kanunlarına göre incelemeler yapılıp, sonrasında devlet kurumlarından olan Sermaye Piyasası Kurumu tarafından onay verildikten sonra da piyasaya arz işlemi tamamlanmaktadır.

İleriye dönük bir yatırım yapmak için tahvil almaya karar veren kişiler, ellerinde olan birikimlerini tahvilde yer alan süreye bağlı olarak devlete, anonim şirketlere ya da bankalara borç vermektedirler. Ancak, bu borç için sizlere geri dönüş yapılan net bir tarih bulunmaktadır. Bu tarih geldiğinde sizler ödemiş olduğunuz teminatınızı alıyor, bunun beraberinde de faiz getirisi konusunda sizlere belirtilen oranlarda ek getiri elde edebiliyorsunuz.

hamiline tahvil
hamiline tahvil

Piyasaya tahvil arz eden devlet, anonim şirketler ya da bankalar, bu sayede uzun ve ucuz yollu finansman kaynağı oluşturmuş olmaktadırlar. Tahvil alan kişiler ise, hem güvenilir bir yatırım yapmış oluyor hem de uzun vadede ciddi bir faiz getirisi elde etmiş oluyorlar.

Şuan ülkemiz piyasasında geçerli bulunan farklı tahvil türleri bulunmaktadır. Bunlara baktığımız zaman;

  • Devlet tahvilleri
  • Özel sektör tahvilleri
  • Primli ve başa baş tahvil türleri
  • Hamiline veya nama yazılı tahviller
  • Likiditesi yüksek tahviller
  • İkramiyeli tahviller
  • Sabit ya da değişken faizli tahviller
  • Garantili veya garantisiz tahviller
  • Endeksli tahviller

Hamiline Tahvil Nedir?

Ülkemizde en çok kullanıma sunulan tahvil türü; hamiline tahvil olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Bu tahvil türünü açıklayacak olursa; öncelikle tahvillerde isim belirtme zorunluluğu olmadığını belirtmeliyiz. Eğer sizlerin almış olduğu tahvil doğrudan sizlerin ismine yazılı olarak değilse, bu durumda elinizde bulundurmuş olduğunuz tür; hamiline tahvil şeklindedir. Bu tahvil türü, kimin elinde ise, bozdurma hakkı yani kar elde etme hakkı doğrudan ona bağlıdır. Bundan dolayı da ülkemizde çok fazla kullanılmaktadır. Eğer tahvil üzerinde kime ait olduğu yani nama ait olarak bir düzen bulunuyorsa, bu durumda tahvil nama yazılı tahvil olacak ve bu tahvilin tüm hakları da isim belirtilen kişiye yönelik olacaktır.

Yorum yapın