Halkbank Taksitli Nakit Avans Kredisi Nasıl Alınır?

Günlük hayatımızda çok çeşitli sebepler ile paraya ihtiyaç duyarız. Sıkışık zamanlarımızda kendimizi idare edebilmek, anlık masraflarımızı karşılayabilmek; ya da yapmak istediğimiz para gerektiren eylemleri yapabilmek için kredi çekebiliriz. Kredi çekmek, özellikle son yıllarda çokça tercih edilen eylemlerden birisi haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi, artık akrabalardan para istemektense, bankadan para almanın çok daha kolay ve yasal yollardan birisi olmasıdır.

Bildiğiniz üzere, bankacılık faaliyetleri bu kadar yoğun değilken, kişilerin para ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tercih ettikleri yöntemlerin başına akrabalar ya da yakın çevreden borç alıp gereken parayı toplayabilmek bulunuyordu. Bunun dışında tercih edilen bir diğer yöntem de ne yazık ki faizle para alım satım yapan kişilerdi. Geçtiğimiz dönemlerde pek çok kişinin halk arasında tefeci olarak adlandırılan bu kişilerden para aldığını ve bu sebepten ötürü son derece mağdur olduğunu söylemek mümkündür. Bu yol yasal olmamakla beraber, suçtur ve böyle kişiler TCK’ya göre cezalandırılmaktadır. Paraya ihtiyacınız varsa, faizle para satan kişilerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir.

Kredi Nedir?

Krediler, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere kişilerin para elde etmek için tercih ettikleri bir yöntemdir. Krediler doğrudan bankadan alınmakla beraber, bu parayı elde etmek için en kolay ve en yasal yollar arasında yer almaktadır. Mevcut ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek, eğitim masraflarını karşılamak, evlenebilmek ya da bu gibi sayısız sebeplerle bankadan kredi çekebilmeniz mümkündür. Bankadan toplu halde alınan ve daha sonra aylık taksitler halinde ödeyebileceğiniz bu yönteme bankadan kredi çekmek adı verilir.

Bankalar, bu işin ticaretini yapan, yıl içerisinde yapmış oldukları her işlem denetmenlerce denetime tabi tutulan yasal kuruluşlardır ve gerçekleştirmiş oldukları her eylemi Bankacılık Kanunu’na uygun olarak gerçekleştirmektedirler. Bankaların sağlamış olduğu hizmetlerden bir tanesi de kredi vermektir. Ülkemizde faaliyet gösteren her banka kendi müşterilerine kredi sağlamaktadır. Hatta bu sistemin neredeyse bir rant yarışına dönüştüğünü ve bankaların kredi verebilmek için çeşitli kampanyalar ile bünyelerine müşteri çekmeye çalıştığını da söylemek mümkündür. Bankadan alınan para kredi olarak adlandırılmakla beraber, ticari bir kuruluş olan bankaların da bu işten para kazanması gerektiğinden, tarafınıza para faiz ile verilmektedir.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Bankadan kredi almak, hem zor hem de kolay eylemler arasında bulunmaktadır. Gerekli şartları sağlamanız ve kredi puanınızın da kredi alabilmek için elverişli olması durumunda, bankadan kredi almanız zor olmazken, bu şartları sağlamıyor olmanız durumunda bankalar kendilerini riske atmaz ve size kredi çıkarmaz. Elbette bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Bankaların kredi verirken, bu kadar çok şartı sunuyor olmasının en önemli sebebi, önce tüketiciyi daha sonra da kendi bünyelerini korumalarıdır. Zira geçmiş dönemde esnek kredi verme politikasından dolayı pek çok kişinin bu durumdan mağdur olduğunu söylemek mümkündür. Kişiler, almış oldukları krediyi daha sonra bankaya tekrar ödeyemediklerinde, bu durum hem kişiye çeşitli hukuki yaptırımlara, hem de bankanın tahsilat açısından son derece zor bir durumda kalmasına neden olmaktadır.

Bankadan kredi almak için, bankaların şubelerine gidip müşteri temsilcisi olarak görev yapan kişilerden birebir yüz yüze bilgi alabilirsiniz. Burada kredi başvuru formu doldurabilir, kredi alma aşamalarını doğrudan burada tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında bankadan kredi alabilmek için tercih edebileceğiniz diğer bir yol da internet bankacılığını kullanmaktır. İnternet bankacılığı aracılığı ile kredi başvurusu yapmak, günümüzde en yaygın olarak yapılan işlemlerdendir. Bunun en önemli sebebi internet üzerinden kredi başvurusu yapmak için bankaya gitmenin gerekli olmamasıdır. Eskiden doğrudan banka üzerinden adım adım gerçekleştirilen bu işlemler, günümüzde son derece kolay bir biçimde internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin doğrudan kendilerinin bilgilerini el ile girdiği bu sistemde, doldurmuş olduğunuz form, bankanın bilgi havuzuna gönderilmektedir. Burada incelenen başvuru, daha sonra formda belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına iletilmektedir.

Kredi Başvurusu Ön Onay Nedir?

Kredi başvurusuna alacağınız yanıt, olumlu olabileceği gibi, red cevabı da alabilmeniz mümkündür. Bankanın size olumlu bir cevap vermesi durumunda buna ‘ön onay’ adı verilmektedir. Ön onay almanız durumunda doğrudan bankaya giderek kredi çekmek için gerekli aşamaları tamamlamanız mümkündür. Diğer bir yöntem de SMS yöntemi ile kredi başvurusu yapmaktır. SMS yöntemi ile kredi başvurusu yapmak diğer yöntemlere göre çok daha kolay bir yöntemdir. Zira yalnızca, isminizi soyisminizi, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı ve talep ettiğiniz kredi miktarını tuşlayarak ilgili bankanın resmi mesaj numarasına bunu iletebilirsiniz. Başvurunuza gelecek cevap yine olumlu ya da olumsuz olarak cep telefonunuza gelmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Hangi Şartları Sağlamalıyım?

Kredi başvurusu yapmak için mutlaka belirli şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu, oldukça önemli olmakla beraber; bankanın kredi amacı ile başvuran herkese kredi vermediğini de söylemek mümkündür. Oldukça sıkı bir politika izleyen bankalar, kredi verecekleri müşterilerini dikkatle seçmektedirler. Aşağıda belirtmiş olduğumuz şartlar, kredi alabilmek için mutlaka sağlamanız gereken şarlar arasında bulunmaktadır.

Yaş Şartı: Bankadan kredi alabilmek için sağlamanız gereken ilk şart zaten tahmin edebileceğiniz üzere 18 yaşını geçmiş olmanızdır. 18 yaşını geçmiş kişiler bankadan kredi almak amacı ile bankaya başvuru yapabilmektedir. Aksi yasal bir işlem olmadığı için bankadan redi alabilmeniz mümkün değildir.

Tam Ehliyetli Olmak: Tam ehliyetli olmak, akli melekeleri tam olmak ve hukuken kısıtlanmamış olmak, bankadan kredi alabilmek için mutlaka sağlamanız gereken şartlar arasında yer almaktadır. Tam ehliyetli olmanız halinde bankadan kredi çekmek amacı ile kredi başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Sigortanızın Bulunması: Sigortalı olarak çalışıyor olmanız da kredi çekebilmeniz için sağlamanız gereken şartlar arasında yer almaktadır. Sigortası bulunmayan kişilerin genelde bankadan kredi almasının imkansıza yakın olduğunu söyleyebiliriz. Zira bankalar kredi verecekleri kişinin geri ödeme yapabileceğinden emin olmak isterler.

Düzenli Bir İşte Çalışıyor Olmanız: En az 6 aylık bir süre zarfı boyunca düzenli olarak bir işte çalışıyor olmanız durumunda bankalardan kredi alabilirsiniz. İşe yeni girmiş olan pek çok kişinin de bankadan kredi alabilmesi mümkün olsa da, kredi alma şansınızı artırabilmek için mutlaka düzenli bir işte çalışıyor olmanız gerektiğini söylemek mümkündür.

Kredi Puanı Şartı: Kredi puanı şartı da son zamanlarda bankaların üzerinde en çok durduğu konuların başında gelmektedir. Kredi puanınız düşükse bu durumda bankadan kredi alabilmenin imkansız olarak kabul edilebilir. Bunun en büyük sebebi, kredi puanınızın bankalar ile olan ilişkilerinize dair bir ipucu vermesi, bir nevi referans niteliğinde olmasıdır. Kredi puanının düşük olması halinde, çok açıkça bankadan kredi alabilme ihtimaliniz de düşer. Bu sebepten ötürü kredi puanı, bankadan olumlu cevap alabilmek için sağlamanız gereken şartlar arasında bulunmaktadır.

Bu Şartları Sağlamayan Biri Kredi Alamaz Mı?

Bankadan kredi çekebilmek için sağlamanız gereken şartlara yukarıda değindik. Bankalar bu konuda zaman zaman esnek politikalar uygulayabilmektedir. Düzenli olarak bir iş yerinde çalışmıyorsanız; ‘Freelance’ olarak adlandırabileceğimiz bir işe sahipseniz, bu durumda da bankadan kredi alabilirsiniz. Ancak düzenli olarak gelirinizi belgelemeniz gerekmektedir. Bunun dışında birçok ev hanımı ya da öğrenci de bankadan çeşitli miktarlarda kredi alabilmektedir. Ancak bu durumda bankaya geri ödeme yapabileceğinize dair bir garanti vermeniz beklenmektedir. Adınıza kayıtlı araç ya da mal varlığını kredi alabilmeniz için sunabileceğiniz belgeler arasında bulunur.

Bunun dışında düzenli bir kira geliriniz varsa ve bankaya bunu belgelendirebiliyorsanız, bu durumda da banka size kredi sağlayabilmektedir. Bankada bir mal varlığınızın bulunması ve mal varlığınızın bulunduğu bankadan kredi çekmek amacı ile talepte bulunmanız da kredi alabilmeniz için avantaj olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Öğrenciler de bankaların kendilerine sunmuş oldukları kredi kartlarından çeşitli anlık krediler kullanmaları mümkündür.

Kimler Kredi Alamaz?

Elbette, bankaların hepsinin ayrı bir politika izlemektedir. Ancak genel hatları ile değerlendirildiğinde, aşağıda belirtmiş olduğumuz kişilerin bankadan kredi kullanamayacaklarını söyleyebiliriz.

Kredi Puanı Düşük Olanlar: Bankaların bazı politikaları esnek olsa da, özellikle son zamanlarda kendilerini koruyabilmek için bu durumdan asla taviz vermediklerini söyleyebiliriz. Kredi puanı 1600 ve aşağısında bulunan kimseler, bankadan kredi alamazlar. Kredi başvurusu yaptıklarında bu başvuru olumsuz olarak sonuçlanır. Dolayısı ile bu kişilerin bankadan kredi alabilmek için öncelikle kredi puanlarını yükseltmeleri gerekmektedir.

Hali Hazırda Kredinin Bulunması: Bankalar size kredi sağlarken, almış olduğunuz krediyi daha sonra ödeyebileceğini görmek ve sizden bunu kanıtlamanızı beklerler. Düzenli bir gelire sahip olmanız ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapabilecek olmanız, ikinci bir kredi borcunu ödeyebileceğiniz anlamına gelmez. Örneğin aylık 2000 lira kazanan bir vatandaş, iki krediye aylık 1000 lira ödeme yaparak kalan 1000 lirası ile geçinebileceği vaadini verebilir, hatta bankaya bu miktarı dahi ödeme yapabilecek durumu olabilir. Ancak bankalar böyle bir durumda kişiye kredi sağlamaz. Zira Bankacılık Kanunu’na göre kişinin aldığı kredilerin aylık bazda toplam tutarının maaşına belirli bir oranı bulunur. Bu oranın geçilmesi durumunda kişiler bankadan kredi alamaz.

Takipte Bulunmanız: Daha önce bankadan kredi aldıysanız ve bu krediyi ödemekte zorlandıysanız, banka tarafından takibe düşmeniz oldukça olası. Bankalar ile olan ilişkilerinizde kredi aldıysanız, borcu ödemeyip takibe düştüyseniz bu artık kredi puanınızın düştüğü anlamına gelmektedir. Takipte olan borçlarınız diğer bankalar tarafından da görülebileceğinden ötürü bu durumda bankadan kredi çekemezsiniz.

Kara Listedekiler: Bankalara olan borçlarınızı ödeyememeniz durumunda, kara listeye girebilirsiniz. Kara listeye girmek oldukça zor bir durum olmakla beraber, bu durumda 5 yıl süreli olarak bankalardan kredi alabilmeniz imkansız bir seviyeye gelmektedir. Bankaya olan borcun bitmesi durumunda dahi kara listeden çıkmanız için 5 yıl beklemeniz gerekmektedir.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanı, Bankalar Birliği tarafından oluşturulmuş olan yeni bir sistemdir. Bu sisteme göre, kişi bankalardan hesap açtıktan sonra, yapmış olduğu her işlem ile puanlandırılır. Buna kişinin kredi puanı adı verilir. Kredi puanınız, bankalar ile olan ilişkilerinizde doğrudan bir referans oluşturmaktadır. Bu referans pek çok banka için oldukça önemlidir. Zira bankalara ödemenizi yapamadıysanız kredi puanınız düşecek, bu durumda bankadan kredi almanız imkansız hale gelecektir. 0 ile 1900 arasında derecelendirilen bu puana göre, Türkiye ortalaması 1500 civarında seyretmektedir. Bankadan kredi alabilmeniz için kredi puanınızın en az 1600 olması gerekmektedir. Hatta HSBC gibi dağılmaya yakın olan bankalar, Bu kredi puanı şartını 1700’e kadar çekebilmektedir.

Kısaca bu durumun bir nevi banka opsiyonuna bağlı olduğunu da söylemek mümkündür. Kredi puanınız dinamiktir, yapmış olduğunuz her işlemde sürekli olarak puan alırsınız, bu da sicilinize yansır. Kredi puanı bu sebepten ötürü oldukça önemlidir, pek çok kişi de kredi puanını nasıl yükselteceğini merak etmektedir. Bankadan kredi almak ya da bankanın kredi ürünlerini kullanmak istiyorsanız siz de kredi puanınızı artırmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, ödemelerinizi hem sürekli hem de en az asgari tutarda yapmanızdır. Bir süre sonra, kredi puanınızın yükseldiğini bizzat gözlerinizle görebilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Kullanabilirim?

Nakit avans, banka müşterilerinin yararlanabildiği bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve sigortalı olarak çalışan herkesin bankalar ile iş yaptığını söylemek mümkündür. Banka müşterilerinin yararlanabileceği bir kredi türü olan nakit avans, kredi kartınızdan anlık olarak para çekebilmenizi sağlamaktadır.

Bildiğiniz gibi, kredi kartlarımız POS cihazlarımız aracılığı ile çalışan, bu makineye harcamış olduğumuz rakam girilerek limitimizden düşülen kartlardır. Kredi kartları ile yalnızca alışveriş yapılabilir, buradan nakit olarak para çekilmesi, çok sık görülen bir durum değildir. Kredi kartınızdan nakit olarak para çekmek istediğiniz durumlarda, bu kavram nakit avans olarak isimlendirilmektedir. Çeşitli faiz oranları ile kredi kartınızdan nakit para çekebilmenize imkan sağlamaktadır. Müşterisi olduğunuz bankadan talepte bulunabileceğiniz nakit avans, anlık olarak para ihtiyacı duyuyorsanız, hızlı bir şekilde yararlanabileceğiniz sistemler arasında yer almaktadır. 5000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarınız kredi kartınızdan para çekerek hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Nakit avans çekmek istiyorsanız, bankaların bu konudaki politikalarını dikkatli bir biçimde takip etmeniz gerekmektedir.

Halkbank Taksitli Nakit Avans Kredisi

Halbank, ülkemizde en çok müşterisi bulunan bankalardandır. Devlet bankası olması sebebi ile yayılım alanı oldukça geniş bir banka olan Halkbank, bugün toplumun her kesimine hitap eden bir banka olarak karşımıza çıkar. Birçok hizmeti bulunan bankanın, müşterilerine sağlamış olduğu en avantajlı hizmetlerden bir tanesi de Halkbank Taksitli Nakit Avans hizmetidir.

Bildiğiniz üzere Halkbank’ın kredi kartı ‘Paraf’ olarak isimlendirilmektedir. Kredi kartınızı Halkbank’tan aldıysanız ve Paraf karta sahipseniz, Halkbank Taksitli Nakit Avans uygulamasını tercih etmeniz mümkün. Bu uygulamaya, internet bankacılığından başvuru yapabileceğiniz gibi, bankanın mobil bankacılık sistemini kullanarak da başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Paraf kart kullanıcı iseniz ve acil paraya ihtiyacınız varsa, bu durumda bankadan kredi çekmek zorunda değilsiniz. Yalnızca bir tık yardımı ile hızlı bir şekilde nakit avans çekebilmeniz mümkündür. Halkbank’ın müşterilerine sunmuş olduğu kampanya incelendiğinde, 200 lira ile 15.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlarınızı doğrudan bu bankadan çekebilmeniz mümkündür. 3 aylık avde farkları ile toplamda 12 aylık taksit ile ödeyebileceğiniz bu sistem, bütçenizi zorlamadan kredi alabilmenize imkan sağlar. %1,82 oranındaki aylık faizleri nakit avans hizmeti sunan birçok bankaya göre Halkbank Taksitli Nakit Avans çok daha uygundur. Halkbank, bugün, binlerce kişinin kredi çekmek amacı ile tercih ettiği bankalardan birisi haline gelmiştir. Faiz oranları sürekli uygun seviyelerde olan banka ile siz de çalışmayı tercih edebilirsiniz.

1 Temmuz ve 31 Temmuz tarihleri arasında bankadan nakit avans kullanımı gerçekleştirecekseniz, bu konuda bir kampanya uygulandığını söylemek mümkün. 1000 TL’lik bir kredi alımı yapmayı düşünüyorsanız, 9 ay taksitler halinde ödeme yapabilmeniz mümkündür. %1,81 oranındaki faiz oranı ile totalde yalnızca 93 TL faiz ödeyerek siz de bu krediye sahip olabilirsiniz. Bu kredi bireysel müşterilere sağlanmakta olup ATM’ler, internet bankacılığı ve şubeleri doğrudan tercih edebilirsiniz. Halkbank, avantajlı bir sisteme sahip olmakla beraber, daha detaylı bilgi almak ve bankanın kampanyalarından yararlanmak için siz de resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz. Halkbank Dialog da bu konuda size detaylı bilgi verebilecek kanallar arasında yer almaktadır. Bu yöntemle siz de kredi alabilirsiniz.

Yorum yapın