Garanti Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Belirli bir birikimi olmayan kişilerin ev almak için başvurdukları bir sistem olan konut kredisi, alınacak olan evin ipotek altına alınarak, bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. İleriye dönük kira öder gibi ev sahibi olmak için faydalı bir yatırımdır. Kredinin vadesi genellikle 5 yıl ile 30 yıl arasında değişmektedir. Ev satın almaya karar verdikten sonra, konut kredisi veren bankalar araştırılmalı ve en uygun faiz oranlarıyla konut kredisi veren bankaya başvuru yapılmalıdır.

Kanunlar gereği evin ekspertiz değerinin dörtte biri kadar peşin ödemek gerekiyor. Yani banka evin ekspertiz değerinin % 75’ine kadar konut kredisi vermektedir. Garanti Bankası da müşterilerine konut kredisi veren bankalardan biridir. Garanti Bankası konut kredisi almak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi ve kredi kartı ödemelerinde sorun olmaması, gelirinin belgelenebilir olması, evli olanların eşinin rızasını yazılı olarak bankaya verilmesi, alınacak olan evin tapuda mesken olarak geçmesi ve alınacak olan konutun iskân raporunun alınmış olması gerekir.

Garanti Bankası konut Kredisi Gerekli Evraklar

Öncelikle kullanılmak istenen konut kredisinin tutarı belirlenmelidir. Başvuru formundaki bilgiler doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve Garanti Bankası konut kredisi gerekli evraklar hazırlanarak bankaya teslim edilmelidir. Bu evraklar arasında, nüfus cüzdanı, ikamet belgesi veya son üç aya ait kredi kullanacak kişinin adına düzenlenmiş bir fatura, tapu belgesi ve gelir belgesi olmalıdır.

Gelir belgesi memurlar için maaş bordrosu, özel sektör çalışanları için maaş bordrosu ve şirket imza sirküleri, emekliler için, emekli maaşının aylık dökümü ve emekli kartı olmalıdır. Şirket ortakları için güncel vergi levhası, gelir tablosu ve bilanço, oda kayıt belgesi ve imza sirküleri, çiftçiler için ise çiftçilik belgesi ve arızi kazanç belgesi gereklidir. Kira geliri olanlar, söz konusu gayrimenkulün tapu belgesini ve kira kontratını ibraz etmeleri gerekir. Ekspertiz ücreti ödenerek raporun çıkması beklenir. Bankadan alınacak olan ipotek evrakları tapuya götürülür ve tapu devir işlemleri tamamlandığında gerekli evraklar bankaya iletilir. Kredi sözleşmesi imzalanır.

Garanti Bankası Konut Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Teknolojiyi çok iyi kullanan Garanti Bankası, müşterilerine sosyal medya dâhil birçok kanaldan kredi başvurusu yapma imkânı sunmaktadır. Garanti Bankası konut kredisi başvurusu sadece şubelerden değil, ATM’ler, sosyal medya hesapları, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve SMS gibi kanallardan yapılabilmektedir. Bu başvuru kanalları içinde en hızlısı SMS ile yapılan başvurulardır. Kısa mesaj olarak, kredi tutarı, vatandaşlık numarası, taksit sayısı ve aylık belgelenebilir net gelir bilgileri aralarında birer boşluk bırakılarak SMS ile 3390’a kısa mesaj yolu ile gönderildiğinde, en fazla 5 dakika içinde kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı mesaj yolu ile bilgilendirme yapılır.

Garanti Bankası 100.000 TL 120 Ay konut Kredisi

Garanti Bankasından konut kredisi almak için gerekli tüm şartları yerine getirip, banak tarafından istenen evraklar teslim edildikten sonra, kullanılacak olan kredinin hesaplaması yapılır.

  • Garanti Bankası 100.000 TL 120 ay konut kredisi için, % 1,26 faiz oranı ile kredi kullandırılır. Aylık taksit tutarı 1.620,71 TL, toplam geri ödeme 194.484,13 TL olarak hesaplanır.
  • Kredi kullanımı sırasında bir defaya mahsus olmak üzere 500 TL kredi tahsis ücreti, ortalama 620 TL ekspertiz ücreti (ekspertiz ücreti gayrimenkulün konumu vasfı ve brüt alanına göre değişebilmektedir), 180 TL taşınmaz rehni ücreti olmak üzere toplam 1.300 TL masraf alınmaktadır.
  • Kredi kullanım tarihine kadar belirtilen faiz oranları ve ücret tutarları piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir.
  • Sizlerde Garanti Bankasının bu hizmetinden faydalanmak için hemen internet üzerinden ön başvuru yapabilir ya da size en yakın Garanti Bankası şubesinde gidebilirsiniz.

Yorum yapın