Fon Hesabı Nedir, Ne İşe Yarar?

Bankada mevduat hesabı bulunan bireysel müşterilerin, paralarının değerlenmesini sağlamak için alım-satım işlemlerinde kullanılması fon hesabı olarak tanımlanır. Fon hesabı, bireylerin mevcut mevduat hesabına bağlı olarak çalışmasını sürdürür. Bankaya otomatik işlem emri verilmesi ile çalışıyor olması sayesinde, ekstra işlem yapılması gerekliliğini taşımaz. Mevduat hesabında para olduğu sürece fon alımının otomatik olarak gerçekleştirilmesi sağlanır. Hesaptaki paranın çekilmek istenmesi durumunda otomatik olarak satış gerçekleştirilir. Bankaların en kazançlı işlemleri olan fon alım işlemleri sayesinde getiri elde edilebilmektedir. Fon alım satım işlemlerinin banka müşterileri tarafından yapılabilmesine olanak sağlanması için fon hesabı gerekliliği bulunmaktadır.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Bankaya bireyler tarafından mevduatların değer kaybı yaşamaması ve bununla beraber kazanç sağlamaları için fon hesabı yardımcı araç görevini görür. Bankadan fon hesabını açtıran müşteriler, birikimlerini değerlendirebiliyor oldukları gibi ciddi seviyede kazanç elde edebilme avantajına da sahip olmaktadırlar. Fon hesabında bulunan para birimi TL cinsi olabileceği gibi, buna ek olarak; döviz ve altın cinsinden de hesap açılışı gerçekleştirilebilir. Fon hesabında farklı bankalar tarafından farklı para birimi cinsi kullanılmaktadır. 17 çeşit yatırım fonu mevcuttur. Yatırım fonunda risk grupları da birbirinden ayrılmaktadır. Riskli yatırım fonlarının getirisi daha yüksek olmakla beraber riski düşük olan fonların getiri oranı da daha düşüktür. Elde edilmek istenen getiri oranına baz alınarak fon tercihlerinin yapılması gerekliliği söz konusudur.

Bankalarda Fon Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalardan fon hesabı nasıl açılır benzeri soruya sahip olan banka bireysel müşterileri için farklı yöntemler tercih edilebilir. Müşteri temsilcileri ya da çağrı merkezlerinde bulunan görevliler ile fon hesabını açtırabilirsiniz. Müşteri isteğine bağlı olarak fon alım-satım işlemlerinin takibinin bireysel olarak gerçekleştirilebilmesi olanağı da mevcuttur. Aynı şekilde otomatik alım satım talimatlarının da müşteriler tarafından verilebilmesi söz konusudur.

Yatırım fonları genel olarak;

  • Risksiz
  • Az riskli
  • Orta riskli
  • Yüksek riskli olmak üzere 4 farklı kategori içerinde sınıflandırılabilmektedirler.

Fon hesabını açtırdıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilmekle beraber, otomatik talimat verilmesi ile bankalar tarafından işlem otomatik olarak gerçekleştirilerek mevduat hesabına değer katılır.

Yorum yapın