Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Bankaların uzun yıllardan bu yana baktıkları referans notuna kredi notu ismi verilmektedir. Bu not Kredi kararı verirken ilgili kişinin geçmiş dönemde olan borçlarını ortaya koymaktadır. Bankaların yanı sıra reel sektör, diğer finansal kurumlar ve bireyler de kredi notunu referans almaktadır. Kredi notu hesaplanırken insanların bankalardan kullanmış oldukları kredilerin ve kredi kartlarının geri ödeme planı gözden geçirilir. Elde edilen veriler neticesinde kredi notu ortaya çıkmaktadır. Eğer hesaplanan kredi notu yüksek ise bu kişilerin bankacılık ürünlerine olan talepleri kısa süre içerisinde olumlu şekilde sonuçlanmaktadır. Ancak düşük olması pek çok kişi için dezavantaj olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı kredi notunu yüksek tutmaya gayret edilmelidir.

Findeks kredi notu kredi ödeme geçmişine yönelik olarak hazırlanmış olan risk özeti raporunun özet şekli niteliğindedir. Bu bilgi neticesinde kişinin ödeme alışkanlığının nasıl olduğu ortaya çıkmaktadır. Kredi alırken taahhüt edilen ödemenin yapılıp yapılmadığı kredi notu ile ortaya çıkmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nelerden Oluşur?

Findeks kredi notu bileşenleri incelendiğinde bunun yüzde otuz beşlik kısmını kredili ürün ödeme alışkanlıkları meydana getirir. Bu ödemelerin zamanında yapılması kredi notunu yükseltmektedir. Eğer ödeme son ödeme tarihinden sonra yapılırsa bu durum not üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Kredi notunun yüzde otuz beşlik kısmı mevcut hesap ve borç durumundan oluşmaktadır. Borç limitleri, teminatlı ya da teminatsız borç limitleri, daha önce kapanan krediler bu kısım içinde yer almaktadır.

Yüzde on birlik kısım ise yeni kredili ürün açılışları, yüzde onluk kısım ise kredi kullanım yoğunluğu olarak belirtilmektedir. Kredi kullanan kişilerin kredi kullanım yoğunluğu daha fazla olmaktadır. Geriye kalan yüzde dokuzluk kısım ise diğer unsurlar başlığı altında incelenmektedir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu belli bir ücret karşılığında öğrenilmektedir. Bunun için Findeks internet sitesine girilerek üye olunması gerekmektedir. Üye olmak için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Üyeliğin ardından ise site içerisinde yer alan üyelik paketleri incelenip satın alınabilir, böylelikle kredi notu rahatlıkla takip edilebilir. Fiyatlar aylık ücretler olup paketlerin içerisinde notlu risk raporu, uyarı hizmeti ve izleme gibi hizmetler yer almaktadır. İsterseniz sadece bir kereye mahsus bir sorguda yapabilirsiniz. Yapacağınız bu sorgu sonrasında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Detaylı borç bilgisi öğrenmek içinde yine bir sorguluk daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Mevcut sorgulamaları ve kredi notunuzu Findeks sistemi kayıt ettiğinden her giriş yaptığınızda o anki borç ve notunuzu görmeniz mümkün olacaktır.

Herkes İçin Findeks Kredi Notu Var MI?

Bankacılık sisteminde kredi, kredi kartı, vadesiz hesap ve buna benzer ürünler ile aktif olarak yer alan ya da son beş yıl içinde kredi kapatmış olan kişilerin Findeks kredi notu vardır. Bu not finansal kredibiliteyi gösterdiğinden dolayı herkes tarafından bilinmesi fayda sağlamaktadır. Bilindiği takdirde kredi alırken ya da ileri tarihli bir borç yapılırken kişi için avantajlı olmaktadır.

Findeks kredi notu puanları bir ile bin dokuz yüz arasında değişmektedir. Bu değerler riskli, en riskli, az riskli gibi gruplara ayrılmaktadır. En riskli olan puan birdir. En az riskli ise bin dokuz yüz puandır.

Kredi Çekebilmek İçin Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için tek kısas kredi notu değildir aslında. Kredi alabilmek için gerekli olan kriterler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Gelir durumunuz
  • Ödemelerinizin düzenli olması
  • Mevcut borçlarınızın oranının maaş ile orantılı olması
  • Sigorta primlerinin düzenli ödenmesi
  • Kredi notunuzun iyi ya da orta derece grubunda yer alması
  • Hesabınızda haciz bulunmaması

başlıca kriterler bu şekildedir. Kredi notunuz her ne kadar çok iyi de olsa bu kriterleri sağlamamanız durumunda kredi alamayabilirsiniz.

Yorum yapın