Faizler Düşer mi? Merkez Bankası Faizleri Düşürecek mi?

Ekonomik olarak dolara bağımlı olmamız ve ithalat-ihracat dengesini sağlamak zorunda olmamız neden ile dolardaki hareketlenme faiz oranlarını doğrudan etkiliyor. Doların yükselmesine Merkez Bankası, faiz artırımı ile cevap verse de faizler bir noktaya kadar yükselir ve yükseldiği bu nokta ekonomistler tarafından kırmızı çizgi ya da tehlikeli eşik olarak adlandırılır. Tehlikeli eşiği aştığınızda ekonominizi toparlayamaz duruma gelirsiniz. Merkez Bankası tarafından yapılan 3,50 ve 1,25′ lik baz puan artırımı doları sakinleştirse de banka faizlerini artırmıştır. Banka faizlerinin artmış olması reelde tüketiciye yansıtılmamaya çalışılmış olsa da bankacılık sistemi tamamen tüketicilere dayalı bir sistem olduğu için faizlerin artışından tüketici de etkilenmiştir. Bu noktada en çok sorulan sorular arasında faizler artmaya devam eder mi, faizler düşer mi soruları bulunmaktadır.

Faiz Oranları Düşer mi?

Peki, bundan sonra faizler düşer mi? sorusuna cevap vermek kolay olmasa da seçimlerin ardından bir düşüş beklentisi de yok değil. Ekonomistler tarafından ortaya atılan teorilerin başında seçimlerden sonra OHAL’in kalkacağı, yatırım teşviklerinin sunulacağı ve yargıda yapılacak iyileştirmeler ile güvenli bir ortam oluşturulacağı, yatırımcının geleceği ve doların düşeceği beklentisi var. Bu durumda Merkez Bankası tarafından faiz indirimine gidilebilir ve faizlerde minimum 2,50 puanlık bir düşüş olabilir. 2,50′ lik bir faiz indirimi bankaların faiz politikalarına da yansıyacağı için faiz düşüşü tüketiciye doğrudan yansıyacaktır. Bu tamamen bir beklenti olduğu için tabii ki kesin değildir. Ayrıca seçimlerden sonra OHAL’in kaldırılmaması ve devam ettirilmesi sonucunda güvenli yatırım imkânı oluşturulmadığında yatırımcı gelmeyecek ve doların yükselişi devam edecektir. Yükselen doların ithalat-ihracat dengesini koruması adına merkez bankası tarafından müdahale edilerek faiz artırımı ile cevap vermesi de olasıdır. Tüm bu bilgiler tahminlere dayalı olsa da gerçek olan faizlerin yüksek olduğu ve tüketiciler açısından olumsuz durumlar oluşturduğudur.

Bankacılık sisteminin ekonomi ile bütünleşik bir sistem olduğu unutulmadan hareket edilmesi gereklidir. Faiz düşer mi sorusuna net bir cevap vermek güncel ekonomik verilere dayalı olarak çok zordur. Seçimlerin sonuçlarına göre bir düşüş beklentisi hâkim olsa da piyasalardaki ani hareketlilik ve yükselişlere faiz artırımı ile cevap verilmek zorunda kalınması faizlerin düşmesinden çok artmasına işarettir.

Yorum yapın