Evde Bakım Maaşında Gelir Kriteri

Bakıma muhtaç engellilere bakan yakınları için ödenen evde bakım maaşı, engelli yakınları için kurtarıcı olurken, aylık kişi başına düşen 847 TL gelir kriteri, 2018 yılındaki asgari ücretlerin artması sonucu 967 TL’ye kadar çıkmıştır. Aylık gelir kriterine göre geliri artanların, Sosyal Hizmetlere başvurarak evde bakım maaşını kestirmeleri gerekir. Aksi durumda fazladan alınan para faiziyle geri istenir.

[doc]

Bakıma muhtaç engellilere yardım amacıyla Devlet her yıl 5-6 milyar TL kaynak ayırmaktadır. Bu yardım bakıma muhtaç ve yoksul 600 binden fazla vatandaşa umut ışığı olmuştur. Evde bakım maaşından faydalanabilmek için, engelli bireyin en az % 50 engelli olması ve tam teşekküllü hastaneden aldığı sağlık kurulu raporunda ağır engelli olduğunun belirtilmesi gerekir. Ayrıca, engelli vatandaşın, günlük temel ihtiyaçlarını kendi başına yapmakta zorlanıyor ya da hiç yapamıyor olması gerekir.

Ağır hastalık nedeniyle bakıma muhtaç olan ve başkalarının yardımıyla hayatlarını sürdürenler de bu gruba girmektedir. Tüm bunların yanı sıra, gelir kriterini de sağlaması gerekiyor. Evde bakım maaşı bağlanabilmesi için, engelli bireyin bulunduğu haneye giren toplam gelirin, hanedeki toplam kişi başına bölünmesi sonucu düşen ortalama, asgari ücretin 2/3’ünden az olmalıdır.

Maaş Bağlatma Hakkının Doğması

Evde bakım maaşı bağlatma gelir kriteri dolayısı ile 2017 yılında hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir 847,17 TL’nin üzerinde olanların başvuruları reddedilmiştir. 2018/Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam sonrası gelir kriteri 967,27 TL’ye yükselmiştir. 2017 yılında yapılan başvurularda 847,17 TL hane içi ortalama aylık gelirin üzerine çıktığı için maaş bağlatamayanlar 2018 yılında yeniden gelir testi yaptırmaları gerekir. Yeniden yapılacak olan gelir testi ile hane içi ortalama aylık gelir, 967,27 TL’nin altında kalanlar evde bakım maaşı bağlatabilir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Zamanda Bağlanır?

Evde bakım maaşı başvurusu sonuçlarının açıklanması il ve ilçelerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Ayrıca, bulunulan yerdeki başvuru sayıları ve Sosyal Hizmetlerde çalışan sayısına bağlı olarak sonuçların açıklanması değişkenlik göstermektedir. Bazılarına maaşları 2-3 ay içinde bağlanmaktadır. Ancak, illere göre yapılan sıralamalarda nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde süreç daha fazla uzamaktadır.

Genellikle evde bakım maaşı 7 ay içinde sonuçlanıyor ve 1 ay da sonuçlanan ayın üzerine eklendikten sonra maaş bağlanıyor. Bazı nüfus yoğunluğu az olan illerde bu süreç 3 ayda da sonuçlanabiliyor. Genel olarak 5-6 ay içinde başvurular sonuçlanarak maaşlar yatmaktadır. Maaşlarda her ayın 20’sine kadar yatmaktadır. Bayram günlerine denk gelen ve nüfus yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde süreç biraz daha uzayabilmektedir.

Bakım Merkezinde Bakım Yapılması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç kişiler için ödenen evde bakım maaşı, yoksulluk durumu devam ettiği sürece ödenmektedir. Bu nedenle, yıl içinde hane içi ortalama kişi başına düşen gelir 967,27 TL üzerine çıkarsa, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurularak evde bakım maaşının kestirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda Devlet, fazladan ödenen paranın iadesini ister.

Örnek verecek olursak;

  • dört kişilik bir ailenin kişi başına düşen geliri 845 TL olsun. Bu aileye evde bakım maaşı bağlanır.
  • Yıl içinde bu ailenin çalışmayan çocuklarından bir tanesi evlenerek evden ayrılırsa, hane içinde kişi başına düşen gelir artacağından evde bakım maaşının kestirilmesi gerekir.
  • Evde bakım maaşı engellinin bakıcısı olan akrabasına ödenir.
  • Komşuya ya da dışarıdan yabancı birine evde bakım maaşı ödenmez.
  • Bakıma muhtaç engellilere özel bakım merkezlerinde de bakılması mümkündür.
  • Bu durumda, 2.171 TL bakım merkezine ödenir.
  • Vefat durumunda verilen bu ödenek kesilmektedir.
  • Yapılan ödemeler bakım aylığı olduğundan hastanın bütün ihtiyaçları karşılanmalıdır.
  • Yıllık olarak yenilenir ve uygun görülmesi halinde ödenmeye devam eder.

Yorum yapın