Evde Bakım Maaşı Yatmadı, Ne Yapmalıyım?

Evde Bakım Maaşı Yatmadı, Ne Yapmalıyım? Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bizzat engelliye değil ona bakan kişiye yani bakıcısına verilmektedir. Bu bakım maaşını alabilmek için belirli bazı şartları yerine getirmiş olmak ve bizzat engellinin akrabası olmak şartı aranır. Evde bakım maaşı da her yıl güncellenir. 2018 yılı için belirlenen evde bakım maaşı 1.085,50 TL’dir. Doğuştan ya da sonradan engelli olmayıp, sonradan bazı hastalıklara yakalananlar da bu bakım maaşından yararlanabilir. Toplum içinde evde bakım maaşı aynı zamanda hasta bakım maaşı olarak da bilinmektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Hastanelerin sağlık kurullarından alınacak olan ağır engelli ibareli ve en az % 50 engelli olduğunu belirtir rapor, evde yaşayan kişilerin tüm gelirleri toplamının hane halkı sayısına bölümü asgari ücretin 2/3’ünü geçmemelidir. Başvurular bulunulan ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yapılmalıdır. Ayrıca, görme engellilerin bakanlığa bağlı kurslara katılması ile evde bakım maaşı kesilmez. Evde bakım maaşı 2018 yılının ilk yarısı için 1.085,50 TL’dir.

Evde Bakım Maaşı Hangi Günlerde Yatar?

Evde bakım maaşı her ilde hesaplara ayrı ayrı yatar. Bazı illerde ayın 8’i gibi hesaba yatan bu ödenek, bazı il ve ilçelerde ise ayın 15’inde yatmaktadır. Aslında her ayın başında illere gönderilen ödenekler, bazı hesaplamalara göre veya bazen de il ya da ilçedeki sosyal hizmet çalışanlarının yetersizliğine göre farklı günlerde yatmaktadır. Her ne kadar aksaklıklar ve geç yatırmalar olsa da, ay çıkmadan herkesin maaşları hesaplarına yatmaktadır.

Evde Bakım Maaş Başvuruları Ne Kadar Zamanda Onaylanmaktadır?

Evde bakım maaş başvuruları, genellikle başvuru evraklarında bir eksiklik yoksa ve ilgili kişi kurum tarafından belirlenen kriterlere uyuyorsa 2-3 ay içinde onaylanmaktadır. Tabi bu süre de illere ve ilçelere göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle büyükşehirler de yoğunluk fazla olduğu için, evrakların incelenmesi ve denetim ekibinin eve gelip denetim yapmaları 3-4 ayı bulmaktadır. Daha küçük il ve ilçelerde yoğunluk daha az olduğu için bu süre daha azdır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Sorgulama

Evde bakım maaşı başvurusu yapıldıktan sonra, başvurunun ne durumda olduğu ile ilgili bir sorgulama ekranı bulunmamaktadır. İnternet üzerinde de bu bilgiyi verebilecek bir site yoktur. Ancak, evde bakım maaşı başvurusu yapıldıktan sonra eve incelemeye gelen heyet, banka hesap numarası isterse bu başvurunun kabul edileceği anlamına gelmektedir.

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmamıştır?

Evde bakım maaşının yatmadığı ya da geç yattığı dönemler olmaktadır. Bu konu evde bakım maaşı alan birçok bakıcı için merak konusu olmaktadır. Oturulan ilde, ilgili ayın evde bakım maaşı neden yatmamıştır, bunun bazı nedenleri olabilir. İlk olarak, oturulan ilde evde bakım maaşları yatmaya başlamış olsa bile, aynı il veya ilçede bakım paralarının yatmasında saatler hatta günler olmaktadır. Bulunulan ilde bakım maaşları yatmaya başladıktan sonra, 2-3 geçmesine rağmen evde bakım maaşının hesaba yatmaması durumunda, ildeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Evde bakım maaşının neden yatmadığı ile ilgili en net bilgi bu müdürlükten alınabilir. Evde bakım parasının yatmamış olmasının bir diğer nedeni de maaşın kesilmiş olmasıdır. Ayrıca, rapor süresi bitmiş olabilir veya banka hesabı ile ilgili bir sorun olabilir. Oturulan ilde evde bakım maaşları tamamen yatmış ve olmasına rağmen hala maaş hesaba geçmemişse bu konunun tek muhatabı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’dür. Maaşın neden yatmadığı ya da ne zaman yatacağı ile ilgili en net bilgi resmi ağızdan yani Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden alınabilir.

Yorum yapın