Ev Kredisi Nedir? Ev Kredisi Nasıl Kullanılır? Ev Kredisi Hangi Evlere Uygundur?

Ev satın almak, ülkemizdeki en iyi yatırım alternatifleri arasında yer alır. Ancak günümüzde yüksek fiyatlar küçük birikimlerle ev satın almayı mümkün kılmaz. Yüksek ev fiyatlarını ortalama maaşlı bir vatandaşın biriktirerek karşılayabilmesi neredeyse imkânsız yakındır. Bu nedenle ev satın alan kişiler, birikimleriyle satın alamayacağı için kira gibi seneler içerisinde evin parasını ödemeyi tercih eder. Her ay kira gibi ödeyerek ev satın alabilmenin tek yolu banka kredileridir. Bankadan belirli bir faizle çekeceğiniz ev kredisi ile uzun döneme yayılmış olan borcu yavaş yavaş ödeyerek mülk sahibi oldukça mantıklı ve tercih edilen bir yoldur. Bankalar konut kredisi almak isteyen müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Konut alma isteği ve bunun yatırım aracı olarak görülmesi bankaların ev kredisi konusuna yaklaşımını önemli ölçüde etkilemiştir. Özellikle ev piyasasının gelişmesi, farklı yaşam alanlarına sahip olan, modern ve korunaklı sitelerin, rezidansların yapılması ev fiyatlarında ciddi artışlara neden olmuştur. Bunun bir sonucu olarak ise ev satın almak için yüksek miktarlı paralara ihtiyaç olmuştur. Ev almak için kredi ihtiyacı olduğunu gören bankalar ise farklı kredi seçenekleri yaratarak daha fazla müşteriye ulaşmayı hedeflemiştir. Böylelikle uzun döneme yayılan ev kredisi, her ay düşük ücretlerle kira öder gibi ev sahibi olmanın önünü açmıştır.

Ev Kredisi Nedir?

Ev kredisi, bankaların ev satın almak isteyen kişilere belirli bir faiz oranı karşılığında ve taksitle geri ödemesi yapılabilecek şekilde verdiği kredi hizmetine denmektedir. Her bankanın ev kredisi seçenekleri birbirinden farklı olsa da genel mantık aynı işlemektedir. Temel olarak ev kredisinde bankalar, çekilecek kredi miktarı ve taksit sayısına göre faiz oranı belirler ve ödenecek miktara bu faizi uygular. Vade zamanı ne kadar uzadıkça uygulanan faiz ve geri ödenecek miktar artar. Aslında kira ödemek ile neredeyse aynı mantığa gelmektedir. Ev kredisi, 10 yıl kirada oturmak yerine kendi eviniz için 10 yıl boyunca bankaya kira ödemek gibi düşünülebilir. Ödemeler bittiğinde ise bir mülk sahibi olarak yaşamınızın geri kalanını oldukça rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ev kredisinde, satın alınacak olan evin krediye uygun olması gerekmektedir. Evin kredi koşullarına uygun olmaması durumunda kesinlikle banka ev alma sürecinize ortak olmayacaktır. Aslında bankalar ev kredisi karşılığında vade süresi boyunca evinizi ipotek koyar. Yani ödemeler tamamen bitene kadar banka ile evin ortak sahibi olursunuz. Kredi ödemeleri tamamlandığında ise banka ipoteği kaldırır ve ev tamamen sizin olur. Ancak kredi borcunun ödenmemesi durumunda bankalar, ipotekli eve el koyarlar ve satışa çıkartabilirler. Bu süre içerisinde ödediğiniz belirli bir miktar para ise yanmış oluyor. Yani hem evi hem de paranızı kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle ev kredisi ödemelerinin düzenli ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hangi Evler Krediye Uygun Olur?

Bankalar, satın alınacak olan evin krediye uygun olmasını zorunlu tutmaktadır. İşin aslı bir evin krediye uygun olması tapusu olması demektir yani devletin yasal olarak bir ev olduğu kabul etmiş olması gerekmektedir. Bir konutun kat mülkiyeti tapusu olması durumunda ev kredisine başvurulması mümkündür. Aynı şekilde projeden satın alınan evlerin ise kat irtifakı tapusu olması şartı bulunmaktadır. Banka, verdiği nakit para karşılığında evin tapusuna ipotek koymaktadır. Kredi ödemesinde zorlanılan ya da devam edilmek istenmeyen bir evin üzerinde ipotek varsa satışı da ipotekli bir şekilde gerçekleşir. Krediye uygun olan bir konut için kredi çekildiğinde ise banka eve ipotek koyduğu için kefil istemez. Ancak başvuran kişinin geliri ödeme için mümkün görünmüyorsa banka kefil talep edebilir. Böylelikle kredi alım sürecini hızlandırmış olursunuz.

Ev Kredisi Kimlere Çıkar?

Genel olarak bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notlarının yüksek olması gereklidir. Yüksek kredi notuna sahip olan kişilerin istediklerini miktarlarda kredileri almaları oldukça kolay olmaktadır. Bu nedenle ev kredisine başvuracak olan kişilerin, geçmiş dönemlerde bankalar ile herhangi bir anlaşmazlık yaşamamış olması önemlidir. Kredi notu, daha önce alınmış kredi ve kredi kartlarının düzenli olarak ödenmesi halinde yükselen bir puandır. Yani ev kredisi almak isteyen kişilerin hedefledikleri miktarlara ulaşabilmeleri için temiz bir sicili olması gereklidir.

Ev kredisi başvurunda unutulmaması gereken konulardan biri ise bankalar bütün meblağ için kredi vermez. Belirli bir peşinatınız olması gerekmektedir. Örneğin, 100.000 TL’lik bir ev satın alınmak istendiğinde bunun 20.000 TL peşinat olarak krediye başvuran kişi tarafından verilmelidir. Kalan 80.000 TL ise banka kredisi olarak alınabilir. Hiçbir banka fiyatın tamamı için kredi vermemektedir ve ev fiyatının yüzde 20’sinin peşinat olarak verilmesi gereklidir.

Ev Kredi Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Ev kredisi için başvuru yapılana bir yerin resmi kayıtlarda mesken olarak geçmelidir. Arsa, dükkan ve depo gibi tapulara bankalar ev kredisi vermez. Genellikle yapılan yanlış başvurular dükkan için ev kredisi başvurularıdır. Kredi ile alınacak olan evin kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olması gerekmektedir. Yani resmi bir konut statüsünde kat mülkiyeti tapusu bulunmalıdır. Tapusuz ve kaçak yapılar için bankalar ev kredisi vermemektedir. Ev kredisi verilmeyen bir başka durum ise akrabadan evalınması durumudur. Ev kredisi başvurusu sonrasında bir uzman evin değerlendirmesini yapar. Uzmanın raporu, ev kredisi için çok önemlidir. Uzman raporunda konutun yüzde 80’inin tamamlanmış olması gereklidir.

Ev Kredisi Başvuru Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Ev kredisine başvurulmadan önce birçok banka alternatifinin iyice araştırılması gerekmektedir. Kendinize en uygun faiz ve kredi oranını bularak ev kredisi başvurusunda bulunmanız önerilir. Ev kredisi başvuruları banka şubelerinden ve internet üzerinden yapılabilmektedir. En uygun taksit sayısı ve kredi oranına uygun bankadan yapacağınız başvurunun ön talebi onaylandığı andan itibaren resmi olarak kredi başvurunuz başlatılır. Banka kredi başvurusunda bulunulan eve ekspertiz gönderir ve evin değerini belirler. Ekspertiz kararı doğrultusunda evin yüzde 75’ine kadar kredi verilmektedir. Ekspertiz kararının ardından bankaya bir rapor sunar ve bu rapor 3 iş günü içerisinde onaylanır. Ekspertiz raporu sonrasında banka kesin kararını vermektedir. Eğer ki kredi talebiniz onaylanırsa tapu ipotek işlemlerine başlanır ve banka evi satan kişinin hesabına ödeme yapar. Bütün bu süreç ise en az 1 hafta sürmektedir.

Ev kredisi başvuru sürecinin iyi planlanması ve araştırılması gerekmektedir. Birçok bankanın internet sitesi üzerinden kredi hesaplaması yaparak faiz oranları ve geri ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz. Geri ödenecek miktarın bilinmesi planlama konusunda oldukça yarımdı olmaktadır. Ev kredisi alabilmek bazı gereklilikleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Özetlemek gerekirse ev kredisi alabilmek için öncelikle satın alınacak olan evin bedelinin yüzde 20’sinin peşinat olarak hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca başvuru yapılacak olan evin krediye uygunluğu da önemlidir. Ayrıca kredi notunuzun da yüksek olması istediğiniz miktarda kredi alınmasını kolaylaştırmaktadır. Sizden istenilen koşulları yerine getirdikten sonra yapacağınız başvurunun onaylanmaması için hiçbir sebep yoktur. Bankaların her zaman kredi vermeye istekli kuruluşlar olduğu unutulmamalıdır. Sonuçta verdiği kredinin faizi bankaya kar olarak dönmektedir. Bu nedenle gereken koşulları sağladığınız takdirde istediğiniz miktarlarda ev kredisine sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın