2018 Esnafa Faizsiz Kredi Veren Kuruluşlar ve Faizsiz Kredi Miktarı

2017 yılında esnafa nefes aldırma adına devlet destekli faizsiz kredi imkânı doğmuştur.2018 yılı itibari ile de esnafa faizsiz kredi miktarının iyileştirilmesi yolunda adımlar atılacağı duyurulmuştur. Bu bağlamda devlet destekli esnafa faizsiz kredi 7 banka ve KOSGEB üzerinden verilmektedir.

Esnafa Verilen Faizsiz Kredi Miktarı

2017 yılı itibari ile esnafa verilen faizsiz kredi miktarının 50.000 TL olması kabul edilmiştir. Devlet destekli esnaf kredisi ise 100.000 TL olarak verilmekte idi.2018 yılı itibari ile verilen faizsiz kredi miktarının 75.000 TL şeklide ve devlet destekli faizsiz kredi miktarının ise 150.000 TL şeklinde iyileştirme yapılması planlanmaktadır. Paket kredi kapsamında herhangi bir değişikliğe gidilmediği takdirde 2018 yılı itibari ile esnafa 2018 yılı itibari ile 50.000 TL faizsiz kredi ve 100.000 TL geri ödemesiz teşvik kredisi verilecektir.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Faizsiz kredi ve devlet destekli kredi kullanımı için gerekli belgelerin düzenlenmesi ve anlaşmalı bankalara başvuruda bulunulması gerekmektedir. Esnaf kredisi için gerekli belgeler şu şekilde olmacadır.

  • İşletme sahibinin TC kimlik fotokopisi
  • Üye olunan esnaf odası belgesi
  • Esnaf sicil kaydı
  • 2 adet fotoğraf
  • Vergi levhası

Gerekli belgelerin tamamlanması sonucunda anlaşmalı bankalara gidilerek esnaf kredisi için başvuruda bulunulacaktır.2-3 iş günü içinde değerlendirme yapılacak ve gerekli görülmesi halinde esnaftan yeni belgeler istenilebilecektir.

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Kurumlar

KOSGEB

KOSGEB üyelerine faizsiz ve devlet teşvik kredisi vermektedir. Krediyi kullanabilmek için gerekli belgelerin düzenlenmesi ve KOSGEB e başvuruda bulunulması gerekmektedir. Esnaf kredisinden faydalanabilmek için daha önceden bu krediden faydalanmamış olmak gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Halk Bank Esnaf Kredisi

Halk Bank esnaf kredisinde 100.000 TL ye kadar imkân sağlamaktadır. Özellikle yeni iş yeri açan ve işlerini büyütmek isteyenlere kolaylık sağlamakta ve sıfır faiz oranı ile kredi imkânı vermektedir. En az 1 yıllık işletmeleri olanlara ve 30 yaş altı genç çiftçilere 100.000 TL krediyi sıfır faiz ile vermektedir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası devlet destekli kredi ve esnafa, üreticiye sıfır faizli kredi imkânı sağlamaktadır. Gerekli şartları yerine getiren ve başvuruda bulunan esnaf ve üreticilere kredi imkânı vermektedir.

QNB Finans Bank, Garanti Bankası, TEB, İş Bankası da esnafa aynı şartlar altında sıfır faizli kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Yorum yapın