Enpara Ekpara Hesabı Nedir? Ekpara Hesabı Nasıl Açılır?

Binlerce kişinin bankacılık işlemlerini masrafsız bir şekilde gerçekleştirebilmek adına kullanmış oldukları Enpara hesapları, bilindiği gibi QNB Finansbank tarafından sunulmuştur. Kişilerin havale, EFT ya da fatura ödeme işlemlerinde hiçbir şekilde komisyon ödemedikleri Enpara, geçtiğimiz yıllarda kişilere aidatsız bir şekilde kredi kartı hizmeti de sunmaya başlamıştı. Ancak, şuan Enpara kullanıcılarının en çok yorum yaptığı ve beğendiği hizmete baktığımız zaman, Enpara Ekpara hesabı karşımıza çıkacaktır. Kişilerin vadesiz hesapları üzerine tanımlanan bu hizmet sayesinde, kişilerin hesaplarında para kalmasa bile alışverişlerine devam etmeleri ya da nakit ihtiyaçlarına diledikleri yerde ve zamanda son vermeleri amaçlanmış durumdadır. Ayrıca, Ekpara hesabı açılabilmesi için, herhangi bir şubeye gitme gibi bir zorunluluk yine bulunmamaktadır.

Enpara Ekpara Nedir?

Enpara Ekpara hesabı, neredeyse tüm bankalar tarafından sunulan avans hesap ve kredili mevduat hesabı ile aynı özelliğe sahiptir. Yani, kişiler Enpara hesapları üzerinden bir Ekpara hesabı tanımladıkları zaman, belirlenen limit doğrultusunda eksi bakiyeye düşebilmektedirler. Bu sayede, kişilerin Enpara hesaplarında bir tutar olmasa bile hesapları ile alışveriş yapmaya ya da nakit çekim yapmaya devam etmektedirler.

Ekpara hesabı açtıracak olan kişilere, aslında banka tarafından bir miktar kredi miktarı tanımlanmaktadır. Düşük tutarlarda belirlenen bu kredi limitine ise, günlük belirli oranlarda faiz uygulanmaktadır. Ancak, faiz günlük uygulanıyor olsa bile, kişilerin bir ay sonunda ödeyecekleri faiz tutarı, kredi kartına ödenecek olan faiz tutarının neredeyse yarısı kadardır.

Enpara Hesabına Ekpara Nasıl Tanımlanır?

Enpara Ekpara hesabı açtırmak isteyen kişiler, mobil bankacılık uygulaması üzerinden herhangi bir başvuru, başvuru takibi ya da doğrudan Ekpara üzerinden limit kontrolü yapamamaktadır. Bunun için, bireylerin doğrudan internet bankacılığı hesaplarını kullanarak Enpara hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş işlemleri için mobil bankacılık uygulamasına girerken kullandıkları TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanmaları yeterli olacaktır.

Enpara kullanıcılarının kredi notları ve banka sicillerinde bir sorun olmaması durumunda, belirli aralıklar ile kendilerine kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmakta ve Ekpara açtırabilecekleri bildirilmektedir. Eğer dilerseniz, bu teklifi kabul ederek herhangi bir başvuru işlemine gerek kalmadan Ekpara hesabınızın açılışını sağlayabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir teklif almamışsanız ve Enpara Ekpara hesabı açtırmak istiyorsanız, bunun için doğrudan internet bankacılığı hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Enpara Ekpara hesabı açtırmak için, internet bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, doğrudan hesaplarınızın bulunduğu menüye giriş yapmanız yeterli olacaktır. Giriş işlemi sonrasında, sizin için tanımlanan bir Ekpara limiti varsa bunu aktif hale getirebilir, ya da doğrudan yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz.

Enpara Ekpara hesabı
Enpara Ekpara hesabı

Enpara Ekpara Hesabı Faiz Miktarları

Enpara Ekpara hesabı açtıran kişiler kullanım yaptıklarında, yukarıda da belirttiğimiz gibi günlük olarak faiz ödemeleri gerekmektedir. Güncel verilere bakıldığı zaman Ekpara üzerinden yapılacak olan harcamalara, aylık olarak %2,02 şeklinde bir faiz uygulaması yapılacaktır. Buna göre, harcama tutarlarına göre ödenecek faiz miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kişiler 100 TL değerinde bir harcama yaptıklarında 7 gün için 0,56 kuruş faiz ödemesi yapacaktır.
  • Kişiler 500 TL değerinde bir harcama yaptıklarında 10 gün için 4 TL 5 kuruş faiz ödemesi yapacaktır.
  • Kişiler 1.000 TL değerinde bir harcama yaptıklarında 15 gün süre için 12 TL 13 kuruş faiz ödemesi yapacaktır.
  • Kişiler 2 bin TL değerinde bir harcama yaptıklarında 30 gün süre için 48 TL 48 kuruş faiz ödemesi yapacaktır.

Görüldüğü gibi hem düşük hem de yüksek tutarlı Ekpara kullanımlarında, kişilerin ödeyecekleri faiz tutarları son derece düşüktür. Bundan dolayı düşük miktardaki ihtiyaçlar için Ekpara kullanımı tercih edilebilir.

Enpara Ekpara Ödemesi Nasıl Yapılır?

Enpara Ekpara hesabı açtıran kişiler, aslında Enpara hesapları üzerinden kendilerine bir kredili hesap tanımlamış olacaktır. Mevcut bakiyeleri bittiğinde, Ekpara limitini kullandıklarında, hesap bakiyesi eksi tutarlara inecektir. Kişi ödeme yapmak istediğinde, doğrudan Enpara hesabına para yatırabilir. Enpara hesabına para yatırdığında ise, kendisine doğrudan bakiye eksiden sıfır seviyesine gelene kadar Ekpara hesabı sıfırlanmayacaktır. Bundan dolayı ödeme yapacak olan kişilerin doğrudan eksi tutar kadar ödemesi yapmak gerekmektedir.

Ekpara kullanıcıları için her ay hesap kesimi yapılmaktadır. Bu tarihten sonra da ne kadar faiz ödemesi gerektikleri e-posta ya da kısa mesaj yolu ile bildirilmektedir. Faiz ödendikten sonra, kalan tutar ödenmese bile kişilerin kredi notlarında herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmayacaktır.

Yorum yapın