Endeks Nedir? Borsa Endeksleri Ne anlatır?

Endeks, belirli zaman dilimlerinde belirli veriler ile oluşturulan değerdir. Borsanın düşmesi veya yükselmesi endeksin değer kaybettiğini ya da kazandığını ifade etmektedir. Endeksler, yatırımcılar tarafından takip edilmektedir ve hareketlenmeleri gösteren en iyi göstergelerdir. Yatırımcıya da son derece güvenilir bilgi sağlamaktadır.

Borsa Endeksleri

Fiyat, maliyet, üretim ve satış performansı gibi verilerin topladığı göstergeler endeks olarak adlandırılır. TEFE, ÜFE ve TÜİK belirli zamanlarda endeksleri inceler ve halka sunar. Borsa endeksleri, hisse senetlerinin getirilerini ölçmektedir. Bu ölçümleri iki alanda yapılabilmektedir. Bunlar hem bütünsel hem de sektörel ölçümlerdir. Bu ölçümler bireylere hisse senedi, sektörlerin ve ekonomi performansının hakkında bilgi sunar. Bu bilgiler ile rakip şirketler de birbirlerini takip etmektedir.

Borsa endeksleri, hisse senetlerinin fiyat hareketlerini ölçer ve borsadaki yeniyi de belirler. Her ülkenin kendine özgü endeksleri mevcuttur. Endekslerin çeşitliliği bulundukları sektörlere göre değişir. Hisse senetlerinin sürekli olarak kazanıp kaybetmesi de fiyatları oluşturmaktadır. Endeksler hesaplanırken şirketlerin son fiyatları baz alınmaktadır. Hesaplamalarda ise şirketlerin piyasadaki değerleri ve hisse ağırlıkları yer alır. Buna göre sonuç çıkartılır.

Endeksler, yurt içi ve yurt dışı olarak incelenebilir. Ülkemizdeki borsada da BIST 100 ve BIST 30 gibi hisse senetleri yer almaktadır.

Borsa endekslerini etkileyen hem içsel hem de dışsal faktörler bulunmaktadır. Bunlara göre de ülke ekonomisi belli olur. Yani borsa bu durumdan etkilenir. Buna bağlı olarak döviz kurları etkilenir ve sonucunda ise ekonomi kötüye gitmektedir. Borsa endeksinin doğru yorumlanabilmesi için de olayların bilinmesi gerekmektedir. Aynı zamanda olaylara göre bir öngörü kazanmış olmak da önemlidir. Borsa endeksini etkileyen içsel faktörler oldukça fazladır. Bu içsel faktörler; ülkenin genel riskleri, ekonomik veriler, işsizlik, faiz oranları, döviz kurları ve siyasi durumlar olabilir. Bu faktörler borsayı büyük ölçüde etkilemektedir. Bir yatırımcının doğru hareket etmesi için bu durumları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Borsa endeksinde dış faktörlerin etkisi de bulunmaktadır. Bunlar ise, küresel veriler ve ekonomik ilişkilerdir. Buna göre ülkeler arasındaki etkileşimler de borsanın etkilenmesini sağlar. Aynı zamanda ülkeler arası ihracat da bu durumu etkilemektedir.

Yorum yapın