Ekonomik Takvim Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Finans piyasalarında önemli bir yere sahip olan ekonomik takvim, piyasa koşulları hakkında bilgi veren bir uygulamadır. Ekonomik takvim sayesinde yapılan yatırımlardan kazanç elde edilebilir. Ekonomik takvim, yatırım araçlarının fiyat dalgalanmalarını etkileyen faktörler hakkında bilgi verir. Yatırımcıların finans piyasalarında başarılı olmaları ekonomik takvimdeki verileri bilmelerine ve doğru yorumlamalarına bağlıdır. Ekonomik takvim dikkatli bir şekilde takip edilirse, piyasada fiyatlarda ne şekilde hareketlenme olacağı daha önceden kestirilebilir ve kazanç sağlanabilir. Ekonomik takvimdeki veriler iyi yorumlanmazsa büyük kayıplar yaşanabilir.

Ekonomik Takvim Nedir?

Piyasadaki yatırımcıların, ekonomistlerin, uzmanların ve analistlerin kullandığı ekonomik takvim, piyasadaki günlük olarak değişen trendlerin takibini yapmak amacıyla kullanılır. Ekonomik takvim sayesinde tüm dünyadaki ekonomik veriler takip edilebilir. Piyasalardaki yatırım araçlarında görülen fiyat değişiklikleri ülkelerdeki siyasi olaylardan, savaşlardan, sosyoekonomik durumlardan ve politik anlaşmazlıklardan kaynaklanmaktadır. Yatırımcılar için kolaylık olması ve yaptıkları işlemleri daha bilinçli olarak yapmaları için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde piyasalar eş zamanlı olarak anlık olarak takip edilebilmektedir

Ekonomik takvim nedir? sorusunun cevabı olarak, uluslararası piyasalarda, ekonomik verilerin takibini yapmaya yarayan bir araçtır denilebilir. Ekonomik takvimde, ülkelerin ekonomik verilerin isimleri, ne zaman yayınlanacağı, beklentiler, önceki veriler ve gerçekleşen veriler yer almaktadır. Bu takvim ile ekonomik veriler günlük olarak takip edilebilir. Ekonomik verilerin beklentiye yakın çıkması veya beklenen seviyede çıkması piyasanın boğa eğilimine gireceği, beklenenin altında çıkması ise ayı eğilimine gireceği anlamına gelmektedir.

Ekonomik Takvim Nasıl Yorumlanır?

Ekonomik takvim içinde yer alan veriler, enflasyon, işsizlik, tarım dışı istihdam ve faiz oranlarıdır. Bunların yanı sıra birçok farklı faktörde fiyatları etkilemektedir. İnternet üzerinden çeşitli aracı kurumların sayfalarından piyasalarda yaşanan durumlar takip edilerek, finansal yatırım araçlarının fiyatlarının ne şekilde değişeceği takip edilebilir. Ekonomik takvim nasıl yorumlanır, bununla ilgili bazı veriler vardır.

  • Fed Faiz Kararları; ABD merkez bankası olan Fed, yılda sekiz toplanarak faiz kararlarını açıklar. Ekonomik takvimin en önemli göstergesidir. ABD ve Doların tüm dünyadaki etkileri nedeniyle, bu veri tüm dünya tarafından takip edilmektedir. Fed faiz kararları açıklaması esnasında piyasalarda büyük dalgalanmalar yaşanır. Faizlerde değişiklik olmasa bile Fed’in açıklamaları piyasalarda keskin hareketlere sebep olmaktadır. Her yatırımcının buy veriyi çok iyi takip etmesi gerekmektedir.
  • Tarım Dışı istihdam Verisi; bu veride ABD tarafından açıklanmaktadır ve doların kurunda önemli hareketlenmelere sebep olmaktadır. Bu veri, adından da anlaşılacağı gibi tarım dışında çalışan istihdam sayısını gösterir ve bu verinin artış göstermesi ekonomi için olumlu bir etki yaratır. Ekonomik takvim içindeki en önemli verilerden biri olan tarım dışı istihdam verisi beklenin üzerinde gelmesi doların değer kazanmasına, beklenenin altında gelmesi ise doların değerinin düşmesine neden olur. Her ayın ilk Cuma günü açıklanan bu veri ile ayda bir kez işlem yapan yatırımcılar bile bulunmaktadır.
  • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla; bir ülkedeki yıl içinde üretilen toplam mal ve hizmetlerin değerini gösteren bir veridir. ABD tarafından açıklanan bu veride artış olursa dolar değer kazanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, verinin beklenen veriye yakın olması halinde veride artış olmasına rağmen fiyatta artış olmayabilir.
  • İşsizlik Oranı; her ülkede farklılık gösteren bu veri, ABD tarafından her ayın ilk Cuma günü açıklanır. % 4 ve % 5 arasındaki işsizlik oranı ABD’de normal oran olarak kabul edilir. Bu oranın kriz zamanlarında % 10 seviyesine çıktığı da görülür. Beklenen rakamdan daha yüksek bir işsizlik oranı doların değerinde negatif bir etki yaratırken, beklenenden düşük çıkması ise doların değerinde pozitif bir etki yaratır.
  • Perakende Satışlar; ABD tarafından açıklanan bu veri her ayın ortasında açıklanmaktadır. Perakende satışlarındaki aylık ve yıllık değişimleri gösteren bir veridir. Genel olarak tüketici harcamalarına dayalı bir ekonomisi olan ABD’de bu veri dolar üzerinde etki yaratır. Beklentiden yüksek olduğu zaman dolar fiyatı pozitif, beklenenden düşük olduğu zaman ise negatif bir eğilim gösterir.
  • PMI Verileri; Türkçe açıklaması Satın Alma müdürleri endeksi olan bu veri ekonominin genel durumu hakkında bilgiler içerir. İmalat ve Hizmetler PMI olarak iki türlü açıklanır. 50,0 olarak gelmesi sektörde iyileşme olduğu, altında gelmesi ise kötüleşme olduğunu belirtir.

Yorum yapın