Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi kartları günlük alışveriş rutinlerinin en çok kullanılan parçalarından biri haline geldi. Yapılan harcamalarda kredi kartının bu denli fazla olmasının birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenlerin kişilere pozitif katkısı olduğu gibi negatif dönüşleri de olabiliyor. Kredi kartlarına bağlı ek kartlar ise yine harcama alışkanlıklarının bir öğesi haline gelmiş durumda. Bu yazımızda Ek Kart Kullanmak, Ek Kart Nedir? Ek Kart Nasıl Kullanılır? gibi sorulara cevap vereceğiz. Aşağıda bulunan başlıklar altından ek kartla ilgili rahatlıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek Kart Nedir?

Ek kart sahip olduğunuz kredi kartlarına bağlı olarak çalışan kartlardır. Kullandığınız kartın tüm avantajlarına ek kartlar da sahip olabilmektedir. Ek Kart sahibi olmak için yasalarla belirlenmiş yaş 18 olmasına rağmen ailelerin onayları ile 16 yaşından itibaren muvafakatname imzalanarak bu kişilere de ek kart tanımlanabiliyor. Bu noktada önemli olan çıkarılan ek kartın aileden bir bireye bağlı olması olmaktadır.

Ek kart nedir? Ek kart kişinin kendi harcamalarını sınırlandırmak için veya ailesinde bulunan bireylere kredi kartı ile harcama kolaylığı için çıkardığı bir kart türüdür. Aynı zamanda aile içerisinde çok fazla kredi kartı olmasını istemeyen aileler bir kişiye ait olan kredi kartını diğer ailenin bireylerine de dağıtarak bu durumu çözmektedir. Bu tarz bir kullanım avantajlı olan kredi kartını seçerek bol puan toplama veya ailenin diğer ihtiyaçlarını daha hesaplı hale getirmek içinde kullanılabilir.

Ek kart kullanımı oldukça kolay olsa bile kullanım sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Ailenin hepsinde bulunan bir kredi kartı harcamaların takibini zorlaştırabilir. Bu nedenle banakalar ek kart sahiplerine çözümler sunmaktadır. Karta bağlı olan her ek karta ayrı bir limit belirlenme şansı olduğu gibi o kartın ödeme tarihi yine ana kredi kartından bağımsız olabilmektedir. Bu tür avantajlar doğru kullanıldığında doğru bütçe yöneitmi yapmak mümkün olmaktadır.

Ek kartların güvenlik kodları ve son kullanma tarihleri ana kartlardan bağımsızdır fakat kart türü ek kartı çıkarılan kartla aynı olmak durumundadır.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kart başvurusu basit bir süreç olmasına rağmen kişilerin kafasını kredi kartı kullanımı konusunda en çok karıştıran konulardan biri olmaktadır. Bu nedenle ek kart başvurusu nasıl yapılır? Hakkında bilgi sahibi değilseniz yazımızın devamında olan ayrıntılı başvuru anlatımlarından faydalanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Ek Kart Başvurusu: Ek kart çıkartmak isteyen kişi internet bankacılığı müşterisi ise veya kullanmayı düşünüyorsa internet bankacılığı üzerinden ek kart başvurusu yapmak mümkündür. İnternet üzerinden limit talepleri, borç ödeme gibi işlemler rahatlıkla yapıldığı gibi ek kart başvuruları yine bir kaç dakika içerisinde yapılabilmektedir. Buna rağmen bankanın ek kart kullanımı ile ilgili koymuş olabileceği sınırları hesaba katarak istediğiniz kadar ek kart çıkartamamış durumdaysanız bu durumu bankanın çalıştığınız şubesine veya herhangi bir şubesine giderek çözebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı Ek Kart Başvurusu: Bankalara telefonla ulaşarak ek kart başvurusu yapmak mümkün olmaktadır. Bu konunun güvenliği tartışılıyor olsa bile bankanın sadece kişisel bilgilerini bilen müşterilerle konuşup tüm onay işlemlerini bankaya verilen numaradan yapıldığı düşünüldüğünde bir sorun teşkil etmiyor. Telefon bankacılığı ile ek kart başvurusu yapıp ek kart bilgilerini banka görevlisine aktardıktan sonra ek kartınızın geleceği tarihi bekleyebilir veya direk bir şubeye aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Şubeden Ek Kart Çıkarmak: Bu yöntem en klasik ve en bilindik bir yöntem olsa bile diğer 2 yönteme göre daha fazla vakit almaktadır. Şubeden ek kart çıkarmak için kimliğiniz ile şubeye gitmeniz ve ek kart talebinizi iletmeniz yeterli olmaktadır. Şube üzerinden ek kart sınırı koymak veya sınırı kaldırmak daha kolay olabilmektedir.

Bütün Kartların Ek Kartı Çıkarılabilir Mi?

Bankalar kredi kartlarını sunarken müşterilerine farklı avantajlar sunar. Kartların özellikleri kartları tercih etmek için önemli bir sebep olmaktadır. Bu nedenle akıllara takılan konulardan biri her kredi kartına ek kart çıkarılabilir mi? olmaktadır. Bu sorunun cevabı istisnalar hariç evet olmaktadır. Bankalar müşterilerine sunduğu her kart için ek kart hizmeti verebilmektedir. Bununla rağmen eski yasal sınırlara göre ek kartların limitleri bankaların belirlediği oranlar tarafından yapılırken şuan ek kartların limiti kart sahibi tarafından belirlenmektedir.

Avantajlı bir karta ek kart çıkarmak ve tüm harcamaları oradan yapmak doğru kredi kartı kullanımı konsunda ciddi bir örnektir. Bu nedenle aile olarak kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka bu tarz avantajlardan faydalanarak ek kart başvurusu yapmalısınız. Bununla beraber aileler çocuklarının harcamalarını takip etmek için onlara az miktarda nakit vererek geri kalanını kredi kartlarından harcamasını isteyebilmektedir.

Kredi kartı seçimi yaparken bunlara dikkat edin!

Ek Kart Aidatı Var Mı?

Bankaların ek kart aidatları konusunda birbirlerinden oldukça farklı yollar izlemekte olduğunu söylemek gerekiyor. Bu nedenle kullandığınız ek kartlara ait aidatlar ile ilgili soruları mutlaka kart çıkartırken sormak gerekiyor. Ek kart aidatı Devlet tarafından yasalarla sınırlandırılmıştır. Ana kart aidatadının %50’sini geçmeyecek şekilde ek kartlardan aidat alınabilmekle beraber çoğu banka müşterilerin bundan ciddi anlamda rahatsızlık duyması nedeni ile böyle bir ücret almamaktadır.

Ek Kartlarda Puan Kullanımı

Ek kartların kullanım oranları daha yüksek olduğu için bankalar tarafından ek avantajlar sunulabiliyor. Ek kart kullanımı sadece bir kişinin değil diğer kullanıcılarında banka ile ilgili olan iletişimini arttırdığı için bankalar tarafından oldukça önemsenen bir konu olmakta. Bu nedenle doğru ve düzenli bir ek kart kullanımı kullanıcıların oldukça yüksek puanlar toplamasını sağlayabiliyor. Ek olarak bankanın sunduğu diğer avantajlardan yararlanabiliyorlar.

Ek Kart Ödemeleri Nasıl Oluyor?

Ek kartlara ait ödemeler kart kullanımına göre değişiklik gösterilebilir. Ek kart çıkardığınız sırada yeni bir CW numarası ve son kullanma tarihi belirlemişseniz ek olarak birde ay sonu hesap kesim tarihi belirlemeniz gerekir. Bankalar ek kart ödemeleri için bu tarihleri kullanılmaktadır. Bununla beraber ek kartlarda oluşan düzensiz ödemeler kartı tam olarak etkilemektedir.

Ücretsiz avantajlı kredi kartı önerileri adlı yazımızı mutlaka okuyun.

Yorum yapın