E-Vergi Levhası Nasıl Sorgulanır? E-Vergi Levhası Nasıl Görüntülenir?

Vergi levhası, vergi tarhına esas kazanç miktarı ile bunlara yönelik gelen vergi tutarlarının gösterilmiş olduğu resmi belgeye verilen isimdir. Yıllardır vergi mükellefi olan tüm işletmelerin, işletme içerisinde görünecek bir yere asmasının zorunlu olduğu bu levhalar, yapılan son düzenlemelerin ardından, asılması zorunlu halden çıkarılmış durumdadır. Ancak, düzenleme sonrasında ortaya çıkan bu mükellefiyet durumundan her işletme faydalanamayacaktır. Buna göre, gelir vergisi mükellefleri ile sermaye şirketleri, her yıl Mayıs ayının sonunda vergi levhalarını almaya devam edecektir. Bunun dışında kalan işletmeler ise, E-Vergi levhası sorgulama işlemi sayesinde, diledikleri zaman vergi levhalarını kullanabilecek ya da resmi kurumlara iletebilecektir.

E-Vergi levhası sorgulama işlemleri, doğrudan E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, kişilerin vergi levhalarını görüntüleyebilmeleri, çıktı alabilmeleri için bağlı oldukları Vergi Dairesi’ne gitmelerine kesinlikle gerek yoktur.

E-Vergi Levhası Sorgulama İşlemleri

E-Vergi levhası sorgulama işlemlerine başlamak için kişilerin öncelikli olarak E-Devlet hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Eğer daha önce E-Devlet şifresi almamışsanız, PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Bununla birlikte, E-Devlet sistemine giriş için kullanmış olduğunuz internet bankacılığı şifreniz ile de yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra nasıl sorgulama yapacağınızı ise şu şekilde açıklayabiliriz.

 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, kamu hizmetleri menüsü üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nı seçmelisiniz.
 • Açılacak olan menüde, E-Vergi Levhası ile ilgili sorgulama yapacağınız kısma tıklamalısınız.
 • Sorgulama ekranı açıldığı zaman, sorgulayan kişiye ait TC kimlik numarası ve sorgulamak istenen kişi ya da kurum için istenen vergi kimlik numarası, TC kimlik numarası, il ve bağlı olunan vergi dairesinin seçilmesi gerekmektedir.
 • Sizden istenen bilgileri doldurduktan sonra Sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
E-Vergi levhası sorgulama
E-Vergi levhası sorgulama

E-Devlet üzerinden yapılacak olan E-Vergi levhası sorgulama işlemini aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yaptıktan sonra, kategoriler üzerinden İnternet Vergi Dairesi’ni seçmelisiniz.
 • Burada sizlerden ilk olarak 11 haneli vatandaşlık numaranız istenecektir.
 • Açılan sayfanın sağ kısmında ise, sorgulama yapmak istediğiniz kişi ya da kuruma yönelik istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Bilgileri doldurduktan hemen sonra alt kısımda il ve vergi dairesi seçimi yapmanız da istenmektedir.

Bu adımları takip ettikten sonra, E-Vergi levhası sorgulama işlemlerinizi herhangi bir vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda, sorgulama sonucunu bilgisayarınız ya da telefonunuza kaydedebilir, doküman çıktısı da alabilirsiniz.

Kimler Vergi Levhası Almak Zorundadır?

Vergi levhası almak ve işletmesine asmak zorunda olanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Ticari kazanç sahipleri
 2. Serbest meslek sahipleri
 3. Anonim, eshamlı komandit ya da limited şirketleri
 4. Ortaklık üzerine kurulan işletme sahipleri
 5. Vergi mükellefi olan kooperatif, vakıf ya da diğer kurumlar

Yukarıdaki kişiler E-Vergi levhası sorgulama elbette yapabilir. Ancak, güncel vergi levhalarını her zaman işletmelerinde bulundurmalıdırlar.

Yorum yapın