E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Çalışanların, herhangi bir hastalık, kaza, ameliyat, iş kazası ve hamilelik gibi durumlardan dolayı çalışmadıklarında, çalışamadıkları süre karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası adı verilen bir ücret alırlar. Sigortalının raporlu olduğu dönemde işveren tarafından herhangi bir ücret ödenmez. Bu süreçte sigortalıya, Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapar. Rapor parası önemli bir ödenektir. Çünkü sigortalı iş göremezlik durumunda çalışamayacağı için para kazanma ihtimali de çok düşüktür.

Rapor parası alınabilmesi için çalışanın, sağlık kuruluşundan iş göremezlik belgesi alması gerekir. Bu belgenin alınması ile rapor parası işlemleri de başlatılmış olur. Rapor parası almak için başlatılan işlemlerin devamında bu ücreti almaya hak kazananlar, bu ücreti ne zaman alacakları ve ne kadar alacakları ile ilgili e-Devlet rapor parası sorgulama işlemi yapmaları gerekir. İnternet üzerinden e-Devlet’e girerek rapor parasının yatıp yatmadığı kolaylıkla sorgulanabilir.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor parası işlemlerini Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirdiği için, E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi, Ziraat Bankası üzerinden de yapılabilir. Ziraat Bankası şubelerinden rapor parası sorgulama işlemi, bankaların kalabalık olması nedeniyle biraz zahmetlidir. Bu nedenle e-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemi daha kolaydır. E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ile hızlı bir şekilde rapor parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için E-Devlet sistemine girmek gerekmektedir. Siteye girebilmek için TC kimlik numarasının yanı sıra E-Devlet şifresi de gerekmektedir.

E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi yapabilmek için gerekli olan şifreyi, PTT şubelerinden nüfus cüzdanı ile başvurarak almak mümkündür. E-Devlet şifresi, PTT şubesinden nüfus cüzdanı ve 2 TL ücret karşılığı alınabilmektedir. E-Devlet şifresi alındıktan sonra, E-Devlet resmi sayfasına gidilir ve buradan kimlik doğrulama sekmesine tıklanarak TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilerek sisteme giriş sekmesine tıklanır ve siteye girilir. Siteye girildikten sonra rapor parası sorgulama işlemi yapılır. Tüm burada anlatılanlar ile kolay yoldan rapor parası sorgulaması yapılarak paranın yatıp yatmadığı öğrenilir. Rapor parasının sorgulanması için öncelikle işyerinin sisteme rapor girişi yapması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, “Sağlık Ödemeleri Sistemi” adlı sayfasından rapor girişi yapılması gerekir. Bu ekranda, kullanıcı kodu, işyeri şifresi ve güvenlik kodu alanları doldurularak sisteme giriş yapılır ve rapor girişi tamamlanır. Bu işlem bittikten sonra, E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi yapılır ve rapor parasının yattığı öğrenilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılan rapor paraları, Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden alınabilmektedir. Sağlık kuruluşundan iş göremezlik belgesi alınır ve bu işverene verilir. İşveren yukarıda anlatıldığı gibi raporu sisteme giriş yapar. Daha sonra, çalışanın rapor süresinin bitiminden sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli incelemeleri tamamlar. E-Devlet rapor parası sorgulandığında alacaklı olunan bir rapor parası sistemde çıkarsa, Ziraat Bankası veya PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile başvurularak bu para alınır.

Rapor parasının alınabilmesi için çalışanın belirli şartları yerine getirmiş olması gerekir. İş göremezlik ödeneğinin alınabilmesi için sigortalının rapor tarihinden 1 sene önceki dönemde en az 90 gün sigorta priminin yatmış olması gerekir. Ayrıca, 1-2 gün gibi sürelerde rapor alınmışsa rapor parası ödenmez. Raporlu olunan gün sayısı ne kadar fazla olursa, rapor parası da o kadar artar. Rapor parasının alınabilmesi için, doktor tarafından bir hastalık teşhisi konulması gerekir. Bir hastalık teşhisi konulmamışsa rapor parası ödenmez. Rapor parası, raporun bitiminden en az bir ay geçtikten sonra alınır.

Yorum yapın