Dünyada En Popüler Para Dolar! Para piyasalarında Altın!

Dolar Nasıl Dünya’nın En Popüler Parası Oldu?

Bilindiği üzere dünyada en popüler para dolar olmadan önce ilk kağıt para 7.yüzyılda Çin’de Tang Hanedanının hükümranlığı esnasında kullanılmıştır. Çin’de tüccarlar arasında yaygınlaşan kağıt para kullanımından sonra basım için 1120 yılında görev üstlenmiştir. Çin’e çok sık giden Venedikli tüccarlar devlet garantisi altında basılan ve güvence sağlayan kâğıt para düşüncesi ile tanışarak bu fikri Avrupa’ya taşımışlardır.

Para piyasalarında Altının Önemi

19’uncu yüzyılın ilk çeyreğinden sonra kağıt para giderek yaygınlaştı. Bununla birlikte İngiltere’de altın kullanımına geçti. İngiltere Sterlininin altına bağlı olması dünyadaki en önemli para birimi haline gelmesini sağlamıştır. Bu altın standardında bütün ekonomiler kendi parasını X bir parite ile altına endekslediğinde sisteme girmiş bulunan bütün ülkelerin paraları da sabit kur üzerinden öteki paralara endekslenmektedir. Bu şekilde de pariteler oluşmaktadır .20’nci yüzyıla kadar ne dolar ne de başka bir para cinsi duyulmazken altın kavramı uluslararası alanda tamamen yaygınlaşmıştır. Birinci Dünya Savaşı öncesinde dahi hemen her yerde hükümetler kağıt para basımını Merkez Bankalarına vererek devam ettirmişlerdir.

Nasıl Dünyada En Popüler Para Dolar Oldu?

Savaştan sonra ise İngiltere, Sterlinin altın karşılığını tutmakta başarılı olamadı. Parasını altına bağlı olarak tutmaya devam edebilen tek ülke ABD oldu.Bu nedenle de dolar, Sterlinin yerini alarak yavaş yavaş tüm Dünya’da yaygınlaşmıştır. Zamanla doların altın karşılığı 35 Dolar = 1 Ons denkliğiyle belirlenirken diğer bütün ülkelerin altın karşılığını reddetmesine rağmen dolar için sürekli altın karşılığında basılması onu dünya çapında kabul edilebilir olması konusunda desteklemiştir. Bu gelişmeye ayrıca petrol ve altın gibi emtiaların dolar üzerinden fiyatlandırılması da katkı yaparken Vietnam Savaşının mali sıkıntılarla savaşan ABD, 1971 yılında doların altın karşılığı olarak basılması terk etmek zorunda kalmıştır. Ancak altın karşılığı kaldırıldıktan sonra dahi dolar tüm dünyada etkin olmaya devam etmiştir.

Dolar, hala çoğu merkez bankasının döviz rezervlerinde en popüler ve en değerli para konumunda. Dolar hakkında talep artışının olması da değerini arttıran etmenlerden biridir. Ülkemiz başta olmak üzere ekonomisi ve parası nispeten zayıf olan ülkelerde dolar tercihi yükseliştedir. Tüm dünyada geçerliliğinin olması, değerli olması ve ülkelerin rezervlerinde yer alması en büyük etmenlerdendir.

Yorum yapın