Dövizle Sözleşme Yasağı Nedir? Dövizle Sözleşme Yasağı Nasıl Kaldırılır?

Ülkemizde son dönemlerde dövizin sürekli yükselmesi belli kararların alınmasına zemin hazırlamıştır. Dövizle sözleşme yasağı bu kararlardan birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi ülkemizdeki ticari faaliyetlerin döviz türünden veya dövize endeksli şekilde yapılmasının önüne geçen sistem, kişilerin ve ticari faaliyet gösteren kurumların ekonomik zarar görmelerini engelliyor. Dövize endeksli yapılan kira sözleşmeleri ve borçlanmalar nedeniyle birçok kişi aldığı borçtan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalıyor. Bu da şirketlerin iflas etmelerine veya zarar görmelerine neden olabiliyor.

Resmi Gazetede 13 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan bir düzenleme ile Türkiye’de ikamet eden kişilerin kendi aralarında gayrimenkul ve taşıt alım satım – kiralama gibi birçok işlemin döviz cinsinden yapılması yasaklanmıştır. Dövizle sözleşme yasağı gereğince sözleşmelerin dövize endeksli bir şekilde yapılması, kira bedelinin dövize uygun şekilde arttırılması yasaklanmıştır. Bu da ülkemizde ticari faaliyet gösteren kişi ve kurumları korumaya yönelik önemli bir karardır.

Dövizle Sözleşme Yasağı

Özellikle AVM’lerde döviz türünden kiralar talep edilmekte ve kiralar genel olarak dolar bazında alınmaktadır. Doların son dönemlerde oldukça yükselmesi kişi ve kurumları korumaya yönelik karar alınmasına neden olmuştur. Dövizle sözleşme yasağı ile mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve kira bedellerinde ani değişimlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. 13 Eylül 2018 tarihinde alınan kararla birlikte artık döviz cinsinden ticari sözleşme yapılamamaktadır. Daha önce yapılan döviz cinsinden kira sözleşmeleri ise TL’ye çevrilmektedir. Böylece Dolar veya Euro ani şekilde yükseldiğinde kişi veya kurumlar zarar görmeyecektir. Dövizle yapılan eski sözleşmelerin TL karşılığı tespit edilmekte ve yeni kira sözleşmeleri yapılmaktadır.

Dövizle Sözleşme Yasağının Kaldırılması

Dövizle sözleşme yasağında 2 Ocak 2018 tarihi baz alınmaktadır. Eğer ticari faaliyet yürüten taraflar aralarında anlaşarak sözleşmeyi cinsine çevirirse burada herhangi bir sorun yaşanmadan sözleşme devam etmektedir. Ancak taraflar anlaşamazsa ve bedel belirleme konusunda ihtilaflar oluşursa 2 Ocak 2018 tarihi temel alınıyor. Buna göre bu tarihten önceki sözleşmeler TL cinsine 2 Ocak 2018 tarihindeki kur üzerinden çevriliyor. İki taraf arasındaki sözleşme 2 Ocak’tan sonra gerçekleştirildiyse sözleşmenin gerçekleştirildiği günkü döviz kuruna bakılıyor. O gün döviz kuru kaç TL’ye eşitse sözleşme o günkü kur üzerinden tekrar TL cinsinden düzenleniyor.

Dövizle sözleşme yasağı işletmelerin ekonomik açıdan zarar görmesinin ve ani kur artışlarından kaynaklanan olumsuzlukların önüne geçiyor. Dövizin yükselmesine bağlı olarak artan veya azalan kira kontratları, dövizle sözleşme yasağı ile birlikte artık ortadan kalkmış durumda.

Yorum yapın