Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır? Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Yatırımcıların en fazla tercih ettiği araçlardan birisi döviz yani yabancı para birimleridir. Döviz yatırımı, esasen devletler arasındaki ticaretin ülke para birimlerine çevrilerek yapılmasıyla ortaya çıkan döviz kuru yatırımcıların da gelir elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Doğru yatırımla ve doğru hamlelerle dövize yatırım yapan bir kişi döviz kurunun dalgalanmasından gelir elde edebilmektedir. Düşükten alıp yüksekten satma mantığıyla yatırım yaptığınız miktar doğrultusunda para kazanmanız mümkündür.

Yabancı para birimlerinin tümü döviz olarak adlandırılır ve ülkemizde birçok yabancı para birimine yatırım yapılması mümkündür. İstenilen zamanda döviz almak ve satmak mümkündür ancak belli saat aralıklarında bankaların komisyon aralıkları yükselmektedir. Bu nedenle hafta içi 9-17 arasında alım satım yapılması daha mantıklı olarak görülür.

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımı için bilinen en klasik yöntem döviz bürolarıdır. Döviz bürolarına giderek almak istediğiniz yabancı para türünü ve miktarını söylediğinizde işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntem oldukça klasiktir ve günümüzde artık döviz alım satım işlemi için bankalar tercih edilmektedir. Herhangi bir bankaya giderek döviz hesabı açmanız ve alım – satım yapabilmeniz mümkündür. Bankalardan 24 saat boyunca döviz alım satımı yapmanız mümkün olsa da hafta sonu ve mesai saatleri dışında alım satım arasındaki komisyon oldukça yükselmektedir. Dolar alış – satış arasında 0.05 TL fark varsa gece bu fark 0.30 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle alım – satım yaparak kar elde etmek istiyorsanız gün içerisinde bankaların aktif olduğu zaman diliminde bunu yapmanız yararınıza olacaktır.

En fazla tercih edilen döviz yatırımı bilindiği üzere Dolar ve Euro’dur. Amerikan Dolar’ı alıp satarak döviz kuru dalgalanmalarından para kazanabilirsiniz. Elbette bunun için belli bir birikime sahip olmanız da gereklidir. 1000 Dolar’la yatırım yaparsanız elde edeceğiniz gelir çok düşük olur ancak 100.000 Dolarınız varsa kazanacağınız para doğru orantılı olarak artacaktır. Bu nedenle belli bir birikim yaptıktan sonra döviz yatırımı nasıl yapılır? araştırmalarına girmek daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Döviz Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz yatırımı nasıl yapılır? sorusunun ardından döviz yatırımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu gelmektedir. Öncelikle her yatırımda olduğu gibi döviz yatırımında da iyi bir gözlem gücü ve analiz yeteneği gereklidir. Analiz yapmadan döviz yatırımı yapmanız birikiminizin azalmasına yani zarar etmenize neden olacaktır. Bu nedenle döviz piyasasını iyi takip etmeli ve grafikleri iyi analiz edebilmelisiniz. Aynı zamanda ülkeler arasında ekonomik gelişmeler, anlaşmalar veya pürüzler de dövizi oldukça etkileyebilmektedir. İki ülke arasında yaşanan siyasi bir olay bir ülkenin para biriminin yükselmesine ve diğerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle geniş kapsamlı bir araştırma yapmak daha sonra ise döviz yatırımı aşamasına geçmek gerekir.

Aceleci davranmadan uzun vadeli yatırım yapmak gelir elde etme ihtimalinizi yükseltecektir. Bu nedenle birikiminizi kaybetmek istemiyorsanız uzun vadeli yatırım düşünmelisiniz. Dolar düştüğünde alım yapmanız ve aldığınız fiyatın üstüne çıktığında satış yapmanız gelir elde etmenize olanak sağlayacaktır. Eğer Dolar’ın veya başka bir döviz biriminin uzun vadede yükseleceğini düşünüyorsanız buna göre yatırım yapmalısınız. Yatırım yaparken iyi düşünmeli ve birçok kaynaktan bilgi almalısınız. Ekonomi haberleri, grafik yorumları, grafik analizleri, ülkelerin ilişkileri ve daha birçok faktör döviz birimlerini doğrudan etkilemektedir. Bunları göz önünde bulundurmanız zarar etme ihtimalinizi minimum seviyeye indirecek ve daha sağlıklı bir döviz yatırımı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Yorum yapın