Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvili, 1517 yılından itibaren kullanılmaya başlanan tahvillerdir. Devletin kendisine finansal kaynak yaratabilmesi adına borç senetlerini halka arz etmesi sayesinde oluşturulurlar. Basılan senedi alanlar, devlete borç vermiş sayılmalarıyla beraber; vade sonunda senetle beraber faizli geri dönüş alırlar. Devlet tahvili, 1 yıl ve üzeri borçlanma vadesine sahiptir. Birikimini orta-uzun dönem içerisinde değerlendirmek isteyenler için sunulan güvenilir yatırım araçlarından biri olarak kabul edilirler. Vade bitimi sonarsında teminat bedelinin, anaparayla beraber faizli geri dönüş sağlaması devlet tahvili için karlılık oranında belirleyici unsurdur. Tahvillerin devlet tarafından çıkarılıyor olması sayesinde, ödemede yatırımcıların sorunla karşı karşıya kalabilmeleri söz konusu değildir. Devlet tahvilleri, devlet güvencesi altında sunulurlar.

Devlet Tahvillerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Devlet tahvili yatırımı yapanlar, risk olmadan faiz oranları sayesinde kazanç elde edebilme avantajına sahip olurlar. Bu sayede birikimlerin değer kaybının önüne geçilerek işlem yapılabilmesi sağlanır.

Özel sektör tarafından sunulan tahvillerle kıyaslandığında, güvenilirlik seviyesi daha yüksektir. Devlet tahvili sahibi olanlar için devlet tarafından geri ödeme sağlanır.

Faiz oranının hesaplanmasında, işlemlerin yapıldığı günde faiz oranları esas alınır. Vade sonuna kadar bekleyenler için, faiz getirisi de kesin olarak sağlanmış olur. Yıl içerisinde artan faiz oranları nedeniyle, devlet tahvilleri avantaj kazanır.

Portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için ideal yatırım araçları arasında yer alırlar. Faiz oranlarının yüksek olduğu dönemdeki yatırımla beraber, yatırım portföyüne pozitif katkı sağlanırken yatırım getirisi de sağlanır.

Devlet tahvillerini tercih edenler için emanet makbuzu adı altında makbuz verilerek, vade sonunda anaparanın faiziyle beraber geri alınması sağlanır. 

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvili yatırımı yapmak isteyenler için, devlet tahvilinin alınması aşamasında işlemler; özel finans kurumu, banka veya aracı kurum tarafından yapılır. İkincil piyasada aktif olarak sunulan devlet tahvilinin alımının gerçekleştirileceği kuruluşun seçilmesinin ardından işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Devlet tahvilleri sahip oldukları avantajlarla beraber, tüzel kişiler tarafından tercih edilebilen yatırım araçları olarak sınıflandırılırlar. Devlet tahvilleri alınırken, yatırım için tutar değişkenlik gösterebilir. Düşük riskli, kesin kazançlı yatırım aracı almak isteyenler için en ideal yatırımlardan biri konumunda devlet tahvilleri yer alır.

Yorum yapın