Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? ve Şartları Nelerdir?

Giderek zorlanan hayat koşulları ve giderek artan harcamalar genç çiftlerin evlenmesinin önünde büyük bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Bu engelin farkında olan devletimiz ülke nüfus oranlarını düzenlemek ve herkesi iyi bir aile platformuna sahip olmaya davet etmek için evlenen kişilere destek olma yoluna teşvik etti. Devlet evlenmek isteyen kişilerin maddi imkânsızlıklar karşısında kredilere başvurduğunu fark edince evlenen çiftlerimiz için evlilik kredisi uygulamasını başlattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca oluşturulan ödeme planları ve tanınan esneklikler sayesinde çiftler artık oldukça kolay bir şekilde evlenip yuva sahibi olabiliyorlar. Bu kredi 10.000 lira değerinde olup devlet tarafından sadece belli koşulları taşıyan genç çiftlere verilmektedir. Bu kredi verildikten bir sene sonrasında başlamak koşuluyla 3 sene içerisinde çiftlere sunulacak eşit taksitler sonunda ödenecektir. Bu ödemelerin özel durum ve yaptırımlarda esnekliği bulunmaktadır. Bunlara değinmeden önce isterseniz evlilik kredisi alma şartlarına bir göz atalım.

  • Daha önce hiçbir kişiye yurt içinde ve yurt dışında evlenmemiş olmanız gerekmektedir.
  • 18-24 yaş aralığı bandında yer almanız gerekmektedir.
  • Üniversite okuduysanız maksimum 26 yaşındayken bu kredi fırsatından yararlanma fırsatına sahipsiniz.
  • Maddi durumunuzun elverişli olmadığı durumunu ilgili kurula anlatmanız ve somut bilgilerle onları ikna etmeniz gerekmektedir.
  • Kanunlarda yer alan Ağır suçlar kapsamına direk veya dolaylı yoldan dahil olan bir suç işlememiş olmanız gerekmektedir.

Evlilik Kredisi için Hangi Bankalara Başvurmalı

Evet, yukarıda yazan bilgileri taşıyorsanız devletimiz tarafından sunulan evlilik kredisi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmanız için kamu veya özel bankalara başvuru yapmanız gerekmektedir. Kimlerin devlet destekli olarak verilen bu krediden faydalanabileceğinin yanı sıra, hangi bankalara başvurulacağı da önemlidir. Geçtiğimiz yıl ve 2018 yılında bu hizmet için genellikle kamu bankaları ön plana çıkmaktaydı. Yani; kişiler Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilmekteydi.

Ancak; 2018 yılında kişilerin evlenmeden önce birikim yapabilmelerini sağlayabilmek ve evlenecek çiftlere destek olmak adına, çeyiz hesabı ve benzeri birikim hesapları yine devlet desteği ile sunulmaktadır. Bu hizmetler için ise, sadece kamu bankalarına değil, birçok özel kesim bankasından da gençlerimizin destek alması mümkün olacaktır.

“Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? ve Şartları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın