Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Çağımızda insanlar, para ihtiyacında olmaktadır. Sahip oldukları işlerden kazandıkları para ile aylık harcamalarını yaparlar ve bu paraların bir kısmını da birikim için kullanırlar. Bu birikimlerin ise bazı sebepleri vardır. İnsanların hayatlarında bazı dönüm noktaları vardır. Bu dönemlerde kişiler, büyük harcamalar yapmakta ve bu sayede hayallerini gerçekleştirmektedir. Bu harcamalar arasında evlilik masrafları, hastane masrafları, doğum masrafları, konut ya da taşıt satın alımı gibi masraflar bulunmaktadır. Bu masraflar için kişilerin sahip olduğu birikimler genellikle yetersiz kalmaktadır. Çünkü bu masraflar birikim yapabilmek için oldukça uzun zaman almakta ve miktar olarak oldukça fazladır.

Ancak uzun zamandır birikim yapanlar, bu masrafları kendi kendilerine karşılayabilmektedir. Karşılayamayanlar ise bankalara başvurmakta ve kendilerine fon almaktadır. Bu para fonunun herkes tarafından bilinen ismi ise “kredi”dir. Kredi, bankalar tarafından verilen ve adına sözleşme yapılan bir paradır. Bu paranın alt limiti ve üst limiti bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bankaların kredi kapsamında alt limitleri 1.000 TL, üst limitleri ise 500.000 TL olmaktadır. Bu rakamlar, kredi türlerine göre de değişiklik gösterebildiğinden, tüm kredi türlerinde alt sınırlar bu şekilde değildir.

Denizbank’tan Nasıl Kredi alınır?

Ülkemizde uzun yıllardan beri hizmet veren Denizbank, pek çok kredi türünde müşterine hizmet vermektedir. Uzman personel ekibi ve hizmet çeşitleri ile müşterilerine hizmet vermekte ve her yerde bulunan banka şubeleri ile kolay erişilebilme yapısına sahiptir. Teknolojinin ilerlemesiyle insanlar, kredi başvurusu yapmak için pek çok yöntemi kullanabilmektedir. Müşterilerin en çok tercih ettiği yöntem ise banka şubelerinde yapılan görüşmeler sonucu oluşturulan kredi başvurularıdır.

Bunun yanı sıra telefon bankacılığının gösterdiği büyük ilerleme de kredi başvuruları için bir ortam hazırlamıştır. Bu başvuru yöntemi ise SMS başvurusudur. SMS, telefonlarda bulunan bir kısa mesaj sistemidir. Kişiler alıcıya, dilediği gönderiyi tuşlar üzerinde bulunan harf kodları ile yazmakta ve ileti halinde göndermektedir. Bunun sonucunda alıcı kişinin telefonuna ileti gelir ve bu iletiyi okuyabilmektedir. Ancak bankaların sahip olduğu sistemler üzerinde bu işleyiş biraz daha farklıdır. Sisteme gönderilen mesajlar, otomatik olarak cevaplanır ve “bilgilendirme mesajı” adını almaktadır.

SMS yoluyla yapılan başvurularda kişiler, Denizbank’ın mesaj sistemine kısa mesaj göndermektedir. Bu SMS kanalının işlediği Denizbank mesaj numarası ise 3280’dir. Denizbank 3280 Kredi başvurusu kapsamında yapılan tüm başvurular bu kanalda toplanmaktadır. Gönderilen SMS, sistem havuzuna düşmekte ve otomatik olarak cevaplanmaktadır. Ancak bu süreçte kişinin bilgileri incelenmekte ve krediye uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Ardından başvuru sonucu, müşteriye en geç 5 dakika içerisinde gönderilmektedir. Müşteri talep ettiği kredinin onaylanması için, nüfus cüzdanının aslına ve fotokopisine ihtiyaç duymaktadır. Bu evraklar sayesinde bankadan işlemler gerçekleştirmekte ve gönderdiği kısa mesaj doğrultusunda kredi başvurusu bir sonuca varmaktadır. Kredi başvurusu sürecinde yalnızca evrak gereksinimi bulunmaktadır. Bu süreçte talep edilen kefil yoktur. Kredinin sonuçlanma durumuna göre müşteri, en yakın Denizbank şubesine davet edilir.

Denizbank 3280 Kredi Başvurusu Onaylandı Ne Yapmalıyım?

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında müşteri, onay durumuna göre Denizbank şubesine davet edilir. Davet sonrasında müşteri ile Denizbank personelleri arasında bir görüşme yapılmaktadır. Talep edilen kredi miktarına göre bir sözleşme yapılır. Başvuru sürecinde herhangi evrak detayı istenmediğinden sözleşme gerçekleştirilir ve taraflar bir uzlaşmaya varır. Sözleşme kapsamında; sözleşmenin imzalanma tarihi, sözleşme kapsamında oluşturulan yasal düzenlemeler, sözleşmeyi yapan tarafların isimleri, soy isimleri ve imzaları, müşterinin sahip olduğu krediye göre belirlenen faiz oranı ve vade seçenekleri yer almaktadır. Müşteri ile banka, sözleşmeyi imzalar ve kredi kullanımı sonrası yapılacak taksitlendirme süreci resmiyete dökülmektedir. Ardından müşteriye talep ettiği kredi miktarı teslim edilir.

Bu sayede müşteri, hayalini kurduğu taşıta ya da konuta sahip olabilmekte ya da dilediği harcamaları yapabilmektedir. Kredilerin kullanımından sonra müşteri, taksitlendirme sürecine girmektedir. Bu süreçte alınan kredi kapsamında belirli bir miktar faiz karşılığında bankaya ödeme yapılmaktadır. Ödeme sürecinin detayları, kredi kapsamında yapılan sözleşmede bulunmaktadır. Sözleşmenin imzalanmasında temel amaç, bankanın ödemesini resmi yollara başvurarak halletmesidir. Taksitlendirme sürecinde müşteri, ödemelerini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Kredinin verilmesi esnasında uygulanan faiz oranına göre bir ödeme ortaya çıkar ve ödeme, taksitlendirilir. Ardından müşteri, bu ödemeleri yapma sürecine geçiş yapar.

Denizbank SMS Yoluyla Kredi Faiz Oranları ve Vade Seçenekleri

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında, müşterilere sunulan faiz oranları ve vade seçenekleri bulunmaktadır. Bu faiz oranları, müşterinin sahip olduğu kredi notuna göre belirlenmektedir. Kredi notu, kişinin bankalar arası itibar puanıdır. Bu puan, ödemeler dengesine göre şekillenmekte ve vergi borcu ya da yasal düzenlemeler doğrultusunda uygulanan cezalara göre belirlenmektedir. Kişinin mevcut vergi borcu ya da cezası varsa, bu puan oldukça gerilemektedir. Ancak borç ya da ceza yok ise, kişinin ödemeler sürecinde herhangi bir aksaklık ya da gecikme yoksa puan yüksek seviyelerde kalmaktadır. Kredi puanı, kredi başvurusunun onaylanması açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Bu puanın değerlendirilme süreci, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmaktadır.

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında, bankanın müşterilerine sunduğu faiz oranı %2,13’tür. Bu faiz oranına göre müşteri, sahip olduğu kredinin geri ödemesini yapmaktadır. Taksitlendirme sürecinde faiz oranı sabit kalmaktadır. Ancak müşterinin ödeme planında aksamalar yaşanırsa, faiz oranı yükselmekte ve buna bağlı olarak borç miktarı artmaktadır. Bunun yanı sıra müşterilere sunulan pek çok vade seçeneği bulunmaktadır. Bu vade seçeneklerine göre müşteri, ödeme planı oluşturmakta ve bir taksitlendirme süreci meydana gelmektedir. Talep edilen kredi miktarına göre müşterilere vade seçenekleri sunulur. Bu vade seçenekleri en az 3 ay en fazla ise 48 olarak belirlenmiştir. Müşteri bu vade seçeneklerinden dilediğini tercih edebilmekte ve ödemelerini bu tercihe göre yapmaktadır.

Denizbank 3280 Kredi başvurusu

Denizbank SMS Yoluyla Kredi Başvurusunun Reddedilmesi

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında müşterilerin başvuruları duruma göre reddedilebilmektedir. Bu durumun oluşabilmesi için müşterinin yıl içerisinde kredi limitini doldurmuş olması ya da kredi notunun düşük olması gerekmektedir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen bir puandır. Bu puana bağlı olarak kişiler kredi sahibi olabilmektedir. Kredi notlarının sınıflandırmaları mevcuttur. Bu sınıflandırmalar müşterileri ayırmakta ve bankalar ile ilişkisi iyi olan kişiler ön plana çıkmaktadır. Kredi notu sınıflandırması aşağıda listelenmiştir.

  • Koyu yeşil sınıflandırmaya göre müşteriler, en yüksek puana sahip gruptur. Bu puanlar genellikle 1800 ve üzerinde olmaktadır. Ayrıca bu kişilerin başvuruları, ek evrak sürecine gerek kalmadan hızlı bir şekilde onaylanmaktadır. Bu kişiler ödemelerini düzenli bir şekilde yapan kişilerdir.
  • Yeşil sınıflandırma grubunda olan kişiler ise 1500 puanda bulunan kişilerdir. Bu puana sahip kişilerin ödemeler dengesi oldukça iyi durumdadır. Sahip oldukları borçların ödemelerini günü gününe yaparlar ve gecikme durumu yaşanmaz.
  • Sarı sınıflandırma grubunda olan kişiler kritik seviyeye yaklaşan müşteri grubudur. Bu müşterilerin puanları 1200 civarındadır. Puanları kritik seviyede olan müşterilerden, kredi başvurusu sürecinde ek evraklar talep edilmektedir. Bu evraklar ise; maaş bordrosu, son 6 aylık sigorta geçmişi ve kimlik fotokopisidir. Bu evraklar temin edildiğinde bankaya teslim edilir ve banka bir araştırma sürecine girişir. Merkez tarafından onaylanma durumunda müşterinin başvurusu kabul edilir ve kredi sahibi olmaya hak kazanır.
  • Kırmızı sınıflandırma grubunda yer alan kişilerin puanları 900 seviyesindedir. Bu kişiler riskli müşteri grubunu oluşturmaktadır. Bu kişilerin kredi başvuruları yüksek bir oranda reddedilmektedir. Çünkü kişilerin kredi notlarının düşük olması, mevcut borçlarının olmasına ya da trafik cezasına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.
  • Koyu kırmızı sınıflandırma grubunda yer alan kişiler çok riskli müşteri grubunu oluşturmaktadır. Denizbank, bu müşteri grubunda yer alan kişilere herhangi bir kredi vermemektedir. Müşteriler başvuru gerçekleştirseler dahi, onaylanma sürecine girmeden reddedilir. Bunun sebebi ise sahip oldukları borçların “icralık” sürecinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kişilerin kredi sahibi olabilmesi için borçlarını kapatmaları ve cezalarını ödemeleri gerekmektedir.

Bu sınıflandırmaya göre kredi başvuruları değerlendirilir ve krediye uygun müşterilerin başvuruları onaylanmaktadır. Başvuru sürecinde sunulan belgeler detaylı bir inceleme sürecine girmektedir.

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında bankaya sunulan evraklar, Denizbank tarafından araştırılmaktadır. Bu araştırma sürecinde evrak sahibi müşterilerin hesap hareketleri, ödemeler dengesi, mevcut vergi borcu ya da trafik cezası durumu değerlendirilmektedir. Süreç esnasında Denizbank ve Kredi Kayıt Bürosu ortak bir çalışma yapmaktadır. Bu çalışma sonucunda kredi başvurusunun kabul edilme kararı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra başvurusu kabul edilen müşteri, en yakın Denizbank şubesine davet edilir ve gerekli görüşmeler yapılır. Görüşmenin ardından müşteri, talep ettiği kredinin sahibi olur.

Denizbank 3280 Kredi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında pek çok kişi bu başvuru sürecine dahil olabilmektedir. Bu müşterilerin kredi başvuruları yapabilmek için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar arasında; kişilerin kredi notlarının yüksek olması, olağan bir vergi borcunun ya da yasal düzenlemeler doğrultusunda uygulanan para cezasının bulunmaması ve ödemeler dengesinin yüksek bir düzeyde olması bulunmaktadır. Bu sayede her iş sektöründe çalışan Denizbank müşterisi, bu kredi başvurusunu yapabilmektedir.

Kişiler kredi başvurusu yaptıkları sürede en az 1,500 Türk lirası en fazla ise 55 bin Türk Lirası talep edebilmektedir. Kişiler bu miktarlar arasında bulunan Kredi imkanlarından faydalanabilmekte ve karşılığında banka ile yapılan sözleşme sonucunda geri ödeme süreci başlamaktadır. Kredi başvurusu yapabilen kişiler; devlet memurları, özel sektör personelleri ya da serbest meslek grubunda çalışan kişiler olabilmektedir. Bankanın kredi başvurusu kapsamında dikkat ettiği tek unsur ödemeler dengesinin düzenli olması ve aylık gelirin talep edilen kredinin ödenmesi için yüksek seviyede olmasıdır. Örneğin; asgari ücretle çalışan bir kişi üst limit olarak belirtilen 55 bin Türk Lirası için ödeme yapabilmektedir. Ancak bu ödeme sürecinde vade seçeneği en az 36 ay en fazla ise 48 ay olarak belirlenmek zorundadır. Çünkü vade seçeneği arttıkça taksitlendirme süreci artmakta ve aylık taksitlendirme ücreti de azalmaktadır. Taksitlendirme ücretinin azalması durumunda kişiler ödemelerini daha uzun süre yapmanın yanı sıra daha rahat bir şekilde ödeme yapabilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Reddedilen Ve Onaylanan Kredi Başvurularını Listesini Tutar

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında bir diğer kredi kullanımı gerçekleştirebilecek müşteri grubu ise kredi başvuru limitlerinin doldurmamış kişilerdir. Kredi başvuru limiti, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen bir listeleme yöntemidir. Kişiler herhangi bir bankadan hesap aldıkları süreden beri yaptıkları kredi başvuruları bu listede bulunmaktadır. Reddedilen ya da onaylanan kredi başvurularının tamamı bu listede bulunmakta ve silinme sürecine kadar bu listede kalmaktadır. Ancak kredi başvurularında meydana gelen reddedilme ya da onaylanma sürecinde bu başvuruların listeden silinmesi oldukça uzun bir süreçtir. Onaylanan başvurular genellikle 6 ay içinde listeden kaldırılırken, reddedilen başvurular ise en az iki yılı bulunmaktadır. Bu süre zarfında kişiler başvuru yaptıklarında sahip oldukları listenin kontrolünü yapması gerekmektedir.

Müşteriler bu kontrolü Denizbank personelleri vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedir. Kontrol sürecinde personelin yapacağı işlemlerde olağan başvuru sayısı ve başvurunun kabul edilip edilemeyeceği hakkında bilgiler müşteriye aktarılır. Ardından başvuru süreci uygun görüldüğü takdirde kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kişiler listenin tamamını doldurduğu takdirde herhangi bir kredi başvurusu yapamamaktadır. Bunun sebebi ise kredi başvuru limitinin dolmuş olmasıdır. Başvuruların listeden silinmesi doğrultusunda başvuru hakkı açılmakta ve müşteriler yeniden kredi başvurusu yapabilmektedir. Ancak bu süreç oldukça uzun sürdüğünden kişiler genellikle uzun aralıklar ile başvurular gerçekleştirmektedir. Başvuru listesinin temizlenmesi durumunda, müşteri yeniden kredi başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Listenin tamamının temizlenmesi, yaklaşık 4 yıldır.

Denizbank 3280 Kredi başvurusu

Kredi Başvuru Sürecinde Ortaya Çıkan Ücretlendirmeler

Denizbank 3280 kredi başvurusu kapsamında müşterilerin üstlenmesi gerekti bazı ücretlendirmeler bulunmaktadır. Bu ücretlendirmeler; gönderilen SMS doğrultusunda GSM operatörüne yansıtılan mesaj ücreti, evrak ücretleri ve hesap tahsil ücretidir. Bu ücretlerin tamamı müşteri tarafından karşılanmakta ve kredi başvurusu sürecinin ilerlemesi açısından önemlidir. Kişinin başvuru yaptığı süreçte gönderdiği SMS Turkcell ve Vodafone için 0,65 Kuruş, Türk Telekom GSM şirketi için ise 0,86 Kuruş olarak ücretlendirilmektedir. Bu süreçten sonra gönderilecek SMS’lerin tümünden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Bunun haricinde evrakların temin edilmesi sürecinde kişilerin devlet dairelerinde ya da fotokopi sürecinde ödemesi gereken masraflar da bulunmaktadır. Evrakları temin edilmesinde toplam tutar 65 Türk Lirası’dır. Bu ödeme yapıldıktan sonra kişi kredi başvurusunu tamamlayabilmesi için bu evraklara sahip olmakta ve başvuru sürecinde herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Kredi tahsis ücreti ise banka tarafından yapılan bir ücretlendirmedir. Bu ücretlendirme, seçilen faiz oranı ve vade seçeneğine bağlı olarak artış ya da azalış göstermektedir. En az 3 ay olan vade seçeneğinde kredi tahsis ücreti 50 Türk Lirası iken; 48 ay vade seçeneği tercih edildiğinde bu rakam 150 Türk Lirası’dır. Bu ücretler banka tarafından alınmakta ve kredi kullanımını sonrasında meydana gelen taksitlendirme ücretlerinden düşülmektedir. Bu süreçte banka, bu ödemeyi aldıktan sonra işlemler için kullanmaktadır. Kredi kullanımı tamamlandıktan sonra bankaya ödenecek olan taksitlendirme bir hesaplama işlemi ile ortaya çıkmaktadır.

Kredi Geri Ödeme Nası Hesaplanır?

Müşteriye verilen kredi miktarı ile kullandığı faiz oranı çarpılmaktadır. Ortaya çıkan sonuç müşterinin ödemesi gereken taksitlendirmenin tüm borcudur. Daha sonra bu borç müşterinin tercih ettiği vade seçeneğine bölünerek aylık taksitlendirme ortaya çıkar. Bu sayede müşteri ödeme planını oluşturmakta ve aylık ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilmektedir. Bu hesaplama sonucunda müşteri, ödemelerini aylık gelirine göre hesaplamaktadır. Sahip olduğu aylık ödeme ile taksitlendirme arasında karşılaştırma yapılmakta ve ödenebilecek azami taksit ücreti ortaya çıkmaktadır. Müşteri, taksitlendirme sürecinde azami ödeme yapmak zorunda değildir. Ancak aylık gelir düzeyinin düşük olması, bu durumun olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra tercih edilen en yüksek vade seçeneğine göre taksitlendirme ücreti, müşteriye fazla gelirse banka bir esnek plan uygulamaktadır. Bu plana göre fazla olan ücretlendirme, eşit miktarda kalan aylara paylaştırılır ve müşterinin istediği taksit tutarına ulaşılır. Bu sayede müşteri, kendisini zora sokmadan rahat bir şekilde ödeme yapabilmekte ve ödemelerin sürecinde herhangi bir aksama yaşanmamaktadır.

Yorum yapın