Çeyiz Hesabı Nedir Şartları Nelerdir

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenecek çiftler için oluşturulan Çeyiz Hesabı, kullanıcılarına devlet destekli bir yatırım hesabı oluşturmaktadır. Böylece evlenmek isteyen ve önünde maddi engeller olan kişiler bundan faydalanabilmektedirler.

Ülkemizde meydana gelen ekonomik kriz birçok kesimi derinden etkiledi, bunlardan birisi de yeni evlenmek isteyen ve çeyiz hesabı olmayan kişilerdir. Evlenmenin başlı başına oluşturduğu maddi külfet evlenmek isteyen iki tarafı da etkilediği için bu konuda destek oluşturmak için devlet elini taşın altına koymuştur. Çeyiz hesabı uygulamasıyla tıpkı bireysel emeklilik hesabında olduğu gibi zaman içerisinde hesabınızda olan para faiz oranıyla doğru orantılı şekilde birikecek ve siz evlenmenizin ardından parayı çekebileceksiniz. Gelin çeyiz hesabını nasıl oluşturabileceğinize ve ne gibi faydaları olacağına daha detaylı bakalım.

Çeyiz Hesabı Şartları

Çeyiz hesabı yatırımıson zamanlarda bankacılık sistemlerinde en çok başvurulan yatırım alanlarından birisidir. On sekiz yaşının altında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve gurbette yaşayan Türk asıllı kişilerin de faydalanabildiği bu hesap türünde, yatırımlarınız %20 oranında değer kazanarak sizi oldukça kazançlı bir şekilde evlilik serüvenine hazırlamaktadır. Ancak yaptığınız yatırımların maddi anlamda bir sınırı olduğunu söylemek zorundayız. Devlet desteği toplam yatırdığınız tutarın %20’sini kapsasa bile, toplamda geri ödeme alacağınız tutar üzerinden alacağınız faiz maksimum beş bin lira ile sınırlıdır. Yani %20’lik dilimden konuşursak eğer, toplamda yatıracağınız tutar 18 bin 822 Türk Lirasını geçmesi maalesef mümkün değildir.

Eğer ödemeleri gününde yapmazsanız ya da şartları yerine getirmekte problem yaşarsanız hesabınız normal mevduat hesabına çevrilerek, paranız baki kalır. Ancak faiz geri ödemelerini almanız mümkün olmaz. O yüzden yatırımlarınızı yaparken bankada olan ilgili personel ile şartları doğru şekilde konuşup, ayrıntıları iyi anladığınızdan emin olana kadar bu yatırımı yapmamanızı tavsiye ederiz. Çeyiz hesabı açmak ayrıca kullanıcılarına dönem içerisinde iki kereye mahsus yatırdıkları rakamı çekme şansı tanır. Bu sayede acil para ihtiyacınızda bu yatırım kanalını kullanarak kendiniz ile ilgili alacağınız kararlarda, hesabınızın aktivasyonunu bozmadan çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında ödemelerinizi yaptığınız kanalı da istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. İsterseniz çocuğunuz için yaptığınız yatırımları her ay kendi mevduat hesabınızdan otomatik ödeme seçeneğiyle havale yapabilirsiniz. Böylece her ay siz ekstra olarak parayı yatırmak için ATM’lerde sıra beklemek ya da gününde ve saatinde banka işlemleri yapmak zorunda kalmazsanız.

Çeyiz Hesabı Yatırım Miktarı

Çeyiz hesabı oluşturmakisteyen kişiler için yapacakları ödemelerde belirli bir alt ödeme sınırı bulunmaktadır. 125,48 Türk Lirası olarak belirlenen alt sınır ile hesabınızı on iki aylık dönem çizgisine sokabilirsiniz. Üst sınır olarak belirlenen rakam ise 1254,87 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu tutarı da yine on iki aylık dönemin sonucunda azaltabilir ya da yine aynı ödeme miktarı üzerinden devam edebilirsiniz. Çeyiz hesabı devlet katkısı ne kadar sorusunun yanıtı ise yatırdığınız orana göre değişiklik göstermektedir. Doğrudan söylemek gerekirse 3 yıllık bir sözleşme tutarında yatırımın yüzde onu olacak şekilde dört bin Türk Lirasını geçmeyecek bir tutar üzerinden yatırımlarınız değer kazanmaktadır. Beş yıllık bir sözleşmede ise yatırımınız yine %15 tutarında değer kazanırken bu tutar 4 bin 500 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde değerlenir. Beş yıl ve daha uzun sürelerde olan yatırımlarda ise yatırımın beşte biri yani %20 si değer kazanır ve beş bin lirayı geçmeyecek şekilde değerlenir. Yatırımınızı geri almak istediğinizde ise evlilik cüzdanınız ile birlikte bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Çeyiz hesabı karlı bir yatırım mı, düşük yatırım oranında olan kullanıcılar için evet. Çeyiz hesabı nedir ve nasıl açılır konusunu sitemizde inceledik, diğer başlıklarımıza da bakmayı unutmayın.

Çeyiz Hesabı Nedir Şartları Nelerdir
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? ve Şartları Nelerdir?

2018 Ev Hanımlarına Mikro Kredi ve Ev Hanımlarına Kredi Verme Şartları

Yorum yapın