Borsanın Tarihsel Gelişimi ve Hisse Senedi İşlemleri

Borsanın tarihsel gelişimi yakından incelendiğinde, dünyada deniz ticaretlerinin gelişmesi ile birlikte görülmeye başlayan hisse senetlerinin alım satım işlemlerine ilk olarak önemli bir liman şehri olan Ansver’te başlandığı görülmektedir. Bahsi geçen ilk dönemlerinde küçük bir işlem hacmine sahip olduğundan bu işlemler sokaklarda yapılmaktaydı. Fakat işlem hacminin büyümesi sonucu ve dönen paraların büyüklüğü gibi sebepler ile daha güvenli ticaret amaçlı borsa binaları kurulmaya başlamıştır. İlk borsa binası Belçika’da bulunan Anvers şehrinde kurulmuştur (Görüldüğü üzere borsanın tarihsel gelişimi konusunda Anvers şehri büyük bir öneme sahiptir.). Kurulan borsa binaları ile hisse alım ve hisse satımları kayıt altına alınmaya başlamıştır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

Borsada hisse senedi alım işlemi ve satım işlemi yapmadan evvel, piyasadaki iniş-çıkışlar araştırılmalıdır. Hisse senetleri, risk seviyesi düşük yatırımlar olarak bilinse de bilgi olmadan ve plansız yapılan her işlem zarar etmeye sebep olacaktır. Borsa ile ilgili temel bilgileri, hangi durumlarda hisse alınır ya da hangi durumlarda hisse satılır bilgilerini öğrendikten sonra güvenirliği onaylanmış aracı kurum ile yatırım hesabı açılır. Bu hesap sayesinde hisse alımı ve hisse satımı gerçekleştirilir.

Portföyünüze hisse senedi eklemeden evvel analiz etmelisiniz. Alma işlemini en uygun olduğunu düşündüğünüz anda vermeli ardından yükselme oranını izleyerek satışını gerçekleştirmelisiniz. Borsada yatırım işine yeni başlayan yatırımcıların düştüğü ilk hata, hisseleri alarak portföyüne ekledikten sonra iniş-çıkış gibi durumlar için takip etmemek olmaktadır. Bu istatiksel verileri takip etmek borsa için en önemli durumdur.

Borsada hisselerin fiyatları arz-talep durumlarına göre belirlenmektedir. Bir hissenin talebi artarsa fiyatı da paralel olarak artmaktadır. Talep azalırsa paralel olarak fiyat azalmaktadır. Alım-satım işlemlerinden evvel analiz yardımı ile arz-talep durumlarının nasıl olduğunu araştırmak ve bu analiz sonucuna göre işlem yapmak gerekmektedir.

Borsada analizler sayesinde bir hisse senedinin yükseleceğini ön gördünüz. Bu hisse senedi için vade ve miktar belirterek alım emrini, yatırım hesabınızın olduğu aracı kuruma bildirirsiniz. Aracı kurumda, adınıza bu işlemi borsaya bildirir. Bu işlemler silsilesi ile alış işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Borsada işlem yapmadan evvel analiz yapmayı ve bulabileceğiniz bir çok eğitime katılmanızda fayda vardır.

Yorum yapın