Borsanın Çökmesi Neye Bağlıdır?

Borsanın çökmesinin en büyük nedenlerinden biri alıcıların bir anda ortadan kaybolmaları olabilmektedir. Çok fazla nedene bağlı olarak yatırımcılar kaybolmaktadır. Bunların arasında ülke ekonomisi, ortaya atılan söylentiler ve benzeri şeyler bulunabilmektedir. Sayılan bu çok sayıda sebepten alıcılar çekilir ve sadece satıcılar kalır. Satışların artması durumunda da borsanın çökmesi gerçekleşmektedir.

Borsa İstanbul’a bakıldığında, önemli bir kısmı yabancı yatırımcılardan oluşmaktadır. Ülkede meydana gelen olaylar yatırımcıların kaçmasına neden olur. Bu da Borsa İstanbul’un çökmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda ülkemizde yaşanan son olaylar nedeniyle de BIST 100 endeksinde büyük bir düşüş yaşanmaktadır. Bu da çöküşün olduğuna işaret eder ve bu durumda birçok şirket sarsılır. Buna bağlı olarak da mali krizi olan şirketler ve küçük şirketlerde batmalar olabilecektir. Bu bağlamda borsanın ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Borsanın çökmesi demek ülkede hiç iyi şeyler olmadığına ve olmayacağına işarettir.

Borsanın Çökmesinin Nedenleri

Ülke borsasının çökmesi demek ülke ekonomisinin kötüye gittiğini gösterir. Ama her zaman için ekonomik krizdedir denilemez. Bu bağlamda usulsüzlükler, manipülasyonlar ve yolsuzluklar devreye girmektedir. Güçlü yabancı yatırımcıları finansal hareketleri kontrol etmektedir. Yani yabancı yatırımcılar borsadan çıktığı anda düşüşler gözlemlenir. Bunun üzerine yerli yatırımcılar bu duruma uyum sağlarlar ve düşüşün hızlanmasına neden olurlar. Büyük miktarda hisse alımı yapanlar yükselmeyi sağlar. Sonrasında ülkedeki olaylara göre kriz olduğu söz edilir. Bunun üzerine ellerinde bulunan hisseleri satarlar. Kazandıklarını da dövize çevirirler. Bu sayede hızlı düşüşler olur ve kurlarda da aşırı yükselmeler gözlemlenir.

Normal bir şekilde ilerlerken birdne kriz çanları çalabilir. Bu bağlamda bireyler sürekli olarak piyasayı da kontrol etmelidir. Borsadan döviz kurlarına kadar etki uzanmaktadır. Bu da ülkenin ekonomisini büyük ölçüde etkiler. Bu bağlamda yatırım yapacak olan kişiler sürekli olarak piyasalar ile içli dışlı olmalıdır. Buna göre en ince ayrıntıyı takip etmeli ve gözlemlemelidir. Aynı zamanda ülkede yaşanan olaylara göre de değerlendirmeler yapılmaktadır. Belirli bir süre borsada bulunanlar olaylarda borsanın ve piyasanın nasıl etkileneceğini bilirler ve buna göre yatırımlarında hareketlilik yaparlar.

 

Yorum yapın