Borsadan Nasıl Zengin Olunur? Borsadan Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

Borsa, pek çok insan için hayatlarının dönüm noktası niteliğinde olmuş bir yatırım enstrümanı. Özellikle kısa süreli alım satımlara fırsat vermesi ve bu alım satımlarda FOREX harici başka herhangi bir yatırım aracında görülmeyecek şekilde yüksek kar oranlarına sahip olması nedeniyle insanları kısa sürede zengin eden borsa, aynı şekilde kısa sürede tüm birikimlerin kaybolmasına da neden olabiliyor. Borsadan zengin olunur mu? Borsadan nasıl zengin olunur?

Borsadan zengin olan pek çok kişiye rastlamak mümkün. Doğru analiz, araştırma ve strateji ile borsadan yüksek miktarlarda para kazanabilir ve zengin olabilirsiniz. Elbette tüm bunları yaparken temkinli olmak ve tek bir hissede bağlı kalmadan, riski dağıtarak hareket etmek çok önemli.

Borsadan Zengin Olunur Mu?

Borsa, Forbes 100 listesinde yer alan zenginlerin yarısından fazlasının zengin olma sebebi. Pek çok holding sahibi ilk milyonlarını borsada kazandı, Forbes 100 listesinde ilk sıralarda olan pek çok zenginin bu seviyelere ulaşmalarının nedeni borsa olarak bilinmekte.

Özellikle kısa sürede yüksek miktarlar kazanarak zengin olmak isteyen kişilerin tercih ettiği borsa, doğru şekilde hareket etmeniz halinde size de yüklü miktarlarda kazançlar sağlayabilir. Elbette her işte olduğu gibi, borsa yatırımcılığında da öğrenilmesi gereken kurallar, izlenmesi gereken stratejiler bulunuyor.

Borsadan Nasıl Zengin Olunur?

Bu karmaşık ve bir o kadar da kazançlı yatırım aracına dahil olmak ve kazanç sağlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay; gözlemlemek.

Borsadan zengin olmak isteyen kişiler öncelikle daha önce kendilerinin gittiği yoldan geçen isimleri takip etmek zorunda. Borsa zenginlerinin ne yaptıklarını, hangi hataları ve doğruları gerçekleştirdiklerini öğrenmek ve bunlardan ders çıkarmak zorunda.

Borsada binlerce lira kaybetmek yerine sadece başkasının tecrübesinden yararlanarak sermayenizi koruyabilirsiniz.

Sadece borsadan zengin olan kişilerin hikayelerini okumak elbette borsa milyoneri olmanız için yeterli olmayacaktır. Başkalarının tecrübelerini öğrenmek sizi sadece bir adım ileriye taşırken, kendi tecrübelerinizi edinmeniz gelişim sürecinizi hızlandıracaktır.

Tecrübe, borsada işlem yapmak isteyen yatırımcıların ilk niteliği olsa da gerekenler sadece bununla sınırlı kalmıyor. Tecrübeye ek olarak teknik yeterlilik ve bilginin de bulunması zorunlu.

Borsadan Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

Borsadan zengin olmak istiyorsanız öncelikle paranın ve borsanın hayatınızın merkezine oturmasına izin vermelisiniz. Bu bir iş olarak görülse de, aslında borsa ile oynayan insanların hayatları tamamen bu alanda adanmış olmakta.

Bir haberi duyduğunuzda, bu haberin borsada nasıl fiyatlanacağını öngörmeniz, düşünmeniz gerekli. Veya herhangi bir gündem değişikliğinde ilk olarak aklınıza borsadaki hisselerde ne gibi değişimler yaşanacağı gelmeli.

Borsayı hayatınızın merkezine oturttuktan sonra, geri kalan adımları atabilirsiniz. Borsadan zengin olmak istiyorsanız her şeyden önce borsayı ve parayı sevmelisiniz.

Çok Okuyun ve Tecrübelerden Yararlanın

Borsa, 2019 yılında nasılsa, 1990 yılında da aynı işleyişe sahipti. Dönem şartları değişken olsa da, borsadaki hisse senetleri her zaman benzer faktörler üzerinden fiyatlandı. Bir dönemde at arabası şirketleri borsadayken, diğer dönemde otomobil şirketlerinin hisseleri vardı.

Borsada nabız her dönemde aynı atar. Bu durum borsa yatırımcılarının çok geniş bir tecrübe havuzundan yararlanmasına imkan sağlamakta. Borsadan zengin olmak istiyorsanız, her şeyden önce geçmişte yaşananları incelemeli, ders çıkarmalı ve notlar almalısınız.

Büyük buhranları, ekonomik krizleri, savaşları, doğal afetleri inceleyerek borsalar üzerinde nasıl bir etki yarattığını gözlemlemelisiniz. Hangi senetlerin ne hızla düştüğünü, borsanın nasıl bir fiyatlanma ile devam ettiğini ve ne kadar sürede toparlandığını izlemelisiniz.

Tecrübe edinebildiğiniz her yerden tecrübe edinmeli ve mutlaka çok okumalısınız. Bunları yaparak, olası bir felaket senaryosunda hisselerinizi ne yönde hareket ettireceğinizi, piyasanın potansiyel olarak nasıl fiyatlanabileceğini öngörebilirsiniz.

Krizi fırsata çevirmek istiyorsanız, geçmişteki krizleri örnek almalısınız.

Ekonomik krizler korkutucu olarak görünse de, her krizden sonra doğru yatırımcının güçlenerek devam ettiğini unutmayın. Eğer borsa milyoneri olmak istiyorsanız, bu yatırımcıların ne yaptığını en ince detayına kadar öğrenmelisiniz.

Gündemin Her Zaman İçinde Olun

Borsa demek gündem takibi demek. Gündemde olan her olay borsaya etki edecektir. En ufak bir gösteri bile Borsa İstanbul gibi gelişen ülke piyasalarında yansımalara neden olabilir. Bu nedenle her daim gündemi takip etmeli ve bu gündemin piyasalara nasıl yansıyacağını hesaplamanız gerekli.

Borsadaki grafiklerin her birinin gündemdeki olaylardan etkilendiğini unutmayın. Eğer borsa milyoneri olmak istiyorsanız mutlaka gündemi takip etmeniz gerekli.

Borsa sadece ekranlardaki sayılardan ibaret değildir. Borsa yatırımcılarının mümkün olduğu kadar hayatın içerisinde olması, eğer mümkünse gündemi önceden öğrenmesi ve buna uygun pozisyon alması gereklidir.

Teknik Analizleri Okuyun ve Kendi Analizlerinizi Yapın

Borsanın ne olduğunu bilmeyen insanlar dışarıdan sadece alım ve satım yapılan bir yapı olarak görse de, borsada oldukça karmaşık teknik analizler ve grafikler bulunmakta. Borsadan zengin olmak isteyen bir kişi, mutlaka çok sayıda teknik analiz okumalı, bu analizleri yorumlamalı ve piyasa verileri ile karşılaştırmalı.

Borsada doğru teknik analiz her zaman kazanç anlamına gelir.

Doğru teknik analizler yapmanız durumunda kazancınızı artıracağınız gibi, zararınızı da minimum seviyede tutarsınız. Teknik analizlerin doğruluğundaki en önemli faktörün tecrübe olduğunu unutmadan, mümkün olduğu kadar çok teknik analiz yaparak, mümkün olduğu kadar farklı analiz okuyarak tecrübe edinmeye çalışın.

Grafik Okumayı Öğrenin

Piyasa terimleri ile birlikte, borsada yer alan grafiklerin ne anlama geldiğini öğrenmeye özen gösterin. Her şeyden önce bu grafikleri takip ederek analizlerinizde yer verin.

Borsada rakamlar kadar grafiklerin de büyük öneme sahip olduğunu unutmayın. Grafik okuyamayan bir yatırımcının milyoner olma ihtimalinin sadece şansa kalacağını da aklınızda bulundurun.

Hazır Olmadan Başlamayın

Borsadan zengin olmak isteyenlerin en büyük problemi, henüz yeteri kadar hazır olmadan piyasaya giriş yapmaları olarak biliniyor. Tüm teknik yeterlilikleri öğrenmeden, yeteri kadar tecrübe edinmeden borsaya giriş yapmanız halinde, kısa sürede riskli yatırımlar ile portföyünüzü eritme ihtimaliniz bulunuyor.

Her ne olursa olsun, mutlaka tam anlamıyla hazır olmadan borsaya giriş yapmayın. Doğru hareket etmemeniz durumunda oluşabilecek kayıplar sizi zor duruma soktuğu gibi, borsaya olan inancınızı da kaybetmenize neden olabilir.

Kaybettiklerinizden Öğrenin

Borsa, kaybederek öğreneceğiniz, her kaybınızdan tecrübe edineceğiniz bir yer. Eğer kaybetmekten korkarsanız ve kaybettiğiniz zaman geri çekilirseniz borsada başarılı olamazsınız. Borsadan zengin olmak isteyen bir kişi, kazanmayı istediği kadar, kaybetmeyi de göze almak zorundadır.

Dünya üzerindeki hiçbir borsa zengini kaybetmeden kazanmamıştır.

Borsa iki tarafı da keskin bir kılıç gibidir. Hem kazanma hem de kaybetme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu durumu lehinize çevirmek için teknik yeterliliklere sahip olmanız durumunda daha kolay kazanabilir, daha zor kaybedersiniz. Ancak, her koşulda işin içinde risk olduğunu unutmamalısınız.

Borsadan zengin olan her insan mutlaka birden fazla kez sıfıra vurmuştur. Eğer bu konuda ilerlemek istiyorsanız bunun başınıza geleceğine emin olabilirsiniz. Özellikle hedefinizde milyonlar varsa, mutlaka risk almanız gerektiğini ve bu risklerin kimi zaman öngörülemez sonuçları olacağını hesaba katmalısınız.

Borsa, uzun vadede kazanç sağlar ve her kayıptan bir şeyler öğrenme fırsatı sunar. Bu nedenle kaybettiğiniz her kuruştan ders almaya, gelecekteki pozisyonlarınızda bu dersten yararlanmaya özen gösterin.

Her ne kadar zor bir yol olsa da şunu asla unutmayın; borsadan zengin olan binlerce insan bir dönem sizin yerinizdeydi.

Yorum yapın